Rabata z tulipanami – jak założyć i na co zwrócić uwagę?
Strzępiaste, botaniczne, papuzie… Obecnie wyróżnia się aż 15 grup tulipanów. Każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju i każda wyróżnia się już z daleka. Jak założyć rabatę z tulipanami, gdzie ją umieścić i które gatunki roślin ozdobnych wybrać, żeby stworzyć wielobarwne wiosenne kompozycje? Co zrobić, żeby po przekwitnięciu tulipanów rabata nie stała się pusta? Sprawdź!
Idealne stanowisko dla tulipanów, czyli jakie?
Tulipany dobrze czują się w słonecznych i ciepłych miejscach. Poradzą sobie także na stanowiskach, na których przez kilka godzin dziennie panuje lekki półcień (np. pod koronami drzew, przy krzewach, na ekspozycji wschodniej). Lubią wystawę południową i południowo-zachodnią i najlepiej prezentują się na rabatach odkrytych, ale odsłoniętych przed wiatrem.
Wymagają przepuszczalnych lekkich gleb, żyznych, zasobnych w próchnicę, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego.
Kiedy sadzić tulipany?
Cebulki tulipanów sadzi się jesienią (od końca września do końca października). Zimują w glebie, hartując się i wzmacniając przed wiosną. Zanim przyjdzie mróz, rozłóż ściółkę z kory sosnowej lub liści. Ochroni cebule przed przemarznięciem i zatrzyma wodę w glebie, zapobiegając suszy fizjologicznej.
W kolejnym roku, kiedy tulipany przekwitną, wykop cebule i przechowaj do jesieni. Teoretycznie mógłbyś zostawić je w glebie, ale wyjmując, uchronisz je przed patogenami i pozwolisz im się zregenerować przed kolejnym sezonem.
Jakie odmiany tulipanów sprawdzą się na rabacie?
W ogrodzie swoje miejsce znajdzie każda odmiana, wystarczy dobrać dla niej odpowiednie towarzystwo i miejsce.
Różnicuj wysokości i sadź rośliny w grupach (rzędowo lub w kępie) co najmniej po 7-10 sztuk obok siebie. Zacznij od niskich odmian tulipanów (do 25 cm wysokości), jak np. Heart’s Delight, Johann Strauss i Greiga First Love. Za nimi umieść wyższe, takie jak tulipan lodowy Double Beauty of Apeldorn i tulipan pełny Blue Diamond.
Przykładowe projekty rabaty z tulipanami – krok po kroku
Tulipany sprawdzają się w kompozycjach łąkowych, wiejskich, na skalniakach, klombach i w minimalistycznych aranżacjach. Zapewnij im dostęp do słońca i lekkie podłoże bogate w składniki pokarmowe.
Między cebulami zachowaj 10-15 cm odstępu i sadź je na głębokość 8-15 cm – trzykrotność wielkości cebulki. W podłożu mocno piaszczystym umieść je nieco głębiej. Następnie podlej rośliny.
Rabata tulipanowa naturalistyczna
Określ przestrzeń, którą chcesz obsadzić, nie musi mieć regularnego kształtu i wybierz odmiany tulipanów:
- żółto-czerwoną Gluck,
- purpurową Triumph Purple Prince,
- czerwono-żółtą Washington.
Posadź cebule swobodnie, odtwarzając wygląd łąki, uzupełnij rabatę roślinami cebulowymi, zakwitającymi wcześniej niż tulipany (krokusami, rannikami, cebulicami i przebiśniegami). Posadź szachownice, dziwaczki i aksamitki - zakwitną, kiedy pozostałych roślin już nie będzie.
Rabata pastelowa
Wyznacz prostokątny obszar – na 1 m2 zmieści się od 25 do 50 cebulek tulipanów (zależnie od ich rozmiaru) i wybierz odmiany o delikatnych kolorach:
- tulipany jasnoróżowe,
- żółte z domieszką czerwieni Brisbane,
- jasnopomarańczowe Copper Image,
- różowe Sugar Crystal.
Sadź tulipany w rzędach, grupując po 5-6 sztuk z jednej odmiany obok siebie. Na pierwszym planie posadź niskie rośliny, np. krokusy i bratki; przy tulipanach umieść też hiacynty i irysy.
Tulipany na skalniaku
Sprawdzą się zwłaszcza te odmiany, które przypominają gatunki górskich roślin, jak:
Przy tulipanach posadź cebule narcyzów, krokusów i szafirków. Uzupełnij skalniak lawendą, macierzanką, floksami, kosodrzewiną, jałowcem nadbrzeżnym i trawami ozdobnymi.
