Przycinanie róż - kiedy i jak to robić?
Przycinanie róż jest kluczowym zabiegiem w uprawie krzewów i nie należy się go obawiać. Jest ono łatwe i nie wymaga od nas fachowych umiejętności. Zaopatrzmy się więc w dobre sekatory! Podpowiemy jak przycinać róże, dostosowując sposób cięcia do rodzaju róż. Dowiedz kiedy jest najlepszy termin na cięcie róż, a Twoje róże będą co roku ukwiecały ogród.
Kiedy przycinać róże?
Róże powinny być przycinane wiosną. Jesienne cięcie róż może być ryzykowne, gdyż świeża powierzchnia cięcia łatwo przemarza i podczas mroźnej suchej pogody pędy ulegają dużym uszkodzeniom. Co prawda skrócone pędy łatwiej zabezpieczyć na zimę kopczykami jednak, zdecydowanie bezpieczniej jest poczekać z cięciem róż do wiosny.
Cięcie rozpoczyna się wczesną wiosną zaraz po usunięciu zabezpieczenia zimowego. Lepiej nie czekać z przycinaniem róż, soki w roślinie pobudzone wiosennym słońcem krążą już w pędach, ukazują się nowe przyrosty, późniejsze cięcie osłabi rośliny i opóźni kwitnienie. Latem obcinamy przekwitnięte kwiatostany róż, takie cięcie odsłania pozostałe pędy z pąkami kwiatowymi i kwiatami, nadaje rabacie schludny wygląd, a przede wszystkim zapobiega zawiązywaniu owoców. Zużywanie składników pokarmowych na wykształcenie owoców osłabia wzrost krzewu róży.
Rezygnujemy natomiast z usuwania przekwitłych kwiatostanów u róż pomarszczonych, które jesienią i zimą w okresie bezlistnym cieszą nasze oczy pięknymi kolorowymi owocami. Są też doskonałym pokarmem dla ptaków pozostających u nas na zimę.
Jak przycinać róże?
Pędy róż tnie się nad oczkiem. Po opadnięciu liści oczka widoczne są między kolcami w postaci czerwonawych wzgórków. Pędy należy ciąć zawsze w odległości około 5 milimetrów od oczka nieco ukośnie. Nie można zostawiać dłuższego czopa, gdyż zaschnie on szybko uszkadzając pęd. Cięcie wykonane zbyt blisko oczka lub zbyt skośnie powoduje zaschnięcie oczka albo też odłamanie wyrastającego z niego pędu. Każdej grupy róż dotyczy następująca zasada cięcia: wszystkie pędy słabe, chore i uszkodzone przez mróz trzeba usuwać aż po zdrowe miejsca.
Wiosną po posadzeniu skracamy pędy róż, rabatowych, ogrodowych i piennych nad 3-5 oczkiem. Pędy róż pnących posadzonych wiosną tnie się nad 6-8 oczkiem. Od drugiego roku po posadzeniu stosuje się następujące zasady przycinania róż.
Przycinanie róż ogrodowych i rabatowych
U róż rabatowych i ogrodowych najpierw usuwa się pędy słabe i suche, a następnie pędy obumarłe wycina się tuż przy miejscu okulizacji. Pozostałe silne pędy skraca się nad 3-6 oczkiem. Część pędów uszkodzonych przez mróz trzeba usunąć aż po miejsce zdrowe. Przemarznięte partie rozpoznaje się po brązowej barwie drewna. Czasem jest ono jeszcze zielone, ale rdzeń jest brązowy. Tak uszkodzony pęd wydaje przeważnie liście jednak później, czasem dopiero w czerwcu, zamiera.
Zasada cięcia róż ogrodowych i rabatowych jest następująca: pędy silniejsze pozostawia się nieco dłuższe, pędy słabsze skraca się znacznie. Pędy dłuższe wydają więcej krótszych pędów bocznych, które kwitną wcześniej i obficiej, ale ich kwiaty są mniejsze. Dzięki silnemu cięciu uzyskuje się długie mocne pędy z pięknymi dużymi kwiatami. Róże, którym pozwala się osiągnąć większą wysokość, należy co 3 lub 4 lata, jeśli uszkodzenia przez mróz nie zmusiły nas wcześniej, mocno skrócić pędy, poddać ich tak zwanemu cięciu odmładzającemu zapobiegającemu ogołoceniu się podstawy krzewu.
Przycinanie róż piennych
Róże pienne tnie się je tak samo jak róże ogrodowe i rabatowe, ale nieco silniej, aby zapobiec nadmiernemu rozrastaniu się korony. Skracanie pędów nad oczkiem skierowanym na zewnątrz zapobiega ich krzyżowaniu się i zapewnia uzyskanie przejrzystej i pięknej korony.
Przycinanie róż pnących
Cięcie róż pnących ogranicza się do usuwania starych silnie zdrewniałych pędów i skracania przemarzniętych. Mniej więcej co 3 lata wycina się przy podstawie krzewów najstarsze pędy, co powoduje wyrastanie nowych. Starsze okazy róż pnących, u nasady całkowicie zdrewniałe, można podać radykalnemu cięciu. Wczesną wiosną odcina się wszystkie stare, grube pędy w odległości około 20 cm od powierzchni ziemi. Jeśli spulchnimy glebę, dodamy kompost i dawkę nawozów mineralnych, to jeszcze w tym samym roku roślina wyda silne pędy, a później odwdzięczy się obfitym kwitnieniem. Pędom róż pnących usuwa się wierzchołki zaraz po przekwitnięciu dzięki temu lepiej zdrewnieją do jesieni jednocześnie ścina się, przekwitnięte kwiaty.