Lilia tygrysia - sadzenie, wymagania i pielęgnacja
Lilie tygrysie należą do grona roślin, które pomimo zmieniających się trendów należą do czołówki pięknych i klasycznych kwiatów w naszych ogrodach. Jak zapracować na ich okazałe kwitnienie? Poznaj wymagania dotyczące uprawy i pielęgnacji!
Lilia tygrysia - wygląd i pochodzenie
Tygrysie odmiany lilii pochodzą z Japonii i Chin. Łacińska nazwa tej rośliny to Lilium tigrinum - niekiedy bywa też nazywana lilią pomarańczową. Wynika to właśnie z charakterystycznego ubarwienia. Kwiaty omawianej odmiany składają się z sześciu nakrapianych płatków i brązowych pędów. Z uwagi na to, że tak ozdobione płatki budziły też skojarzenia z tygrysimi cętkami - tutaj właśnie należy dopatrywać się genezy nazwy tej odmiany lilii.
Na uwagę zasługuje intensywny zapach, jaki wydziela lilia tygrysia w czasie kwitnienia, czyli w na przełomie lipca i sierpnia. Ta roślina cebulowa może osiągnąć od 60 do nawet 150 cm wysokości w sprzyjających warunkach, z kolei lancetowate liście uzyskują do ok. 10 cm wysokości. Średnica pojedynczych kwiatów wynosi ok 10 cm, one z kolei tworzą swobodne skupiska (od kilku do kilkunastu, niekiedy nawet dwudziestu), ulokowane na szczytach pędów.
Kiedy i jak sadzić lilie tygrysie?
Uprawa lilii tygrysich nie różni się specjalnie od pozostałych gatunków. Na szczególną uwagę zasługuje umiejscowienie - lilie powinny znaleźć się w dobrze nasłonecznionym stanowisku, w żyznej i przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Cebule można także opcjonalnie ulokować w półcieniu, jednak będzie się to wiązać z mniej okazałym kwitnieniem. Tak jak pozostałe odmiany lilie nie najlepiej tolerują przesadzanie oraz silne podmuchy wiatru, które mogłyby uszkodzić roślinę.
Optymalny termin sadzenia lilii tygrysich przypada jesienią (od września do października) oraz wczesną wiosną (na przełomie kwietnia i maja). Cebule powinny być umieszczane na głębokości, która wynosi około trzykrotności wysokości cebul. W praktyce jest to z reguły od ok. 10 do 15 cm. Z kolei odstępy między poszczególnymi cebulami najlepiej, aby wynosiły od 20 do 30 cm.
Sadzenie może odbywać się z gotowych cebulek kwiatowych z pewnego źródła. Warto wówczas sięgać jedynie po te zdrowe okazy, bez widocznych oznak chorób. Drugą opcją jest skorzystanie z cebulek powietrznych, jednak ten sposób jest zdecydowanie bardziej skomplikowany. Wymaga bowiem nie tylko bardziej zaawansowanej wiedzy ogrodniczej, ale także cierpliwości - na kwitnienie trzeba czekać około kilku lat.
Jak pielęgnować lilie tigrinum?
Po ulokowaniu cebulek w nasłonecznionym miejscu trzeba jedynie pamiętać o tym, aby w trakcie przedłużającej się suszy regularnie je podlewać. Do dokarmiania należy sięgać po organiczne nawozy.
Cebule kwiatowe są także smakowitą przekąską dla żyjących pod ziemią szkodników. Aby uchronić naszą uprawę przed ich niszczycielskim działaniem warto przed sadzeniem wyposażyć się w praktyczne koszyczki. To nieduży wydatek, a stosowanie tych akcesoriów zdecydowanie ułatwi prace ogrodnicze. Poza ochroną przed kretami czy nornicami takie gadżety sprawdzą się także podczas wykopywania cebul.
Zaleca się także usuwanie przekwitniętych kwiatostanów - to w zasadzie uniwersalna zasada, która dotyczy kwiatów cebulowych. Pozwala wydłużyć kwitnienie i sprawia, że roślina przeznacza energię na magazynowanie substancji odżywczych w cebulach.
Popularną czynnością jest ściółkowanie, które pomaga ograniczyć rozwój chwastów. Wraz z upływem lat można będzie dostrzec, że kwiaty stają się mniejsze - i chociaż lilie nie lubią przesadzania, warto przeprowadzić ten zabieg dla zachowania zdrowych i okazałych roślin.
Popularne odmiany lilii tigrinum
Odmiany lilii tygrysiej różnią się między sobą nie tylko kolorem kwiatów i sposobem nakrapiania, ale także wysokością. Na szczególną uwagę zasługuje kilka odmian tej rośliny.
White tiger może być ciekawą propozycją dla tych osób, które z jednej strony łączy przywiązanie do klasyki, a z drugiej, które chcą wprowadzić w swoim ogrodzie urozmaicenie. Białe, nakrapiane płatki mogą być spełnieniem tych oczekiwań.
Z kolei Red tiger zgodnie z sugestywną nazwą zwraca uwagę czerwonym ubarwieniem płatków, które z pewnością nadadzą kolorytu w każdej ogródkowej kompozycji! W zestawieniu z długimi, lancetowatymi liśćmi o intensywnie zielonej barwie uzyskujemy naprawdę ciekawe zestawienie kolorystyczne!
Yellow tiger to odmiana o ciemno żółtych kwiatach - nakrapianych jak i reszta odmian tygrysich. Roślina osiąga od 60 do 80 cm wysokości. Intensywny kolor w czasie kwitnienia z pewnością będzie przykuwał wzrok i nada optymistycznego akcentu w każdej przestrzeni.
Yellow bruse może osiągnąć nawet 1,5 m wysokości i od innych lilii różni się tym, że kwiaty w tej odmianie są skierowanie w dół.
Lilia tygrysia - ciekawostki
Lilia tygrysia jest co prawda wyjątkowo piękną rośliną, jednak warto pamiętac, że jest trująca dla zwierząt. Z tego względu należy uważać, aby pupile pozostawione bez opieki nie podgryzały jej. W przeciwieństwie do szkodliwości dla zwierząt domowych - w chińskiej medycynie ludowej praktykuje się spożywanie cebul tej lilii w celach zdrowotnych.
To często spotykana roślina nie tylko w ogrodach i na rabatach, ale także na balkonach. Doskonale sprawdzi się jako kwiat cięty dodając wnętrzu nie tylko uroku, ale także orientalnego zapachu.