Rośliny cebulowe kwitnące w październiku
Rośliny cebulowe dla większości osób są symbolem wiosny. Przebiśniegi, tulipany i krokusy kwitną od marca do maja, następnie zamierając i pozostawiając na jesień jedynie prace związane z sadzeniem i przygotowywaniem cebulek do następnego sezonu.
Jednak nawet wśród gatunków kwitnących późną jesienią - oprócz nieśmiertelnych, kojarzonych z tą porą roku chryzantem - są rośliny wyrastające z cebulek i bulw. Które z nich mogą cieszyć oko również w październiku?
Gatunki kwitnące w październiku
Begonia bulwiasta
To jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych, które nie wymagają dużo miejsca, jednocześnie zachwycając efektownymi, barwnymi kwiatami w wielu odmianach - o pojedynczych koronach, pełnych, o strzępiastych płatkach i wielu innych. Są niewysokimi roślinami, które dodatkowo szybko się rozkrzewiając, tworząc zgrabne, gęste kępy. Kwitną długo - od maja do października. Begonie preferują zacienione stanowiska. Należą do wyjątkowo łatwych w uprawie, dzięki czemu są idealnym wyborem również dla osób, które nie mają zbyt dużej wprawy w ogrodnictwie lub "ręki do kwiatów".
Doskonale rosną i pięknie się prezentują w pojemnikach, skrzynkach i donicach, a także świetnie sprawdzą się na balkonie czy tarasie.
Dalia ogrodowa
Znana także jako georginia, jest wysoką rośliną o charakterystycznych, dużych kwiatach (w przypadku niektórych odmian ich średnica to nawet 30 cm!), które mogą być pojedyncze, półpełne i pełne. Kwitną między lipcem a październikiem, zachwycając szeroką gamą kolorów - od żółtego, pomarańczowego czy czerwonego, po lawendowe, purpurowe, różowe, białe, a nawet zielonkawe. Uprawiając dalie, należy pamiętać, że nie są one odporne na mrozy - jesienią należy przyciąć łodygi i usunąć liście, a następnie wykopać bulwy. Po oczyszczeniu przechowuje się je w suchym i chłodnym miejscu i ponownie sadzi późną wiosną.
Kanna (canna, paciorecznik)
To wysoka bylina o dużych, zielonych lub czerwonobrunatnych liściach. Już one są bardzo ozdobne, jednak na końcach pędów kanna tworzy efektowne kwiaty w ognistych barwach - w zależności od odmiany mogą one być żółte, żółto-pomarańczowe, czerwone lub szkarłatne. Roślina ta kwitnie aż do pierwszych przymrozków, zdobiąc ogrody od połowy lata. Kanna wymaga ciepłego i słonecznego stanowiska. Ważne jest jesienne wykopywanie kłączy - nie są mrozoodporne.
Zimowit jesienny
Oto prawdziwy roślinny symbol nadchodzącej jesieni, zakwitający już pod koniec sierpnia. Jego charakterystyczną cechą jest wypuszczanie samych kwiatów - szerokie, lancetowate liście pojawiają się wiosną, razem z owocami. Zimowit jesienny to jedna z najpopularniejszych jesiennych roślin. Pięknie prezentuje się w formie gęstych kęp na rabatkach oraz rozproszony na trawniku. Ciekawie wygląda także jako barwna obwódka rabat oraz w donicach czy skrzynkach na balkonie. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, z przepuszczalną, próchniczą ziemią, która powinna być lekko wilgotna, ale bez zalegającej wody (może to prowadzić do gnicia). Pod względem wymagań są bardzo podobne do krokusów.
Jeżówka purpurowa
Jej urocza nazwa pochodzi od kwiatostanów, przypominających kolczastą kulkę otoczoną barwnymi płatkami. Inaczej zwana Echinacea purpurea, słowo echinos pochodzi z języka łacińskiego i oznacza jeża. Kwitnie od lipca do października, a w polskim klimacie jest całkowicie mrozoodporna, co znacznie ułatwia jej uprawę. Preferuje cięższe, gliniaste gleby i nasłonecznione stanowiska. Jeżówka należy do kwiatów odpornych na choroby, co znacznie zmniejsza ilość potencjalnych kłopotów uprawowych.
Zawilec japoński
Średnio wysokie rośliny, dorastające do 60-120 cm. W cieplejszych klimatach należą do gatunków wiecznie zielonych - w Polsce ich liście obumierają na zimę. Kwitną od sierpnia do pierwszych przymrozków. Ich kwiaty przypominają polskie zawilce gajowe, są jednak od nich większe (kwiat zawilca japońskiego ma średnicę 4-6 cm). Ponadto oprócz naturalnego, białego lub kremowego koloru, można spotkać także odmiany różowe, liliowe i fioletowe. Dobrze rosną i pięknie wyglądają wśród innych kwitnących jesienią roślin. Ważne, by stanowisko było półcieniste lub cieniste, a gleba przepuszczalna i wilgotna (o czym należy szczególnie pamiętać w występujące pod koniec lata upały).
Oczywiście, wymienione rośliny nie są jedynymi ozdobami jesiennego ogrodu. Cieszą się jednak ogromną popularnością z uwagi na efektowne kwitnienie oraz łatwość uprawy w naszym klimacie. Pięknie komponując się z barwnymi liśćmi i ożywiając przekwitający ogród, podkreślając niepowtarzalny klimat "złotej jesieni".