5 najczęściej popełnianych błędów podczas sadzenia cebulek kwiatowych

Cebulka kwiatowa to podziemny pęd wykształcony przez roślinę w celu magazynowania zapasów. Zawiera w sobie również zawiązki przyszłych liści oraz kwiatów i umożliwia roślinie przetrwanie w trudnych warunkach. Warto wiedzieć w jaki sposób sadzić cebulki, żeby wiosną i latem ogród ozdobiły wspaniałe kwiaty.
Zbyt głębokie sadzenie cebulek kwiatowych
Jednym z częstych błędów jest nieprawidłowa głębokość sadzenia cebulek. Przygotowanie odpowiednich dołków nie jest skomplikowane – zazwyczaj wystarczy trzymać się prostej zasady, zgodnie z którą cebulki przykrywamy warstwą gleby, odpowiadającą ich trzykrotnej wysokości od podstawy do wierzchołka. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją gatunki o bardziej specyficznych wymaganiach, np. lilie białe sadzi się stosunkowo płytko. Rośliny posadzone zbyt głęboko będą miały problemy z prawidłowym wzrostem, a jeśli znajdą się bardzo głęboko mogą w ogóle nie wzejść.
Za małe odstępy między cebulkami
Rośliny posadzone zbyt blisko siebie również będą miały kłopoty z właściwym wzrostem. Prawidłowa odległość, w której należy sadzić cebulki kwiatowe, będzie uzależniona od gatunku, przede wszystkim od jego siły wzrostu oraz mnożenia się. Rośliny, które wykopuje się każdego roku, można sadzić dosyć gęsto, jeśli jednak cebulki zostaną w tym samym miejscu przez kilka lat, należy zostawić im odpowiednią przestrzeń do wzrostu.
Nieprawidłowo dobrane stanowisko
Każdy gatunek ma nieco inne wymagania, dlatego stanowisko zawsze powinno być dopasowane do potrzeb roślin. Przy wyborze stanowiska, w którym posadzone zostaną cebulki kwiatowe, duże znaczenie ma stopień nasłonecznienia. Nie wszystkie rośliny dobrze znoszą cień, innym nie sprzyja intensywne światło słoneczne, np. konwalie preferują stanowiska półcieniste, gdzie cień panuje co najmniej przez pół dnia.
Nieodpowiednia gleba
W czasie poszukiwania roślin do ogrodu zawsze trzeba brać pod uwagę rodzaj gleby. Należy pamiętać, że wymagania poszczególnych gatunków są bardzo zróżnicowane, np. tulipany potrzebują gleby żyznej o odczynie obojętnym, a lilie próchniczej, przepuszczalnej i wilgotnej, w przypadku większości odmian o odczynie kwaśnym. Jakość gleby można poprawić przez zastosowanie odpowiednich nawozów.
Nieprawidłowa pielęgnacja
Po posadzeniu cebulki kwiatowe będą wymagały odpowiedniej pielęgnacji. Podstawą jest właściwe podlewanie – glebę, w której znajdują się cebulki, należy chronić przed przesuszeniem. Z drugiej strony zbyt intensywne podlewanie może spowodować gnicie i zniszczyć rośliny. Sadzenie w koszyczkach będzie zabezpieczało cebulki przed nornicami i innymi szkodnikami. Warto też pamiętać, że niektóre cebulki kwiatowe mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat, inne wymagają wykopania na zimę.
Prawidłowo posadzone i zadbane rośliny cebulkowe odwdzięczą się wspaniałymi kwiatami, które będą cieszyć od wczesnej wiosny do późnego lata. Przed wyborem konkretnego gatunku trzeba dokładnie zapoznać się z jego wymaganiami dotyczącymi sposobu sadzenia, nasłonecznienia, rodzaju gleby oraz pielęgnacji.



