Niewymagające kwiaty na balkon – jakie wybrać, by uprawa była łatwa i przyjemna?

Nie masz czasu na doglądanie roślin? To żaden problem! Wybierz niewymagające kwiaty na balkon, które pięknie kwitną bez większej pomocy ze strony człowieka, a przy okazji świetnie znoszą kaprysy pogody. Wystarczy, że zapewnisz im odpowiednie stanowisko i podłoże, a Twój miniogródek dołączy do czołówki tych najpiękniejszych na osiedlu. Poznaj 7 roślin balkonowych o niewielkich potrzebach pielęgnacyjnych i dowiedz się, jak niskim nakładem pracy zapewnić im zdrowy rozwój.
Łatwa uprawa kwiatów na balkonie – najważniejsze zasady
Podłoże w donicach i skrzynkach przesycha szybciej niż w ogrodzie, dlatego rośliny balkonowe podlewaj regularnie. Czynności tej nie unikniesz, choć istnieją takie gatunki, które dobrze radzą sobie z okresową suszą. Jeśli natomiast planujesz wyjazd na dłużej, poratujesz się hydrożelem, który utrzyma wilgotność w ziemi.
Na balkon wybieraj pojemniki o jasnych kolorach, zwłaszcza jeśli sadzisz rośliny na wystawie południowej, czyli najbardziej nasłonecznionej. Odbijają promieniowanie i nie nagrzewają się tak jak ciemne. Dzięki temu korzenie roślin nie przesychają, a podłoże zatrzymuje wodę na dłużej.
W donicy jako górną warstwę zastosuj korę lub drobne kamyki, które zapobiegną odparowywaniu wody z podłoża. Na dno wysyp drenaż – np. keramzyt, który odprowadzi nadmiar wilgoci. Rośliny sadź w skrzynkach i donicach z otworami odpływowymi dla pozbycia się zastojów wody i ochrony korzeni przed gniciem.
Nie masz czasu nawozić roślin regularnie lub boisz się, że zapomnisz o tym? Zastosuj nawozy wolno działające, które stopniowo uwalniają składniki odżywcze do podłoża. Wówczas wystarczą jedna lub dwie dawki przez cały sezon kwitnienia.
Pelargonia zwisająca
Pędy tej odmiany osiągają do 75 cm, liście błyszczą i przypominają bluszcz. Z tego powodu pelargonia zwisająca najlepiej wygląda zawieszona pod sufitem w donicy lub w skrzynce na balustradzie balkonu. Rośnie zarówno w słońcu, jak i półcieniu, dlatego nadaje się na wystawę południową, zachodnią i wschodnią. Wydaje kwiaty białe, liliowe i czerwone. Do prawidłowego wzrostu i kwitnienia potrzebuje podlewania i nawożenia, choć znosi okresową suszę, bo gromadzi wodę w liściach i pędach. Szybko się regeneruje.
Smagliczka nadmorska
Najobficiej kwitnie w pełnym słońcu, choć radzi sobie także w półcieniu. Nadaje się na większość balkonów, poza północnymi. Wypuszcza białe, różowe lub fioletowe kwiaty. Lubi umiarkowanie wilgotną glebę, żyzną i przepuszczalną o lekko kwaśnym odczynie. Jeśli wyjeżdżasz na urlop, nie obawiaj się o jej kondycję – smagliczka nadmorska świetnie radzi sobie z okresowym przesuszeniem. Nawożenie tej rośliny jest opcjonalne – rozwija się prawidłowo bez dodatkowych składników pokarmowych. Możesz ją zasilić przy okazji dokarmiania pozostałych mieszkańców Twojego balkonu.
Niecierpek
Rośnie na balkonach od Hiszpanii aż po Szwecję, a to oznacza, że jest odporny na różne warunki pogodowe i klimatyczne. W kwitnieniu nie przeszkadzają mu nawet ulewy i przedłużające się pochmurne dni. Lubi półcień, dlatego najlepiej czuje się na balkonach wschodnich i zachodnich, czyli o umiarkowanym nasłonecznieniu.
Niecierpek ma stożkowaty pokrój, a jego kwiaty pojawiają się w maju i utrzymują aż do września: białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, różowe, liliowe, fioletowe, bordowe, purpurowe i czerwone. Potrzebuje obfitego podlewania i nawożenia co 2 tygodnie – tu z pomocą przyjdą hydrożele i nawozy wolno działające.
