Które kwiaty cebulowe zakwitną najszybciej na wiosnę?

Niekwestionowanie, największą ozdobą przydomowych ogrodów są kwiaty. Pojawiają się w niemalże każdym ogrodzie, bez względu na jego motyw przewodni i styl aranżacji. Wiele osób zwraca szczególną uwagę na różnorodność roślin i zapewnienie nieustającego kwitnienia. Warto wiedzieć jak wybierać kwiaty, aby zapewnić w ogrodzie ciągłość kwitnienia w sezonie wiosennym. Przedstawiamy, które rośliny słyną ze zwiastowania wiosny oraz czym charakteryzują się kwiaty, które najbardziej kojarzą się z nadejściem i trwaniem tej pory roku.
Kwiaty jako zwiastun wiosny
Przedwiośnie, zazwyczaj wywołuje mało optymistyczne skojarzenia. Jest to okres pomiędzy zimą a wiosną, kiedy zaczyna topnieć śnieg i panuje wszechobecna plucha. Przede wszystkim pogodę można zaliczyć do kapryśnej. Jest jednak aspekt, który potrafi skutecznie odwrócić myśli - kwiaty. Rośliny cebulowe pozwalają na rozweselenie i umilenie widoku zza okna. Są powszechnie uznawane za miarodajne zwiastuny wiosny. W rzeczywistości, zmiana pogody umożliwiła im rozpoczęcie procesu wegetacji.
Wymienione w dalszej części przykładowe rośliny cebulowe, które kwitną wiosną stanowią podstawę pozimowego ogrodu. Ich obecność w ogrodzie będzie świadczyła o przebudzeniu się przyrody, co przekłada się na lepszy nastrój każdego dnia. Jedną z największych ich zalet są bardzo małe wymagania, ponieważ wystarczające jest odpowiednie stanowisko słoneczne, żyzna gleba i systematyczne podlewanie oraz nawożenie.
Które kwitną najszybciej?
W przypadku roślin cebulowych nie można dokładnie wyznaczyć dnia, w którym one zakwitną. Nawet ten sam gatunek, ta sama odmiana wegetuje w swoim własnym rytmie. Przede wszystkim jest to podyktowane zapewnionymi warunkami do rozwoju. Każda roślina posiada własne wymagania, na co rzutuje także stan zdrowia podziemnej części rośliny. Niespełna dwa lata temu, anomalie pogodowe doprowadziły do o wiele szybszego rozwoju roślin. Znacząco wyprzedziły one teoretyczne założenia z uwagi na panujące ocieplenie, które stanowiło podstawę do rozpoczęcia wzrostu i rozwoju. Ponadto, ustalając termin kwitnienia należy uwzględnić także region Polski. Na mapie naszego kraju można z powodzeniem wskazać obszary, w których dostrzegalne są dłuższe zimne okresy. Dotyczy to w szczególności wschodniej i południowej części kraju. Przykładowo, w zachodniej części Polski, krokusy zaczynają kwitnąć na początku marca, z kolei na Dolinie Chochołowskiej turyści zaczynają się pojawiać dopiero w połowie kwietnia, aby podziwiać "fioletową polanę".
Przebiśniegi, śnieżyce
Przebiśniegi, określane również jako śnieżyce, stanowią niekwestionowany symbol kończącej się zimy i nadchodzącej wiosny. Kwiaty swoim wyglądem przypominają białe dzwoneczki i posiadają trzy płatki, które pod wpływem promieni słonecznych ulegają rozłożeniu. Z powodzeniem mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat, jeżeli lato nie będzie szczególnie suche.
Rannik
Rannik jest rośliną o bulwiastych kłączach, która zaliczana jest do rodziny jaskrowatych, w Polsce dopiero zyskuje na popularności. Rannik zimowy zaczyna kwitnąć już w lutym, a jego przedłużeniem jest rannik wiosenny. Najczęściej posiada kwiaty koloru żółtego, jednak można spotkać także odmianę o białym kolorze.
Cebulica
Jest to rodzima roślina, która objęta jest ochroną. Cebulica dwulistna dorasta do około 10 cm i posiada delikatne i błękitne kwiatki skierowane w górę. Z kolei porastająca trawniki w parkach, cebulica syberyjska, posiada kwiaty zwisające.
Krokusy
Najwcześniejsze odmiany krokusów cechują się pojawianiem pierwszych kwiatów nawet w lutym. Najczęściej spotykane są krokusy o fioletowych kwiatach, choć coraz popularniejsze są białe lub żółte, a nawet wielobarwne. Z kolei termin kwitnienia krokusów okazałych przypada na wrzesień, październik.
Tulipan
Tulipany są roślinami cebulowymi, które są znane niemalże każdemu, nawet dzieciom. Cieszą się ogromną popularnością nie tylko w Holandii, ale także w Polsce ze względu na mnogość barw i odmian. Okres swojego kwitnienia mogą rozpocząć na początku kwietnia. Ich dodatkową zaletą są małe wymagania pielęgnacyjne.
Hiacynty
Hiacynty również są bardzo popularne w przydomowych ogrodach lub kompozycjach ozdobnych do domu. Najbardziej znane są hiacynty o niebieskich fioletowych i białych kwiatach. Ich cechą charakterystyczną jest niespotykany, upajający zapach. Okres ich kwitnienia przypada na okres od kwietnia do maja. W cieplejszych rejonach, swoje kwitnienie, mogą rozpocząć już w lutym.
Narcyzy
Narcyzy stanowią kolejny symbol trwającej wiosny. Najczęściej spotykane są narcyzy o zabarwieniu żółtym, choć istnieją odmiany o białych, pomarańczowych, a nawet różowych kwiatach. Swój urok zawdzięczają pięknemu środkowi. Ze względu na różne wysokości mogą być idealne na skalniaki i rabaty.
Szafirek
Szafirki to niewielkie rośliny cebulowe, które należą do rodziny hiacyntowatych. Posiadają charakterystyczne kwiaty w kształcie kulki, które występują w gęstych gronach. Zalecane jest ich sadzenie na żyznej glebie na stanowisku słonecznym lub na półcieniu. Okres kwitnienia szafirków przypada na okres od kwietnia do czerwca.



