Mikroogrody na balkonach i tarasach – jak uprawiać kwiaty na małych przestrzeniach?
Własny ogród w środku miasta to Twój plan na najbliższy sezon? Stwórz kącik, w którym odetchniesz po pracy, posiedzisz z przyjaciółmi lub wypijesz poranną kawę. Jak urządzić mikroogród na balkonie i tarasie? Nic prostszego! Przed Tobą krótki przewodnik o tym, jak uprawiać kwiaty na małych przestrzeniach!
Mikroogród na balkonie lub tarasie – co sadzić w doniczkach?
Rośliny na balkonie lub tarasie w domu jednorodzinnym powinny komponować się z tymi, które znajdują się w ogródku frontowym i na rabatach za domem. Przy urządzaniu balkonu w bloku kieruj się takim stylem, jaki masz w mieszkaniu.
Na wystawę północną, zachodnią i wschodnią wybierz gatunki cieniolubne, odporne na chłód i utrzymującą się wilgoć (np. bluszcz, żurawki, funkie).
Na wystawę południową, południowo-wschodnią i południowo-zachodnią wybierz kwiaty, które potrzebują słońca (np. lilie azjatyckie, cynobrówki, kanny).
Postaw na krzewy o zwartym pokroju i wysokości do ok. 2-3 m (np. bukszpan wieczniezielony). Posadź pnącza wieloletnie dobrze reagujące na przycinanie (bluszcz, winobluszcz, powojnik).
Rośliny na słoneczny balkon i taras – przykładowe aranżacje
- Bukszpan wieczniezielony, lawenda (odstraszy komary!) i jeżówka Red Mangus. Na balustradzie nemezja powabna,
- Powojnik Polish Spirit na kratce, lilie Little John, na balustradzie lobelia przylądkowa,
- Ostróżki, frezje, na balustradzie pelargonia zwisająca lub nasturcja Jewel of Africa,
- Na słonecznym wąskim balkonie: bratki, stokrotki i gloksynie na parapecie, w podłużnej donicy na podłodze smukłe rośliny o jasnych kwiatach (kanna Louis Cotton, tygrysówka Alba). Przy balustradzie groszek pachnący.
Rośliny do cienia i półcienia na balkon i taras – pomysły na kompozycje
- Bluszcz pospolity na kracie, funkia Mouse Ears, na balustradzie lub pod sufitem barwinek pospolity i tytoń ozdobny,
- Krata z winobluszczem pięciolistkowym Murorum, niecierpek Irma i cynobrówka Meteor, na balustradzie lub pod sufitem begonia Golden Balcony,
- Żurawka Green Spice, szałwia błyszcząca Czardasz i paproć Burgundy Lace, na balustradzie koleus Rainbow.
- Na zacienionym wąskim balkonie: hortensja pnąca przy kracie, w doniczkach na parapecie lub barierce zawilec Bride, ciemiernik Niger i niezapominajki.
Akcesoria dla roślin na balkonie i tarasie – niech Ci będzie pięknie!
Podkreśl urok balkonowych roślin ozdobnych i zabezpiecz je przed zjawiskami atmosferycznymi. Wybierz:
- ciężkie donice – ceramiczne, gliniane, terakotowe i betonowe, które wytrzymają podmuchy silnego wiatru i pozwolą korzeniom oddychać,
- donice wiszące – podwieszone na hakach pod sufitem balkonu lub zamocowane na balustradzie; dla roślin o dłuższych pędach,
- skrzynie z kratami lub kraty, przy których postawisz donice – umieść je na krótszych bokach balkonu lub przy barierce tarasu i posadź pnącza,
- regał na kolekcję sukulentów i innych niewielkich roślin – postaw go przy ścianie.
Trzymaj się jednego stylu. Połączenie estetyki boho z nowoczesną lub prowansalską wprowadza chaos w ogrodzie, a co dopiero na ograniczonej przestrzeni.
Podłoże dla roślin na balkonie i tarasie – przygotuj i przesadź kwiaty
Na dnie każdej donicy i skrzyni umieść warstwę drenażową w postaci keramzytu, drobnych kamieni, potłuczonych glinianych doniczek lub porcelany.