Bluszczyk kurdybanek
Nadaje się na wystawy północne i wschodnie – miejsca, w których dominuje cień. Ma płożący pokrój o miękkich i kanciastych pędach, dlatego najlepiej wygląda w wiszących donicach. Kwitnie na niebiesko-fioletowo w marcu i kwietniu.
Bluszczyk kurdybanek rośnie na żyznych lekko kwaśnych, średnio wilgotnych glebach, zasobnych w składniki pokarmowe. Z tego powodu potrzebuje częstego podlewania oraz dokarmiania nawozami – wiosną i latem co 2-3 tygodnie. Ma zimozielone sercowate i nerkowate liście, które zdobią balkon również po sezonie. Bardzo dobrze znosi mrozy, więc nie trzeba go zimować w pomieszczeniu.
Lawenda lekarska
Uprawia się ją na słonecznych balkonach – południowych i zachodnich. Lubi gleby przepuszczalne o zasadowym odczynie, zasobne w wapń. Dobrze sprawdza się mieszanka ziemi i piasku. Z uwagi na długi system korzeniowy lawendę sadzi się w głębokich donicach. Rośnie w umiarkowanie wilgotnym podłożu i wystarczy jej dokarmianie nawozem wolno działającym lub nawożenie co 2 tygodnie (nie częściej, bo przestanie pachnieć!). Kwitnie w lipcu i sierpniu na fioletowo i różowo, a jeśli usuniesz przekwitające kwiatostany, przedłuży kwitnienie.
Lawenda dobrze znosi mrozy i okresowe przesuszenie podłoża. Latem podlewa się ją maksymalnie 2 razy w tygodniu niewielką ilością wody. Zimą roślinę okrywa się agrowłókniną, a donicę stawia na styropianie lub grubym kartonie.
Koleus Blumego
Wyróżnia się karbowanymi lub ząbkowanymi liśćmi w wielu kolorach, np. pomarańczowym, limonkowym, purpurowo-kremowym, zielono-purpurowym czy kremowo-zielonym. Wśród odmian koleusa znajdziesz zarówno takie, które najlepiej czują się na balkonach wschodnich i zachodnich, jak i te, które wolą wystawę południową. Mieszanki, jak Rainbow Mixture, zapewniają miks kolorystyczny, który odświeża wygląd balkonu.
Koleusy rosną w lekkiej i przepuszczalnej ziemi z torfem lub włóknem kokosowym. Wiosną i latem potrzebują regularnego podlewania.
Aksamitka
Roślina odporna na deszcz, wiatr i mocne słońce. Najobficiej kwitnie na balkonach południowych, na których zachowuje zwarty pokrój. Poradzi sobie również na wystawie wschodniej i zachodniej, choć przyjmie luźniejszą formę i wypuści mniej kwiatów. Kwitnie od lipca aż do przymrozków. W zależności od odmiany kwiaty są żółte, pomarańczowe, pomarańczowo-czerwone lub żółto-pomarańczowe.
Aksamitka szczególnie dobrze wygląda posadzona w grupie. Nie potrzebuje nawozów, ale można ją od czasu do czasu dokarmiać przy okazji zasilania innych roślin balkonowych. Lubi przepuszczalną i zdrenowaną glebę. Co do zasady w trakcie upałów należy ją podlewać, choć całkiem dobrze znosi krótkotrwałą suszę. Na balkony nadają się: aksamitka wyniosła (Hawaii), aksamitka rozpierzchła (Bolero) i aksamitka wąskolistna (Lulu).
Wytrzymałe kwiaty na balkon
Rośliny na balkon muszą być odporne na zmienne warunki pogodowe. W końcu spędzają na zewnątrz wiele miesięcy, a niekiedy okrągły rok! Rosną w skrzynkach na balustradach, zwisają z podwieszonych koszy lub donic, a na większej przestrzeni stoją również na regałach lub w kwietnikach. Jeśli brakuje Ci czasu na pielęgnację i obserwację roślin, wybierz zaproponowane gatunki. Oprócz nawadniania i nawożenia nie potrzebują specjalnych zabiegów.



