Co należy wziąć pod uwagę wybierając rośliny do ogrodu?
Kolorowy i zadbany ogród przed domem tonący w promieniach letniego słońca, to marzenie wielu początkujących ogrodników. Zanim jednak zacznie się realizować plany o wspaniałym ogrodzie, warto wcześniej spokojnie zastanowić się, jak ma wyglądać i odpowiednio dobrać rośliny. Nie zawsze te kwiaty, które fantastycznie prezentują się u sąsiada, będą dobrze wyglądały na naszej rabatce. Zatem co należy wziąć pod uwagę, wybierając rośliny do ogrodu?
Odpowiednie warunki dla roślin
Zanim zaczniemy dobierać rośliny, warto przyjrzeć się miejscu, w którym zamierzamy założyć rabatkę. Najważniejszym czynnikiem jest nasłonecznienie. Jeśli przez większość dnia padają tam promienie słoneczne, powinniśmy wybrać kwiaty światłolubne, takie jak lilie. Z kolei Hosta - Funkia, to roślina, która lubi półcienie i świetnie sprawdzi się nawet na podmokłym fragmencie ogrodu. Niektóre kwiaty mają specyficzne wymagania, jak na przykład gigantyczne odmiany Malwy, charakteryzujące się wysokimi pędami, które muszą być osłonięte od wiatru. Duże znaczenie ma także rodzaj gleby. W przypadku, jeśli jest zbyt piaszczysta, albo nieodpowiednio zakwaszona, powinno się zmieszać ją z ziemią ogrodniczą, lub torfem.
Czas na pielęgnację
Wymagania roślin, to nie tylko stanowisko. Są kwiaty, takie jak na przykład Dalia, uważa się za trudniejsze w uprawie i choć posiadają piękne bujne kwiaty, należy pamiętać o przycinaniu przekwitniętych pędów oraz regularnym podlewaniu. Żeby nie zrazić się niepowodzeniem, proponuję na początek wybrać rośliny, które nie potrzebują wiele uwagi. Piwonia to również bujny kwiat, który w tym samym miejscu potrafi kwitnąć przez kilkanaście lat i nie potrzebuje wiele naszej uwagi. Z kolei nasturcja, posiadająca wiele drobnych kwiatów, lubi swobodę i sama szybko się rozrasta.
Pora i czas kwitnienia
Ogólnie kwiaty, w zależności od kwitnienia, dzieli się na wiosenne i letnie. Wiosenne w sporej większości sadzi się do gleby jesienią i kwitną zaraz na początku wiosny. Należą do nich narcyzy, które są charakterystyczne dla świąt wielkanocnych, a także krokusy, czy hiacynty. Kwitnienie wiosennych kwiatów nie trwa długo, dlatego w naszej rabatce powinno się znaleźć miejsce również na kwiaty letnie. To głównie rośliny pochodzące z Azji lub Ameryki południowej, lubiące słońce i ciepło. Należą do nich wspomniane już dalie i lilie, a także wspaniale kwitnące mieczyki czy frezje, lub zawilce, mogące kwitnąć nawet do końca września.
Zimowanie roślin
Niektóre rośliny, głównie te pochodzące z cieplejszych stron, źle znoszą mróz. Nawet lekkie przymrozki późną jesienią mogą doprowadzić do obumarcia roślin. Dlatego część z nich, głównie kwiatów cebulowych, wykopuje się na zimę i przechowuje w miejscu, gdzie temperatura nie spadnie poniżej zera. Należą do nich mieczyki i większość lilii, a także dalie. Dobrym sposobem może być sadzenie tych kwiatów w doniczkach, które na okres zimowy powędrują do cieplejszego miejsca. Większości roślin kwitnących wiosną nie są straszne przymrozki, a niektóre, jak na przykład przebiśniegi doskonale je znoszą, dlatego one bez problemu przezimują w gruncie.
Planując rabatkę, trzeba też zwrócić uwagę, czy dane rośliny lubią swoje sąsiedztwo, albo czy mają podobne wymagania glebowe. Warto sadzić obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach, co ułatwi pielęgnację. Jeśli nie mamy wielkiego doświadczenia z kwiatami, lepiej zacząć od kilku sadzonek i obserwować jak się zachowują, a w kolejnych latach poszerzyć rabatkę o kolejne okazy.