Rośliny cebulowe sadzone w doniczkach - sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Rośliny cebulowe takie jak tulipany, narcyzy, krokusy rosną równie dobrze w doniczce. W ten sposób możemy ozdobić swoje balkony i tarasy. Wiosenne promienie słońca ogrzewają donice, co pobudza rośliny do wczesnego rozwoju szybciej niż na rabatach. Dowiedz się jakie rośliny cebulowe można uprawiać w donicach i jak sadzić kwiaty cebulowe.
Jakie rośliny wybrać i na co zwrócić uwagę?
Rośliny cebulowe możemy sadzić do ozdobnych doniczek i ustawiać je na tarasie lub balkonie, a możemy także posadzić je do plastikowych doniczek i wkopać do gruntu, by wiosną cieszyć się widokiem kwiatów na rabacie. Drugi sposób uprawy roślin cebulowych sprawdza się szczególnie gdy gleba w ogrodzie jest słabej jakości, a także gdy mamy problem z nornicami. Cebule umieszczone w donicach są zabezpieczone przed szkodnikami. Nie uszkodzimy ich także podczas pielęgnacji rabat, a kiedy przekwitną łatwo usuniemy całe doniczki.
Do sadzenia w doniczkach ozdobnych nadaje się wiele roślin cebulowych. Pierwszym kryterium jakie powinniśmy brać pod uwagę jest wysokość roślin. Decydujmy się na odmiany wysokości 35 cm maksymalnie 45cm. Dobrze wybrać gatunki o mocnych łodygach i dużych kwiatach np. tulipany z grupy Triumph. Niskie odmiany narcyzów i hiacyntów dodatkowo urzekają intensywnym zapachem. Do sadzenia w doniczkach nadają się także tulipany botaniczne, niskie Fostera, Kauffmanna, a także szafirki, krokusy lilie doniczkowe czy piwonie. Hiacyntowiec hiszpański zwany czasem cebulicą hiszpańską doskonale radzi sobie w donicy, tworząc gęste kępy. Urokliwe kwiaty niskiego czosnku ozdobnego dobrze prezentują się posadzone w jednej dużej donicy.
Sadzenie roślin cebulowych w doniczkach
Rośliny cebulowe sadzimy we wrześniu lub na początku października. Termin ten zagwarantuje, że rośliny ukorzenią się jeszcze przed zimą. Jakie doniczki wybrać? Na pewno na tyle duże by cebulę posadzić na 2 krotność jej wysokości, czyli nieco wyżej niż sadząc w gruncie. Tam przeważnie sadzimy cebule na 3 krotność ich wysokości. Doniczka powinna mieć odpływ na dnie by woda mogła swobodnie wypłynąć.
Najpierw układamy warstwę drenażową w doniczce np. z keramzytu. Cebule sadzimy do zwykłej ziemi kwiatowej, przykrywając je na górze warstwą ziemi. Zimą doniczki można pozostawić na zewnątrz, przesunięte do ściany domu lub umieszczone w zacisznym kącie balkonu. Warto je ustawić na styropianie, a w przypadku silnego mrozu okryć gałązkami świerkowymi. Doniczki z roślinami cebulowymi można też zakopać w ogrodzie, tak by krawędzie doniczki wystawały nad powierzchnię ziemi. Wiosną wykopujemy donice i ustawiamy w zaplanowanym miejscu. Po posadzeniu cebulki podlewamy, a także dołączamy etykiety z opisem gatunku i odmiany.
Uprawa i pielęgnacja roślin cebulowych w doniczkach
Po posadzeniu roślin cebulowych w doniczkach kontrolujemy wilgotność podłoża w pojemniku. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Wraz z nadejściem wiosny pojemniki podlewamy i nawozimy nawozami do roślin kwitnących.
Chcąc przyśpieszyć kwitnienie roślin cebulowych musimy w określonym terminie przynieść doniczki do domu. Panująca tam wysoka temperatura sprawia, że rośliny wcześnie zakwitną. Do takiego pędzenia nadają się wszystkie rośliny cebulowe, od krokusów przez tulipany do narcyzów. Posadzone w doniczkach cebule ustawia się w chłodnym miejscu na przykład w piwnicy. Można je też zakopać w ogrodzie. Po 3-4 miesiącach zaczną pokazywać się pierwsze wierzchołki pędów. Wtedy doniczki przenosimy w jasne miejsce. Po tygodniu przenosi się je do pomieszczenia o temp. 15⁰C a na koniec do ogrzewanego pokoju. Tam rośliny zaczną zakwitać i wprowadzą wiosnę do naszego mieszkania.