Mak wschodni - wyjątkowe byliny na słoneczne stanowiska
Ze względu na swoje bajeczne piękno, mak wschodni nazywany jest przez Francuzów „kwiatem aniołów”. Co wiadomo o maku wschodnim oraz jak zadbać o niego we własnym ogrodzie? Oto najważniejsze informacje, które pomogą w zadbaniu o mak wschodni we własnym ogrodzie.
Mak wschodni – opis wyjątkowej byliny
Spektakularna bylina o ogromnych kwiatach należąca do rodziny makowatych. W warunkach naturalnych mak wschodni (łac. Papaver Orientalis) aktywnie rośnie w Azji Środkowej na zboczach subalpejskich i w lasach górskich Kaukazu, Iranu i Turcji, skąd przybrał swoją popularną w Polsce nazwę mak turecki.
Zadomawia się w dowolnej glebie, świetnie tolerując zarówno suszę i mróz. W przestrzeni miejskiej znajduje swoje zastosowanie przy projektowaniu parkowych i ogrodowych terenów rekreacyjnych. System korzeniowy maku wschodniego jest potężny, korzeń palowy mocno przylega do ziemi. Taki system korzeniowy zapewnia roślinie przydatne substancje, a w porze suchej niezbędną wilgoć.
Jak i kiedy sadzić mak wschodni?
Mak wschodni jest rośliną wieloletnią, z tego względu bylina swoje pąki pokaże w następnym sezonie (np. gdy zasiejemy nasiona jesienią). W przypadku siewu wiosną kwiaty na maku pojawiają się później niż w siewach jesiennych.
Na samym początku lata maki kwitną tylko przez 2 tygodnie. Owoc maku przykryty jest od góry pokrywką, która po wyschnięciu wydostaje z siebie nasiona. Dzięki temu cykl można powtarzać co roku, jeśli nie zostaną zebrane torebki z nasionami.
Sadzenie maku wschodniego – odpowiednia lokalizacja
Mak wschodni jest rośliną światłolubną, preferuje jasne, otwarte przestrzenie, rośnie spokojnie, potrzebuje mało zacienienia.
Wszyscy przedstawiciele roślin makowych reagują wyjątkowo słabo na wszelkiego rodzaju przeszczepy. W związku z tym miejsce do sadzenia należy wybrać z dużą starannością, gdyż maki będą rosły w tym miejscu przez wiele lat.
Najlepszą opcją do siewu są małe wzgórza i pagórki, gdyż mak nie toleruje stale mokrej gleby i stojącej wody. Jeśli nie jest możliwe stworzenie takich warunków, wykonuje się dobrą warstwę drenażową, aby odprowadzić nadmiar wody przed sadzeniem.
Mak wschodni w ogrodzie – jak dbać?
Szypułki maku są dość wysokie i mogą pękać pod wpływem wiatru. Aby temu zapobiec, należy zainstalować podpory i przywiązać do nich łodygi. Mak reaguje na nawożenie szybkim wzrostem, bujnym i jasnym kwitnieniem. Na ubogiej, piaszczystej glebie roślina kwitnie mniej bujniej, na takiej glebie kwiaty maku stają się analogicznie mniejsze.
Przez cały sezon wegetacyjny roślina wymaga szybkiego, umiarkowanego podlewania. Ziemia wokół rośliny nie powinna wysychać, ale niebezpieczne jest napełnianie wodą, stojąca woda może powodować gnicie korzeni i obumieranie rośliny.
Mak wschodni na rabaty - ogród w stylu wiejskim
Dekoracyjny mak wschodni to wspaniały dodatek do każdej rabaty kwiatowej. Dzięki swojemu prawdziwie rodzimemu wyglądowi jest niesamowitym dodatkiem do każdego ogrodu opartego na stylu wiejskim. Pięknie prezentuje się w rabatach, tworząc wyszukane komplety z innymi roślinami.