Minimalistyczne kompozycje z tulipanami
Smukłe tulipany pasują do silnie geometrycznych brył nowoczesnych budynków. W ogrodzie frontowym posadź kontrastujące ze sobą odmiany takie jak:
- tulipan czarny z żółtym Darwina Golden Apeldorn lub białym tulipanem gigantycznym Maureen,
- klasyczny czarny tulipan Queen of Night z bordowymi prześwitami i biało-fioletowy tulipan lodowy Ice Cream.
Tulipany na rabacie okrągłej lub klombie
Wyznacz okrągły regularny kształt (w przypadku rabaty):
- przy brzegu posadź niskie odmiany:
- bliżej środka umieść tulipany:
- w samym centrum zostaw miejsce dla odmian tulipanów gigantycznych:
Rabata z tulipanami i narcyzami – pomysły na kompozycje
Tulipany i narcyzy lubią się i wzajemnie uzupełniają. Co powiesz na takie zestawienia?
- radosny narcyz botaniczny tete-a-tete, biały narcyz pachnący Recurvus i ogniście pomarańczowy tulipan pełny Foxy Foxtrot,
- żółty narcyz pachnący Rip van Winkle, czerwono-biały tulipan niski Greiga Pinocchio i ciemnoczerwony tulipan strzępiasty Burgundy Lace,
- barokowy tulipan papuzi Estella Rijveld z biało-kremowym narcyzem Cum Laude i białym narcyzem Pepperziva White,
- aksamitny tulipan papuzi Rococo, słoneczny tulipan pełny Yellow Margarita i dumny narcyz wielokwiatowy Yellow Cheerfulness,
- egzotyczny narcyz pełny Tahiti, klasyczny narcyz Golden Ducat i żółto-czerwony tulipan pojedynczy Flair.
A co posadzić na rabatach z tulipanami i narcyzami?
- krzewy i drzewa zimozielone: bukszpan, hebe, świerk karłowaty,
- szafirki, hiacynty, irysy, lilie, dalie i piwonie,
- rośliny okrywowe: smagliczkę nadmorską, zawciąg, macierzankę piaskową.
Rozłożyste krzewy i rośliny okrywowe osłonią miejsca po przekwitłych tulipanach i narcyzach. Zimozielone drzewka i krzewy ożywią rabatę, kiedy większość przyrody zaśnie.
Tulipany na rabatach – czy to dobry pomysł?
Tulipany kwitną średnio przez kilkanaście dni w roku, a maksymalnie miesiąc. Jednak nie bez powodu stanowią jeden z symboli pełnej wiosny w ogrodzie. Energetyzujące kolory ich kwiatów sprawiają, że na dobre zapominasz o zimie. Bogata paleta barw i form ułatwia komponowanie ich z innymi roślinami cebulowymi, które kwitną w tym samym czasie, jednorocznymi kwitnącymi później i tymi, które pozostają zielone przez cały rok.
FAQ
Jak przezimować cebulki tulipanów?
Cebule tulipanów wyjmuje się po przekwitnięciu, kiedy liście już zaschną – to znak, że podziemna część rośliny zgromadziła wodę na czas odpoczynku. Oczyść je z ziemi i schowaj do torebki papierowej lub drewnianej skrzynki Przechowaj w suchym i chłodnym miejscu (5-10 ºC).
Dlaczego cebulki tulipanów gniją?
Przyczynę stanowią choroby grzybowe. Cebule, które w kolejnych sezonach zimują w ziemi, stają się łatwym łupem dla patogenów. Wyjmuj je na koniec sezonu i co roku sadź w innym miejscu. Choroby grzybicze pojawiają się też przy nadmiernym podlewaniu i zastojach wody. Podlej tulipany po posadzeniu, a potem utrzymuj tylko lekką wilgotność podłoża.
Jak ochronić cebulki tulipanów przed nornicami?
Umieść cebule w koszyczku ażurowym i razem z nim umieść w ziemi. Roślina pobierze substancje odżywcze i wodę przez otwory. Jednocześnie zablokujesz szkodnikom dostęp do cebulek i łatwiej będzie Ci je wyjąć na koniec sezonu wegetacyjnego.
Co posadzić po tulipanach?
Przekwitłe tulipany zastąp roślinami jednorocznymi długo kwitnącymi, jak np. aksamitkami, cyniami, bratkami i niezapominajkami. Wypełnią puste miejsca, sprawiając, że Twój ogród będzie pełen kolorów aż do jesieni.