Wrzesień w ogrodzie
Wrzesień w ogrodzie to czas intensywnej pracy. To wtedy należy przygotować rośliny do nadchodzącej zimy. Chociaż temperatury we wrześniu są przyjemne, promienie słońca nie dostarczają rośliną tyle ciepła, co w lipcu, czy sierpniu. Oto zbiór najważniejszych informacji pomocnych w ogrodzie we wrześniu.
Jakie rośliny sadzi się we wrześniu?
W tym miesiącu najczęściej sadzi się drzewa owocowe oraz krzewy. Czas ten pozwala na ukorzenienie się rośliny jeszcze przed nadejściem zimy. Na początku miesiąca sadzi się również ozdobne rośliny dwuletnie, takie jak bratki, malwy czy niezapominajki. Wtedy też sadzi się wrzosy, jednak pamiętać należy w ich przypadku o kwaśnym podłożu. Oprócz wspomnianych wcześniej kwiatów, we wrześniu sadzone są również rośliny cebulowe, wśród których najpopularniejsze to tulipany, krokusy, hiacynty i pustynniki. W oczkach wodnych na początku września sadzi się natomiast rośliny strefy bagiennej, czyli pałkę, czermień i łączeń.
Przesadzanie i rozmnażanie roślin we wrześniu
We wrześniu należy przesadzić i rozmnożyć przez podział byliny te rośliny, które uległy już przekwitnięciu. Mowa o barwinkach, bergeniach, floksach, bodziszkach, jastruniach, skalnicach, żagwinach oraz o zimnozielonych trawach, czyli kosmatka śnieżna i leśna. Rozmnażanie należy wykonać metodą dzielenia oraz przesadzenia. Metoda ta sprawdza się w przypadku wielu roślin i pozwala na ich skuteczne rozmnożenie bez większego problemu. Inna metoda skupia się na pobieraniu sadzonek roślin i uch ukorzenieniu. Tę metodę stosować należy w przypadku krzewów i kwiatów wiecznie zielonych oraz innych, takich jak bukszpan, czy berberys.
Przygotowywanie gleby dla nowych roślin
Na kilka tygodni przed zakupem nowych cebulek kwiatowych oraz pozostałych roślin, przygotować trzeba glebę, aby jej żyzność pozwalała na szybki i efektywny ich rozrost. Ziemię trzeba najpierw odpowiednio odkwasić, a następnie zasilić dobrej jakości kompostem. Może być to kompost naturalny bądź gotowy. Następnie ziemię należy przekopać. Za pomocą kwasomierza warto zbadać odczyn gleby, aby następnie odpowiednio ją traktować i posadzić na niej rośliny, które najlepiej radzą sobie na takim podłożu. Jeżeli gleba ma zbyt kwaśny odczyn, wówczas należy przeprowadzić wapnowanie poprzez rozrzucanie wapna nawozowego lub nawozu wapiennego.
Wrzesień a rośliny balkonowe
Do zimowania przygotowujemy również rośliny balkonowe, które cieszył oczy wiosną i latem. Najczęściej sadzonymi roślinami na balkonie są fuksje oraz pelargonie i surfinie. Mają one żywe kolory i ożywiają smutną przestrzeń balkonu. To wtedy kończy się ich nawożenie, a donice przenosi się do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura mieści się w przedziale 10-15 stopni C. Pędy należy również dokładnie skrócić o 2/3 długości. Niestety wiele osób wyrzuca posadzone wcześniej kwiaty ze względu na brak warunków przechowywania ich zimą.
Podsumowanie
Wrzesień w ogrodzie to pracowity czas przepełniony godzinami spędzonymi w ogrodzie. Przygotowanie roślin do zimowania jest czasochłonne. Warto jednak pamiętać o informacjach zawartych w artykule, a zwłaszcza o wzmiance dotyczącej przygotowania gleby oraz o metodach przesadzania i rozmnażania roślin. Dzięki temu zima nie będzie dla roślin trudna.