Pielęgnacja kwiatów cebulowych podczas upałów - ogólne zasady
Kwiaty cebulowe to jedne z najchętniej uprawianych rodzajów kwiatów w polskich ogrodach. Odpowiednia uprawa i pielęgnacja sprawią, że kwiaty odwdzięczą się swoim rozkwitem i zachwycą pełnią barw, a ogrody staną się pachnącą roślinną oazą, w której ich właściciele będą chętnie spędzać wolny czas.
Szczególnie wymagająca pielęgnacja kwiatów cebulowych przypada w okresie letnim, gdzie intensywne słońce, wysokie temperatury a co za tym idzie - susza, mogą negatywnie odbić się na kondycji kwiatów cebulowych. W tym czasie ważne jest odpowiednie postepowanie z kwiatami cebulowymi, jak to zrobić aby nie zaszkodzić?
Najlepsze pory na podlewanie kwiatów cebulowych
W miesiącach letnich zazwyczaj występuje zmniejszona ilość opadów, dlatego koniecznie należy stosować podlewanie – jedno z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Ważne jest, aby nawadniać rabaty wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Rano kwiaty nie będą jeszcze rozgrzane słońcem i nie będą narażone na szkodliwy szok termiczny. Ponadto, przed silnym rozgrzaniem roślinie jest dostarczany dostatek wody, która pomaga przetrzymać upał. Wieczorne podlewanie roślin kiedy temperatura opada to też dobra opcja, zwłaszcza jeśli nie mamy rano zbyt dużo czasu na podlewanie. Podczas intensywnego nasłonecznienia podlewanie jest kluczowym elementem pielęgnacji. Należy dostosować częstotliwości i intensywność podlewania do potrzeb danej rośliny. Kontrola ilość dostarczanej wody jest ważna, gdyż jej nadmiar również będzie szkodliwy i może doprowadzić do gnicia, pojawienia się grzybów czy pleśni.
W jaki sposób należy podlewać kwiaty
Podczas podlewania należy unikać moczenia liści i kwiatów. Dzięki takiemu postępowaniu unikniemy poparzenia liści przy wysokich temperaturach otoczenia. Mokre liście narażone są na rozwój chorób grzybowych i pleśni, a w konsekwencji na usychanie całych roślin. Podlewając kwiaty, strumień wody należy kierować na system korzeniowy rośliny. Podlewać należy rzadziej, a obficiej. Zbyt słabe podlewanie sprawi, że woda nie wniknie do głębszych warstw i ziemia nie zachowa wilgoci dla systemów korzeniowych na dłużej. Należy również podlewać powoli dając ziemi czas na wchłonięcie wody. Zbyt intensywne podlewanie sprawi, że spękana słońcem i wysuszona ziemia nie przyjmie tak szybko wilgoci i woda spłynie nie dając żadnej korzyści kwiatom. Kwiaty cebulowe posadzone w donicach lub pojemnikach narażone są szczególne wysuszenie. Przy podlewaniu, warto jest w takim przypadku stosować wąski strumień wody, aby woda mogła dotrzeć na najgłębszych warstw donicy.
Jakość wody do podlewania
Najczęściej do podlewania używamy wody z kranu która zawiera chlor i fluor które nie pomagają w przyswajaniu składników odżywczych przez rośliny. Dobre jest „łapanie” deszczówki oraz stosowanie odstałej wody, z której zdążył ulotnić się chlor. Dla roślin lepsza jest również woda letnia (o temperaturze zbliżonej do temperatury powietrza) niż zimna.
Zagrożenia przy nieodpowiednim podlewaniu
Silny strumień wody może uszkodzić rośliny, zwłaszcza te delikatne, które w takich sytuacjach mogą być bardziej narażone na choroby. Z postrzępionymi liśćmi lub połamanymi łodygami staną się również nieestetyczne. Dobrze jest zastosować regulację intensywności strumienia wody z węża, a dla bardzo delikatnych roślin zastosować podlewanie z konewki. Zbyt intensywne podlewanie zwłaszcza w przypadku gleby słabo przepuszczalnej może spowodować również gnicie korzeni i obumieranie kwiatów.