Pachnące kwiaty na słoneczny balkon. Gatunki, sadzenie i pielęgnacja
Balkon lub taras można z powodzeniem zamienić w ukwiecone miejsce do relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Kolorowe kwiaty cieszą zmysł wzroku - po jakie gatunki warto sięgnąć, aby cieszyć się także przyjemnym zapachem w czasie kwitnienia?
Kiedy sadzić kwiaty na balkon?
Co do zasady zaleca się sadzenie kwiatów na balkon w połowie maja - to pozwoli cieszyć się nimi do końca jesieni. Wiele zależy też od czynników zewnętrznych, takich jak np. panująca temperatura na zewnątrz oraz dobranie miejsca pod wymagania konkretnych gatunków.
Jak sadzić kwiaty na balkon?
Na etapie planowania warto wyposażyć się w podstawową wiedzę dotyczącą uprawy roślin na balkonie. Przestrzeganie kilku zasad może wydłużyć czas kwitnienia. Na początek warto wybrać w czym będą sadzone kwiaty balkonowe.
Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku duże skrzynie ulokowane obok siebie. W przypadku sadzenia grupowego należy zachować odpowiednie odległości między roślinami, aby zapewnić im optymalne warunki do rozwoju.
Alternatywę stanowią duże donice, które zatrzymają wilgoć przez dłuższy czas niż mniejsze odpowiedniki.
Należy pamiętać, że na balkonie uprawiać możemy zarówno byliny kwiatowe jak i kwiaty cebulowe. Tutaj przeczytasz więcej o roślinach cebulowych na balkony i tarasy.
Od czego zacząć pielęgnację kwiatów balkonowych?
Posiadacze takiej kolekcji z ubiegłego roku powinni dokładnie oczyścić donice z użyciem wody z octem. Należy także wystrzegać się bazowania na ubiegłorocznej ziemi - nowe sadzonki oraz cebulki wymagają świeżej gleby.
Po zasadzeniu kwiatów należy uklepać ziemię, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza oraz obficie podlać wodą. W miarę możliwości w kolejne dni warto chronić rośliny przed intensywną ekspozycją na promienie słoneczne.
W większości przypadków świeżo zasadzone kwiaty będą potrzebować około tygodnia, aby przyjąć się w takiej zasadzonej ziemi. Przez kolejne dwa tygodnie warto też powstrzymać się od dodawania nawozu.
Groszek pachnący
Groszek pachnący to jednoroczna roślina, która często porasta drabinki balkonowe - pędy mogą osiągnąć od 100 do 200 cm wysokości. Groszek warto ulokować w nasłonecznionym miejscu i nawozić co ok. trzy tygodnie sięgając przy tym o preparaty o niskiej zawartości azotu.
Po wykiełkowaniu należy zapewnić roślinie podpory - to wyjaśnia, dlaczego groszek jest rośliną chętnie wysiewaną do okrycia altan, pergoli czy oddzielających ścianek.
Jest ceniony przede wszystkim za zapach, a odmiany karłowate można także z powodzeniem traktować jako cięty kwiat.
Lawenda
Lawenda jest dość prosta w uprawie, a w zamian za odrobinę uwagi odwdzięczy się urokliwymi pięknymi kwiatami o intensywnym zapachu. To odpowiedni wybór przy poszukiwaniu roślin na balkon - dobrze bowiem radzi sobie zarówno z wiatrem jak i słońcem.
Wymaga wręcz nasłonecznionego stanowiska, aby kwitnąć intensywnie i przez długi czas. Należy też zadbać o zapewnienie wilgotnej gleby z drenażem, aby umożliwić swobodne odpłynięcie wody. Użycie nawozu raz w miesiącu pozwoli zachować lawendę w zdrowiu i pożądanej kondycji.
Petunie
Petunia jest chętnie wybieraną rośliną balkonową, a to z uwagi na wyjątkowo obfite kwitnienie. W przypadku uprawy właśnie na balkonie warto zwrócić uwagę na efektowne, zwisające odmiany. Dzwonkowate kwiaty występują w wielu wariantach kolorystycznych z płatkami w kolorze:
-
białym,
-
żółtym,
-
różowym,
-
fioletowym,
-
bordowym.
Równie chętnie są wybierane odmiany dwubarwne.
Atutem tej rośliny jest nie tylko duża różnorodność odmian, ale i relatywnie małe wymagania co do podłoża. Najlepiej wybierać dla petunii nasłonecznione miejsce oraz osłonięte od deszczu, który mógłby uszkodzić jej delikatne kwiaty.
Petunia jest niekiedy nazywana także surfinią co nie jest poprawne. Dlaczego? Otóż surfinia stanowi przykład jednej z odmian petunii.
Begonie
Begonie należą do najpopularniejszych roślin balkonowych. Ciekawą kolorystyka kwiatów oraz liście w kształcie serca wraz z połączeniem długiego czasu kwitnienia tworzą zestaw zalet, które zachęcają do sięgnięcia po kwiaty begonii na balkon.
Przy odpowiedniej pielęgnacji begonia może bowiem kwitnąć aż do października! Podczas wyboru miejsca warto unikać takich przestrzeni, które będą narażone na działanie wiatru - w przeciwnym razie podczas mocno wietrznych dni mogłoby dojść do uszkodzenia liści.
Wymienione propozycje stanowią popularne przykłady pachnących kwiatów balkonowych, z którymi powinien poradzić sobie nawet początkujący ogrodnik. Stosowanie się do wymogów względem gleby i ekspozycji na słońce pozwoli cieszyć się efektownymi kwiatami przez długie miesiące.