Róże w ogrodzie - jak sadzić i pielęgnować?
Róże są popularnymi roślinami ogrodowymi. Róże rabatowe czy angielskie mogą być sadzone w ogrodzie. Miniaturowa odsłona tych kwiatów często jest uprawiana w doniczkach. Ponadto mogą występować w postaci żywopłotu (róże parkowe) lub jak róże okrywowe- w kobiercach. Stanowią ozdobę ogrodów, jednak zanim ucieszą oko właściciela, należy je odpowiednio zasadzić i pielęgnować.
Jak sadzić róże? Krok po kroku
Róże dobrze rosną w miejscu słonecznym i przewiewnym. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinny być narażone na silne i zimne wiatry. Zaleca się sadzenie róż w okresie jesiennym, ale także wiosna jest do tego odpowiednią porą, jeśli nie występują już mrozy.
Na początku należy wykopać dołek dwu- lub trzykrotnie większy od objętości korzeni sadzonej rośliny. Następnie na jego dno wsypać warstwę żyznej ziemi ogrodowej lub podłoża do róż. Kolejnym krokiem jest przycięcie korzeni do około 20cm. Układamy je równomiernie i przysypujemy resztą ziemi system korzeniowy. Ziemię udeptujemy w celu powstania płytkiego zagłębienia, po czym obficie podlewamy.
Pielęgnacja róż – podlewanie, nawożenie i przycinanie
Róże wymagają podlewania głównie w czasie upałów letnich. Nie powinno być ono jednak zbyt częste. W przypadku młodych roślin zabieg ten jest wymagany regularnie.
Ponadto róże potrzebują intensywnego nawożenia, które powinno być także regularne. W przeciwnym wypadku ich wzrost będzie mniejszy, a zwiększy się za to podatność na choroby. Nawozy mineralne są zazwyczaj stosowane w sezonie trzykrotnie ( w okolicach marca i kwietnia, w czerwcu oraz lipcu). Od sierpnia używa się tak zwanych nawozów jesiennych.
Przycinanie róż jest czynnością niezbędną, jeśli chcemy pozbyć się martwych i chorych pędów. W przeciwnym wypadku zmniejszy się ich kwitnienie.
Okres zimowania róż
Niektóre odmiany róż są odporne na niskie temperatury- inne już nie. Przy odmianach hybrydowych trudno jest określić czy są w stanie samodzielnie przetrwać mrozy. W celu zapobiegnięciu ich zniszczenia, przygotowania do okresu zimowego zaczynają się od pierwszych przymrozków. W zimie róże powinny być w stanie spoczynku. Można takowy wywołać, zaprzestając nawożenie roślin. Po pewnym czasie należy przerwać usuwanie przekwitniętych kwiatów, aby nie determinować wypuszczania młodych pędów. W przypadku wielu odmian róż, proces przechodzenia w stan spoczynku przejawia się ciemnieniem ich łodyg.
Im mroźniejsze zimy, tym większa jest wymagana ochrona. Ważne jest także, aby nie zaczynać procesów ochronnych zbyt wcześnie lub zbyt późno, ponieważ może to zmniejszyć odporność rośliny. Naturalną ochroną róży podczas zimy jest pokrywa śnieżna. Jeśli jej zabraknie, pomocne jest kopczykowanie lub stosowanie styropianowych daszków. Niezastosowanie ochrony może skutkować wyschnięciem korzeni, wymarznięciem krzewu oraz pęknięciem łodyg.
Wdrażanie powyższych zasad pomoże w wyhodowaniu zdrowych i i dobrze kwitnących krzewów róż, które zapewniają ogrodowi bogactwo kolorów, a w niektórych przypadkach, także zapachy. Sadzenie i pielęgnowanie róż jest czymś, z czym powinien poradzić sobie nawet początkujący ogrodnik.