Sadząc maki w grupach w słonecznej, dobrze przepuszczalnej światło rabacie dobrze jest je dopasować do kwiatów letnich lub jednorocznych. Maki wschodnie na rabatach stanowią główny akcent ogrodu i służą jako oryginalne tło dla innych nasadzeń. Kreatywne rabaty z maku zdobią w iście prowansalskim stylu przydomowe ogrody, przyciągając swoimi nasyconymi kolorami płatkami.
Z czym łączyć kwiaty maków wschodnich?
Mak wschodni to bardzo wysoka roślina, która harmonijnie komponuje się z innymi kwiatami. Może służyć jako tło dla mniejszych kwiatów, a także jako samodzielny element dekoracyjny ogrodu kwiatowego. Bardzo wygodnie jest umieścić mak na tle klombu, w krótkim okresie kwitnienia pokaże się w całej okazałości, podczas gdy jego sąsiedzi będą wciąż rosnąć.
Kwiaty maku, jako główny akcent, będą komponować się z pelargoniami, oregano, białymi lub niebieskimi dzwonkami ogrodowymi, krwawnikiem, irysami. Kwiat doskonale uzupełni klimat ogrodu w stylu wiejskim, rustykalnym lub prowansalskim. Słoneczna strona ogrodu z żyzną glebą zadba o odpowiednie skomponowanie maku z innymi kwiatami.
Rabaty bylinowe z maku wschodniego
Ciekawym rozwiązaniem w tworzeniu unikatowego ogrodu, jest stworzenie rabaty na podstawie innych roślin bylinowych. Łubiny, czy ostróżka, dzięki swojemu niecodziennemu wyglądowi i unikatowym cechom, mogą stworzyć ramę dla krzewu maku.
Aby zamknąć przestrzeń krzewu po kwitnieniu, posadzone obok byliny o szeroko rozłożystych liściach, jak ostróżka, np. odmiana Magic Fountain zadbają o wciąż świeżo wyglądającą, pełną kolorowych akcentów rabatę.
Odmiany maku wschodniego
Hodowcy wyhodowali wiele odmian o różnorodnych kolorach kwiatów. Kwiaty czerwone, różowe, pomarańczowe, fioletowe, łososiowe lub morelowe mogą być pojedyncze, lub podwójne z ząbkowanymi, lub gładkimi płatkami.
- Odmiana Turkenlouis – klasyczna odmiana o jasnych czerwono-pomarańczowych odcieniach. Rośnie do wysokości 86 cm, będąc jedną z niższych odmian maku wschodniego o dużych plisowanych kwiatach, kwitnących późną wiosną i wczesnym latem;
- Odmiana Central Park – kwitnąca od późnej wiosny do wczesnego lata. O żylastych pędach i ciemnoczerwono-fioletowych kwiatach. Roślina dorasta do 80 cm. Kwiaty mają satynową teksturę i duże, aksamitne czarne torebki nasienne z fioletowymi pręcikami;
- Odmiana Raspberry Queen – późną wiosną na tej odmianie wschodniego maku pojawiają się jasne, piękne różowe kwiaty. Raspberry Queen ma wyjątkowo wyróżniające się kwiaty, które wyróżniają się na tle wiejskich rabat. Jest to jedna z najniższych odmian, dosięgająca do ok. 70 cm;
- Odmiana Picotee – cechuje się dużymi kwiatami o bibułkowej teksturze. Białe kwiaty ozdobione są marszczonymi, pomarańczowymi krawędziami. Osadzone na mocnych pędach kwitną od późnej wiosny do wczesnego lata, wysokie na 90 cm;
- Odmiana Miss Piggy – mak wschodni o ogromnych podwójnych kwiatach z delikatnym różem nasyconym licznymi marszczonymi płatkami. Ogromne kwiaty o średnicy do 45 cm, roślina wzrasta do 90 cm.
Mak wschodni – wyjątkowa bylina w ogrodzie
Posadzony w ogrodzie mak turecki może być podziwiany przez wiele lat. Kwiaty zaprezentują się zarówno jako akompaniament w gęstwinie wiejskich rabat, jak i w pojedynkę. Ilość odmian i łatwość w pielęgnacji i zasiewaniu stanowią o silnych stronach rośliny.