Ogród wertykalny - czym jest i jakie rośliny do niego wybrać?
Ogród wertykalny to doskonały pomysł na aranżację przestrzeni, gdy borykamy się z problemem braku miejsca na balkonie lub tarasie. To również świetne rozwiązanie dla miłośników natury, którzy pragną jej elementy wprowadzić do swoich domów.
Prekursorem ogrodu wertykalnego był król Nabuchodonozor II, który w 450 roku p.n.e. podarował swojej żonie sztuczną górę otoczoną ogrodami. Były to kompozycje roślin uprawianych na nakładających się na siebie tarasach.
Czym jest ogród wertykalny?
Ogród wertykalny jest wyjątkowym rodzajem ogrodu, w którym rośliny sadzi się na pionowych konstrukcjach zbudowanych zwykle z drewna, metalu lub bambusa.
Do ściany mocowany jest stelaż z wbudowanymi pojemnikami na rośliny lub taki, na którym można samodzielnie zawiesić doniczki. Konstrukcje te zakrywają całą powierzchnię, co daje efekt zielonej ściany pokrytej bujną roślinnością, przywołującą na myśl dżunglę.
Tego typu ogrody sprawdzą się zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i we wnętrzach domów, biur, firm, czy też budynków użyteczności publicznej. Ponieważ pozwalają stworzyć niezwykle efektowne kompozycje i wpisują się w większość aranżacji, cieszą się obecnie stale rosnącą popularnością.
Ogród wertykalny na balkonie lub tarasie
Zielona ściana na balkonie lub tarasie to nie tylko atrakcyjna metoda aranżacji, ale również prawdziwa przestrzeń dla zdrowia. Jak wiadomo rośliny w naturalny sposób oczyszczają i nawilżają powietrze, pochłaniają kurz, tłumią hałas, przez co nasz oddech staje się bardziej jakościowy.
Przebywanie w zielonej przestrzeni pozytywnie wpływa na samopoczucie - uspokaja, wycisza i pozwala zapomnieć o stresie. Ogród wertykalny na balkonie zapewnia dodatkową izolację budynku. Latem chroni przed upałem, zimą zaś oddaje ciepło.
Decydując się na warzywa i zioła w takim ogrodzie zyskujemy stały dostęp do świeżych i sprawdzonych produktów, co bardzo wpływa na zdrowie. Już samo zakładanie ogrodu pobudza kreatywność i jest źródłem ogromnej satysfakcji.
Decydując się na zieloną ścianę musimy wziąć pod uwagę, że jej pielęgnacja wymaga sporo czasu i wysiłku. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu, ponieważ ziemia dużo szybciej się w nich wysusza. Z kolei przycinanie roślin i usuwanie martwych liści to gwarancja, że nasz ogród zawsze będzie wyglądać pięknie i zdrowo.
Zioła do ogrodu wertykalnego
Posiadacze ogrodów wertykalnych coraz chętniej wybierają kierunek użytkowy zielonych ścian, sadząc na nich różne gatunków ziół, roślin owocowych oraz warzyw.
Wybierając zioła do swojego ogrodu najlepiej stworzyć zestaw, który potem wykorzystamy w kuchni do przygotowywania potraw. Świeże zioła pod ręką to ogromna wygoda, ale i pewność, że potrawy będą zawsze smaczne i aromatyczne.
Na zielonych ścianach naszych balkonów i tarasów najlepiej sprawdzą się: bazylia, mięta i oregano, a także szałwia, melisa, szczawik i macierzanka. W mieszkaniu dobrze rosną rozmaryn i kocanka Tall curry.
Kluczem do obfitego plonowania ziół na zielonej ścianie jest odpowiednie ich ułożenie. Zioła, które potrzebują najmniej wody powinny być posadzone najwyżej, natomiast te, które mają największe zapotrzebowania wodne - najniżej.
Ważne jest, aby nie dopuścić do zakwitnięcia ziół, dlatego zawsze uszczykujemy części od góry rośliny. Regularnie podcinane zioła pięknie się rozkrzewią, dzięki czemu ogród będzie bujny i gęsty.
