Ogród śródziemnomorski - czym się cechuje i jak go zaaranżować u siebie?
Ogrody śródziemnomorskie kojarzone z pełnymi słońca, urokliwymi destynacjami wakacyjnymi to swoiste oazy spokoju z bogactwem roślinności i cudownym aromatem, wspaniałe miejsca odpoczynku i relaksu. Południowoeuropejski klimat charakteryzuje się gorącym, suchym latem oraz łagodną, wilgotną zimą. Czy zatem u nas jest możliwa hodowla roślin, które kochają słońce i wysokie temperatury? Przekonajmy się, czy ograniczenia pogodowe rozwieją nasze marzenia o śródziemnomorskim ogrodzie, czy może są sposoby, aby jakoś im zaradzić.
Ogród w stylu śródziemnomorskim - czym się charakteryzuje?
Ogród śródziemnomorski to wyjątkowa przestrzeń, w której dominują pastelowe kolory, bardzo subtelne dekoracje, piękne, kolorowe kwiaty i pachnące zioła. Miejsce przepojone słońcem, niezwykle lekkie i romantyczne, nawiązujące do stylu naturalistycznego. Typowe barwy ogrodowe w klimacie podzwrotnikowym to biel, błękit, turkus, fiolet oraz cyklamen.
Styl śródziemnomorski w ogrodzie podkreśla obecność kamiennych murków o różnych wysokościach, kamienne schodki, skalniaki i zielniki. To również ukryte wśród krzewów i pnączy altany i pergole, które zapewniają przyjemny chłód w upalne dni. Tu i ówdzie poustawiane gliniane doniczki z kolorowymi kwiatami, a ściany domów obłapiają bujne pnącza.
Rośliny typowe do ogrodu śródziemnomorskiego
Spędzając wakacje na południu Europy nie możemy przestać zachwycać się roślinnością, która tworzy śródziemnomorskie ogrody. Szczególnie rzuca się w oczy dorastająca do kilku pięter wysokości bugenwilla o imponujących kwiatach. Niemniej atrakcyjne są mirty - wiecznie zielone krzewy o drobnych, białych kwiatach oraz oleandry - chyba najbardziej rozpoznawalne rośliny basenu Morza Śródziemnego. To także znane jako drzewa laurowe wawrzyny, a także wielokolorowe plumerie. Nie sposób nie zachwycić się również kwiatostanami agawy. Wśród typowych roślin śródziemnomorskich wymienić należy drzewa oliwne, figowce, kasztanowce jadalne oraz owoce cytrusowe.
Tam również można spotkać rośliny z powodzeniem uprawiane w Polsce. Świetnym przykładem jest kanna. Występuje ona w wielu odmianach i pozwala stworzyć w ogrodzie wielobarwne kompozycje. W ogrodach śródziemnomorskich spotkamy petunie - dekoracyjne kwiaty, które z powodzeniem uprawia się zarówno na rabatach, w donicach balkonowych, a także ozdobnych kwietnikach. Z roślinami śródziemnomorskimi komponują się popularne rośliny jednoroczne o wielobarwnych, zebranych w główkowate kwiatostany kwiatach. Są nimi werbeny. Nie może zabraknąć też lawendy i pelargonii. Warto przy tym zwrócić uwagę, że w klimacie podzwrotnikowym osiągają one imponujące rozmiary, znacznie większe, niż w naszych przydomowych ogródkach.
Aranżacja ogrodu śródziemnomorskiego w Polsce
Roślinność strefy podzwrotnikowej dostosowała się do panujących w niej warunków i radzi sobie doskonale z suszą, palącym słońcem, ale nie znosi przymrozków i zbyt obfitych, długotrwałych opadów. Zakładając ogród w stylu śródziemnomorskim w Polsce warto wybrać takie gatunki, które mogą zimować w gruncie. Roślinami do ogrodu śródziemnomorskiego są bez wątpienia: trawy ozdobne, wspomniana wcześniej lawenda wąskolistna czy znana jako szałwia rosyjska perowskia o srebrzysto-szarych liściach i okazałych kłosach wypełnionych małymi kwiatami. Warto zwrócić uwagę na bukszpan wieczniezielony, który wypełnia kwietne kompozycje, a także nadaje się na żywopłoty i barwne obwódki. Przepięknie kwitnące pnącze o zjawiskowych kwiatach - glicynię oraz tamaryszek.
Niektóre, typowe dla strefy podzwrotnikowej okazy musimy albo uprawiać w doniczkach, albo wymienić na bardziej wytrzymałe gatunki. Bugenwillę śmiało można zastąpić milinem amerykańskim, cyprysiki - cisem pospolitym i kolumnowymi odmianami jałowca. Na rabatach zamiast agapantów można posadzić czosnek ozdobny, a zamiast agawy - jukę karolińską.
Ogród śródziemnomorski to również, a może nawet przede wszystkim aromatyczne zioła: tymianek, bazylia, oregano, rozmaryn i szałwia. Nie może ich zabraknąć w naszych ogrodach. Oprócz funkcji ozdobnej pełnią również funkcję użytkową.
Ogród śródziemnomorski w klimacie umiarkowanym - podsumowanie
Założenie ogrodu w stylu śródziemnomorskim w Polsce jest doskonałym sposobem na przywołanie wakacyjnych obrazów charakterystycznych dla basenu Morza Śródziemnego. Kluczowy jest wybór roślin, gdyż część gatunków z obszarów podzwrotnikowych nie toleruje przymrozków, ale posadzone w donicy łatwo przenieść zimą w ciepłe miejsce. Możliwości jest wiele. Jedno jest pewne - kolorowy, estetyczny i wizualnie przyjemny ogród śródziemnomorski będzie bez wątpienia strzałem w dziesiątkę.