Październik - kalendarz prac ogrodowych
Październik to miesiąc planowania, porządkowania i przygotowywania ogrodu do nadejścia zimy. Nastała jesień więc przed nami dużo pracy i uroki jesiennych kwiatów. Kwitną dalie, wrzosy, astry, jesienne zimowity. Trawy ozdobne wyglądają obłędnie. Jakie prace czekają nas w październiku?
W październiku warto pomyśleć o jesiennych kompozycjach przed domem. W donicach pięknie wyglądają wrzosy, mrozy, trawy ozdobne, golterie pełzające z czerwonymi owocami czy niezastąpione chryzantemy.
Październik to dobry moment na zakładanie żywopłotu z roślin wykopanych z gruntu. W szkółkach można dostać ligustry, bukszpany, róże w dobrej cenie. To także dobry czas na zakup drzewek i krzewów owocowych z tzw. „gołym korzeniem”. Rośliny w doniczkach są zdecydowanie droższe od tych z odkrytymi korzeniami. Drzewa owocowe sadzi się tak by miejsce szczepienia było ok. 5-10cm nad ziemią. Rośliny nie wolno zakopać zbyt głęboko. Krzewy owocowe sadzimy kilka centymetrów głębiej. Po posadzeniu obficie je podlewamy i ochraniamy szyjkę korzeniową na zimę tworząc kopczyk z ziemi.
W sadzie warto wykonać opryski na parcha jabłoni 5% roztworem mocznika. A pojawiające się na roślinach oznaki infekcji chorobowych wycinamy. Podobnie postępujemy z zaschniętymi owocami tzw. mumiami. Należy je zutylizować, gdyż są siedliskiem chorób. Między drzewami i krzewami warto rozsypać obornik lub kompost, następnie lekko zmieszać go z ziemią.
W październiku czeka nas grabienie opadających liści. Liście to świetny materiał na kompost dlatego to dobry moment, żeby zacząć robić własny kompost jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Warto usunąć chwasty z rabat, by mieć mniej pracy wiosną.
W październiku można jeszcze sadzić cebule roślin cebulowych, natomiast wykopujemy cebule, bulwy i kłącza roślin nie zimujących w gruncie takich jak dalie czy mieczyki.
Październik to czas przygotowywania sadzonek ze zdrewniałych pędów roślin. Wybieramy pędy ok. 30 cm z dwoma lub trzema pąkami. Możemy w ten sposób rozmnażać czarny bez, budleje, forsycje, krzewuszkę cudowną czy tawuły. Sadzonki pędowe umieszczamy w skrzynce z piaskiem i przechowujemy w chłodnym miejscu przez okres zimy w temperaturze ok. 5⁰C.
Do zimy przygotowujemy oczko wodne. Taflę wody okrywamy cieniówką szkółkarską, którą mocujemy do gruntu szpilkami. W ten sposób opadające liście z drzew i inne zanieczyszczenia nie dostają się do wody. Siatkę trzeba oczyszczać co kilka dni, a liście wynosić na kompost. Oczko wodne czyścimy z liści lilii wodnej, by nie opadły na dno i nie gniły.
W październiku w ogrodzie warzywnym zbieramy późne odmiany kapusty, marchwi, brokuła i kalafiora. Można sadzić jeszcze zimową cebulę dymkę.
Przed nadejściem mrozów warto pomyśleć o podlewaniu roślin. Dzięki temu łatwiej zniosą zimę w szczególności chodzi tutaj o rośliny zimozielone. Wrażliwe na ograniczenie możliwości pobierania wody z ziemi. Podlewamy iglaki, bukszpany, różaneczniki, ostrokrzewy itp. Doniczki z roślinami tarasowymi takimi jak oliwki, oleandry, cytrusy należy przynieść do pomieszczenia.
Rośliny wrażliwe na mróz przykrywamy gałązkami świerkowym. Ochrona ta jest szczególnie ważne kiedy nie ma śniegu czyli naturalnej zimowej kołdry dla roślin. Dlatego może zastąpić go agrowłóknina lub gałązki świerkowe. Wokół krzewów róż usypujemy kopczyki z kory lub ziemi kompostowej.
Przed nastaniem mrozów zakręcamy w domu zawór wody ogrodowej, a w ogrodzie odkręcamy zawory i pozostawiamy je otwarte. To ważne, ponieważ zamarzająca woda w rurach rozsadzi je. Spuszczamy także wodę z systemu nawadniającego.