Szachownica Fritillaria - wszystko co warto o niej wiedzieć
Chociaż w naturze spotkać możemy różnorodne wzory, figury czy kształty, bardzo rzadki wzór szachownicy zdobi kwiaty roślin z rodziny liliowatych -Fritillarie, znaną w Polsce pod nazwą szachownica. Ten jednocześnie prosty i skomplikowany wzór znaleźć można na płatkach kwiatów tych roślin, które w zależności od odmiany występują w różnych kolorach. Dzięki tak niespotykanemu wyglądowi kwiatów szachownica stanowi prawdziwie niezwykłą ozdobę, od razu przykuwającą wzrok obserwatora.
Pochodzenie Fritillaria
Szachownica pochodzi z rodziny liliowatych, a rodzaj Fritillaria liczy aż 141 różnych gatunków. Rośliny te występują naturalnie od strefy klimatu umiarkowanego Eurazji, przez północno-zachodnią Afrykę, zachodnią Amerykę Północną, od Alaski aż do północno-zachodniego Meksyku. W klimacie, w którym znajduje się Polska, naturalne stanowisko zajmuje tylko jeden gatunek - szachownica kostkowata. Łacińska nazwa szachownicy - fritillaria pochodzi od podobnie brzmiącego w tym języku określenia używanego na kubek do gry np. w kości. W budowie kwiatów szachownicy można odnaleźć bowiem podobieństwo właśnie do takiego kubka, często też kształt jej kwiatów określa się jako kubełkowy.
Charakterystyka szachownicy
Fritillaria jest rośliną cebulową, zwykle pokryta tuniką, rzadziej całkiem naga. Najlepiej czuje się w glebie dobrze przepuszczalnej, o pH zbliżonym do obojętnego. Preferuje stanowiska nasłonecznione w pełni lub tylko częściowo, najkorzystniej, jeśli były także osłonięte od wiatru. Gatunki wysokie najlepiej sprawdzą się wkomponowane na rabatach, niskie natomiast mogą z powodzeniem stać się ozdobą ogródków skalnych.
Jak pielęgnować szachownicę?
Szachownica, aby prawidłowo wzrastać i pięknie zakwitać, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. W okresie wegetacji należy pamiętać o regularnych usuwaniu chwastów oraz nawożeniu gleby preparatami wieloskładnikowymi. Gdy zbliżają się pierwsze przymrozki, cebulki szachownicy trzeba zabezpieczyć przed zmarznięciem, przykrywając je liśćmi lub słomą. Na wiosnę po ich zdjęciu można swobodnie rozpocząć nawożenie podłoża. W przypadku utrzymującej się na rabacie wilgoci warto zastanowić się także nad odpowiednim drenażem, gdyż w innym wypadku, cebule szachownicy mogą gnić.
Gatunki Fritillarii
Do najpopularniejszych gatunków szachownicy zaliczyć można Szachownicę Cesarską Aurora, o pięknych pomarańczowych kwiatach, wykorzystywaną zarówno na rabaty, do kompozycji ogrodów skalnych, jak i jako kwiat cięty, czy ozdobiona delikatnymi podłużnymi paseczkami odmianę Stiped Beauty. Dużym zainteresowaniem cieszy się również naturalnie występująca w Polsce Szachownica Kostkowata, w pięknym, purpurowobrązowym kolorze, z dobrze widocznym na płatkach kwiatów charakterystycznym wzorem pól szachownicy. Uznanie wśród miłośników roślin znalazła także odmiana Rubra Maxima o dużych kwiatach w kolorze głębokiej czerwieni. Zarówno każda z osobna, jak i wszystkie razem wkomponowane na rabacie lub skalniaku, Szachownice potrafią swoją niezwykłością zwrócić uwagę każdego, nawet wytrawnego ogrodnika.
Szachownica jest chętnie wybieraną przez ogrodników rośliną, nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale również na stosunkową łatwość uprawy. Dzięki różnorodności jej odmian możemy tworzyć rozmaite kompozycje zachwycające kształtami, kolorami oraz wzorami. Gatunki wysokie będą doskonałą ozdobą na rabatach, natomiast niskie odmienią wygląd skalniaków, a ogród, w którym goszczą szachownicę, na pewno zwróci na siebie uwagę niejednego przechodnia.