Wsyp podłoże:
- ziemię do kwiatów balkonowych – zawiera składniki pokarmowe i dodatki rozluźniające jej strukturę, które zwiększają jej przepuszczalność,
lub
- ziemię do roślin kwitnących – zawiera nawóz, który przedłuża długość i jakość kwitnienia takich gatunków, jak np. pelargonie i begonie.
Sadzenie roślin na balkonie i tarasie
Usuń zniekształcone korzenie, chore i martwe. Jeśli umieszczasz rośliny po kilka sztuk razem, sprawdź najpierw, jak mocno się rozrastają i zachowaj odstępy.
Sadź je na takiej głębokości, na jakiej rosły do tej pory. Jeśli posadzisz za płytko, stracą stabilność przy mocnym wietrze. Za duża głębokość powoduje za to, że korzenie są cały czas mokre i gniją.
Po posadzeniu podlej rośliny. Po 2-3 tygodniach po raz pierwszy zastosuj nawóz. Podłoże wymieniaj co roku na wiosnę. Szybko jałowieje, a jego pH się obniża z uwagi na stosowanie nawozów i częste podlewanie.
Pielęgnacja roślin na balkonie i tarasie – podlewanie, nawożenie i cięcie
Na słonecznym balkonie rośliny wymagają częstego nawadniania. Latem nawet 2 razy dziennie. Przydają się donice samonawadniające, które wykorzystują zjawisko podciągania wody przy pomocy sił kapilarnych.
Kwiaty na balkonie i tarasie rosną w kilku garściach ziemi, więc szybko wyciągają składniki pokarmowe z podłoża. Potrzebują regularnego dokarmiania nawozami do roślin balkonowych i nawozami do wybranych gatunków.
Przycinanie krzewów i pnączy wykonuje się regularnie, żeby zachować ich pokrój. Po cięciu rośliny stają się silniejsze, kwitną obficiej i równomiernie się rozrastają.
FAQ
Co przezimuje w donicy na balkonie?
Rośliny zimozielone na balkon to m.in.: bukszpan wieczniezielony, pięciornik krzewiasty (np. jako bonsai), bluszcz, barwinek i bergenia. Dodaj je do kompozycji balkonowej lub tarasowej obok roślin kwitnących sezonowo. Mimo mroźnej aury Twój miniogród będzie cieszył oko.
Jak ustawić rośliny na balkonie?
Gatunki odporne na wiatr postaw z przodu balkonu, a bardziej wrażliwe bliżej wejścia do domu. Jeśli Twój balkon jest odkryty, wykorzystaj kraty z donicami i posadź gęsto ulistnione silne pnącza (np. bluszcz), które ograniczą działanie wiatru. Wybierz rośliny o różnych wysokościach, ustaw je w rzędzie jedne za drugimi lub piętrowo (np. na skrzynkach) – tak jak pozwala Ci na to przestrzeń.
Jakie kwiaty długo kwitną na balkonie?
Na przełomie marca i kwietnia zakwita niecierpek, a w kwietniu bratek wielkokwiatowy. Oba kwitną aż do przymrozków. Groszek pachnący kwitnie od kwietnia do września, a od maja do października pelargonia. Od czerwca do października kwitną: lobelia, begonia, barwinek wieczniezielony, lawenda niebieska, jeżówka Red Magus, powojnik Polish Spirit, nasturcja Jewel of Africa, szałwia błyszcząca Czardasz. W lipcu zakwitają tytoń ozdobny, a jego kwiaty utrzymują się do października.
Jakie rośliny całoroczne na taras?
Na tarasie posadzisz takie rośliny zimozielone, jak na balkonie i… jeszcze więcej! Dysponujesz większą przestrzenią i nie musisz martwić się, czy podłoga udźwignie ciężar wszystkich roślin. Twój wybór zwiększa się o takie mrozoodporne gatunki, jak np.: bambus, trzmielina, modrzew, cis i jałowiec.