Magnolia - piękny krzew ozdobny
Ogromne, kielichowate kwiaty magnolii, rozwijające się na nagich jeszcze gałązkach, to jeden z najpiękniejszych widoków wiosennego ogrodu. Sprawiają wrażenie egzotycznych, niezwykle kruchych i delikatnych, ale wcale takie nie są. Wiele odmian znakomicie odnajduje się także w naszym, dość surowym klimacie. Warto wybrać zwłaszcza efektowne magnolie krzewiaste - wytrzymałe, odporne na mróz i potrzebujące naprawdę niewiele zachodu, by pięknie rosnąć.
Botaniczny fenomen z bogatą historią
Magnolie to przypuszczalnie pierwsze kwiaty na naszej planecie. Naukowcy badający historię gatunków botanicznych szacują, że rośliny mają co najmniej kilkadziesiąt milionów lat, a więc rosły na Ziemi jeszcze przed epoką lodowcową! Magnoliowe lasy pokrywały wówczas bujnie obszary na wszystkich kontynentach, dziś przetrwały jedynie na południu Stanów Zjednoczonych, w Korei, Japonii i Chinach. Znamy ok. 250 gatunków tych roślin, wśród których są zarówno nieduże krzewy, jak i ogromne, rozłożyste drzewa sięgające kilkunastu metrów. Nazwa magnolii upamiętnia francuskiego przyrodnika Pierre’a Magnola, który w XVII wieku jako pierwszy opisał efektowne drzewo, obsypujące się wiosną pachnącymi, biało-kremowymi kwiatami. Większość odmian ma jednak kwiaty w odcieniach różu, choć ostatnio ogrodnikom udało się wyhodować także żółte.
Krzewiaste piękności do ogrodów małych i dużych
Na rozległych terenach parków widzimy czasem okazałe magnolie drzewiaste wyrastające nawet do 15 m. W mniejszych, przydomowych ogrodach lepiej sprawdzą się ich kompaktowe kuzynki, 3-4-metrowe drzewka czy raczej zwarte krzewy o zaokrąglonej koronie. Rosną dość wolno i będą wspaniałą ozdobą nawet maleńkich ogrodów. Efektownie wyglądają posadzone w grupie, po kilka sztuk, lecz także pojedynczo, jako solitery, wyeksponowane na tle żywopłotu, zielonych krzewów czy w centrum trawnika. Pąki kwiatowe zawiązują się już na jesieni i są dość charakterystyczne - pękate, owłosione, purpurowe, przypominające płomyki świec. Otwierają się na początku kwietnia, gdy gałązki są jeszcze bezlistne i zdobią drzewko pachnącymi kwiatami o kilkunastocentymetrowych płatkach. Wraz z końcem kwitnienia, w maju, rozwijają się liście magnolii. Także są dekoracyjne - duże, połyskliwe, skórzaste, najpierw jasnozielone, potem ciemniejsze, a jesienią ładnie przebarwione na odcienie żółci. Z końcem lata gałązki magnolii zdobią także efektowne, szyszkowate owoce.
Atrakcyjne odmiany magnoliowych krzewów
Jedną z piękniejszych jest odmiana Susan o smukłych, dzwonkowatych kwiatach - ciemnoamarantowych u podstawy i jaśniejszych na brzegach. Wiosną kwitnie obficie, a często pod koniec lata powtarza kwitnienie. Równie efektowne kwiaty ma magnolia Betty o płatkach ciemnoróżowych na zewnątrz i jasnych w środku. Obie różowe piękności znakomicie odnajdą się w towarzystwie Alba Superba, jednej z piękniejszych białych odmian o wytwornych, mięsistych, dużych kwiatach. Wszystkie te krzewy rosną bardzo wolno, dopiero po 10-15 latach osiągają maksymalną wysokość ok. 3-4 metrów. Są to więc wymarzone magnolie do niedużych ogrodów.
Jak sadzić i pielęgnować magnolie?
Uprawa nie sprawi nam kłopotów, jeśli zadbamy o podstawowe potrzeby rośliny. Wybierzmy jej miejsce zaciszne, ciepłe i dobrze nasłonecznione. Pamiętajmy też, by miała dość dużą przestrzeń, bo będzie się rozrastać i tworzyć rozłożystą koronę. Gleba powinna być wilgotna, próchnicza i żyzna, o kwaśnym odczynie. Najlepszym terminem sadzenia jest kwiecień - wtedy roślina zdąży dobrze się ukorzenić do jesieni. Podłoże wokół warto ściółkować liśćmi czy korą, a młode rośliny otulić na zimę słomą. Po dwóch, trzech latach już to nie będzie konieczne - starsze magnolie nawet srogą zimę znoszą bez szwanku. Zaraz po posadzeniu krzew trzeba solidnie podlać i pamiętać o nawadnianiu w czasie wegetacji. Magnolia lubi wilgoć, zwłaszcza w okresie od maja do lipca, gdy intensywnie rośnie. Nie znosi za to cięcia. Przycinamy wyłącznie wtedy, gdy trzeba usunąć uszkodzone czy chore gałązki.
Jak widać, pielęgnacja tych z pozoru delikatnych roślin nie jest zbyt skomplikowana. Egzotyczna magnolia tak naprawdę wymaga naszej uwagi jedynie na początku. Po kilku latach nabierze sił, odporności i znakomicie będzie radzić sobie sama.