Warzywa do ogrodu wertykalnego
W ogrodzie wertykalnym śmiało można uprawiać niektóre gatunki warzyw, głównie te, które nie osiągają zbyt dużych rozmiarów i spożywamy ich części nadziemne.
Idąc tym tropem w ogrodzie wertykalnym najlepiej sprawdzi się sałata w różnych odmianach: sałata liściowa Lollo Rossa czerwona, sałata masłowa, sałata krucha lodowa, rukola, rokietta siewna.
Obok sałaty pięknie prezentować się będzie roszponka oraz rukiew wodna. W doniczkach możemy posadzić ponadto cebulkę na szczypior, szczypiorek oraz pietruszkę naciową lub fryzowaną, która pełni również funkcje dekoracyjne.
Kwiaty do ogrodu wertykalnego
Na taras lub na balkon najlepiej wybierać gatunki roślin wieloletnich które nie gubią liści, dzięki czemu zielona ściana pozostanie atrakcyjna przez cały rok.
Rośliny o zwisającym lub półwiszącym ulistnieniu pomagają dodatkowo ukryć konstrukcje podporowe. Bajkowości ogrodom wertykalnym niewątpliwie doda szachownica roślin kwitnących w rozmaitych barwach.
Wśród bogatej gamy gatunkowej warto zwrócić uwagę na rośliny z rodziny begoniowatych, obrazkowatych oraz storczykowatych. W ogrodzie wertykalnym pięknie będą kwitły: werbeny, bakopa, rojniki, barwinek, fiołek, bratki, fuksje, niecierpki oraz petunie.
Planując nasadzenia należy pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu roślin - w ogrodach nasłonecznionych pięknie rosnąć będą gatunki uprawiane w pełnym słońcu, natomiast w miejscach zacienionym te, które do dobrego wzrostu nie wymagają dużego nasłonecznienia.
Pomysły aranżacyjne
Pomysłów na aranżację zielonej ściany jest nieskończenie wiele, co wynika z mnogości roślin, które możemy w takim ogrodzie posadzić. Warto zastanowić się nad tym, co możemy wykorzystać do budowy konstrukcji na pionowej płaszczyźnie.
Ogrody wertykalne są obecnie bardzo popularne, dlatego też sklepy ogrodnicze i budowlane oferują gotowe moduły paneli wertykalnych lub zestawy podwieszanych doniczek, które w łatwy sposób układa się na balkonie, tarasie czy też w jakimś wnętrzu.
Osoby kreatywne, lubiące tworzyć „coś z niczego” mogą samodzielnie skonstruować podstawę dla roślin wykorzystując np. drewniane europalety. Sposobów jest wówczas tyle, ile pomysłów, a każdy z nich przyniesie ciekawe rozwiązanie.
Dobrze sprawdza się ustawienie palet w roli pionowych doniczek. Najprostszym rozwiązaniem na zagospodarowanie ściany jest zakup plastikowego modułu z kieszeniami, który mocuje się do ściany i od razu można sadzić w nim rośliny. Dużą popularnością cieszą się też metalowe bądź drewniane kratownice, na których mocuje się pojedyncze donice wedle własnego uznania.
Podsumowanie
Ogród wertykalny to sposób na stworzenie kreatywnej zielonej przestrzeni, nawet jeśli nie mamy dużo miejsca na balkonie lub tarasie. W takim ogrodzie rośliny są sadzone na pionowych konstrukcjach, tworzących zieloną ścianę. Ogród wertykalny jest ponadto idealny do ozdabiania zewnętrznych ścian budynków i wnętrz domów. Oczyszcza powietrze, sprawia, że oddychamy lepiej i jest piękny do oglądania. W ogrodzie wertykalnym można sadzić różne gatunki roślin, w tym zioła, warzywa i kwiaty. Warto pamiętać, że taki ogród wymaga regularnej pielęgnacji, ale dostarcza wiele satysfakcji i zdrowych produktów w postaci ziół oraz warzyw.