Jesień 2020 - 5 nowości z naszej oferty
Właścicielom ogrodów i ogródków zawsze zależy, by w kolejnym sezonie mieć coś nowego i oryginalnego, co urozmaici rabaty. Podsuwamy kilka pomysłów. Oto pięć nowinek - niekłopotliwych w uprawie kwiatów cebulowych, które powinny zainteresować poszukiwaczy niebanalnych roślin. Posadzone jesienią, wiosną pomalują ogród wspaniałymi barwami.
Tulipan pełny Exquisit - fiołkowa znakomitość
Wymyślono mu świetną nazwę. „Exquisite” znaczy tyle, co znakomity, wspaniały i ten tulipan o głęboko fioletowych, gęstych płatkach jest rzeczywiście wyjątkowy. Uderzająca jest forma jego kwiatostanu, która przypomina karczocha. Krótsze, zielono-białe płatki u podstawy ciasno obejmują fiołkowe płatki wewnętrzne, rozwijające się stopniowo, jakby w zwolnionym tempie, by na koniec zadziwić ogromnymi, pełnymi kwiatami przypominającymi piwonię. Pękające pąki są atrakcyjne jeszcze zanim rozkwitną, ale roślinę w pełnej krasie będziemy podziwiać na początku maja. Cebule najlepiej posadzić na przełomie września i października na słonecznym lub lekko ocienionym miejscu w dobrze przepuszczalnej glebie. Gdy zacznie kiełkować, zaczynamy regularnie podlewanie. Po kwitnieniu roślinę ogławiamy (usuwamy kwiatostany), ale liście zostawiamy póki nie uschną, bo dzięki temu cebula magazynuje zasoby na następny sezon wegetacyjny. Na zimę można zostawić ją w ziemi (jest odporna na mróz) albo wykopać, osuszyć i trzymać w przewiewnej piwnicy, a potem zasadzić w nowym miejscu.
Iksja Mabel - karmazynowy bukiet
Urocza roślina o smukłych, delikatnych łodygach, wybijających z podziemnej cebuli i obsypanych rzędami gwiaździstych kwiatów. Iksje są w różnych kolorach, my polecamy odmianę w odcieniach amarantu - jasnym na obrzeżach płatków z ciemnym, kontrastowym oczkiem wewnątrz. Warto zasadzić ją w tych miejscach ogrodu, którym przyda się kilka wyrazistych plam koloru. Świetnie będzie wyglądać także uprawiana w pojemnikach, układając się w pełen wdzięku bukiet. Iksja wyrasta na ok. 50-60 cm, a kwitnie od maja do lipca. Ta pochodząca z Afryki roślina lubi słońce i lekką, suchą ziemię, natomiast źle reaguje na nadmiar wody. Cebule najlepiej sadzić w październiku i dość płytko, na głębokość ok. 5 cm. Na zimę możemy je zostawić w ziemi, jednak glebę trzeba wówczas porządnie wyściółkować. Iksja jest dość wrażliwa na mrozy i potrzebuje ochrony przed chłodem.
Kamasja Orion - deszcz szafirowych gwiazd
Coś dla miłośników naturalnych ogrodów, stylizowanych na malownicze łąki. Kamasja przepięknie będzie wyglądać posadzona wśród niskich traw ozdobnych lub w nieregularnych kępach na obrzeżach ogrodu. Roślina jest nieduża (ok. 40 cm), ale bardzo efektowna. Ma wąskie liście, przypominające trawę, nad którymi wiosną rozwijają się niezwykłe, gwiaździste kwiaty w głębokim odcieniu błękitu. Kamasja to jedna z nielicznych ogrodowych roślin, które lubią cięższe, wilgotne, gliniaste gleby - w naturze rośnie na podmokłych łąkach Ameryki Północnej. Będzie dobrze rosnąć w półcieniu, ale na słonecznym stanowisku zakwitnie bujniej, potrzebuje jednak wtedy obfitszego podlewania. Cebule sadzimy od września do listopada; na zimę warto zabezpieczyć je solidną warstwą suchych liści i okryć gałązkami iglaków.
Szachownica Acmopetala - rozkołysane dzwonki
Pochodząca z Cypru, niekłopotliwa w uprawie bylina o wyjątkowo oryginalnych kwiatach. Mają one formę żółtozielonych dzwoneczków z bordowymi refleksami na końcach. Malowniczo zwieszają się z giętkich łodyg wśród gęstwiny lancetowatych liści. Ta niewielka roślinka (30-40 cm) będzie idealnym wyborem na skalniak czy obrzeża słonecznych rabat. Warto także uprawiać ją w pojemnikach i z bliska podziwiać subtelny urok wiszących, rozkołysanych kwiatów, rozwijających się do późnej wiosny. Cebule sadzimy we wrześniu lub październiku w dobrze przepuszczalnej, próchnicznej glebie. Zimę przetrwają w gruncie, zabezpieczone warstwą ściółki.
Lilia azjatycka Tribal Kiss - olśniewające kontrasty
Przepiękna, nowa odmiana dobrze zadomowionej w naszych ogrodach lilii azjatyckiej. Powstała całkiem niedawno, bo w 2016 r. w Holandii. Wyróżnia się ogromnymi, wzniesionymi do góry kwiatami, których pierwsze pąki otwierają się na początku czerwca, a zdobi je niezwykły wzór. Wyglądają jak spryskane farbą. Płatki są w kolorze czystej bieli, hojnie nakrapiane w centrum plamami fioletu i bordo. Dodatkowego dramatyzmu dodają tej królewskiej lilii ciemnoczerwone pylniki. Doskonale odnajdzie się w naszym ogrodzie, jeśli znajdziemy jej stanowisko, w którym będzie mogła zostać na dłużej. Lilie nie lubią częstego przesadzania i wolą rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat, co zresztą jest raczej atutem niż wadą. Nie potrzebują specjalnej uwagi, każdego roku powrócą, kwitnąc coraz obficiej i bujniej. Cebule Tribal Kiss można sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną, nie potrzeba ich też okrywać na zimę, bo roślina jest całkowicie odporna na mrozy.
Wybrane przez nas rośliny są stosunkowo rzadkimi gośćmi w naszych ogrodach. Ich atutem jest więc oryginalność, ale przede wszystkim - wspaniałe, kolorowe kwiaty. Będą świetnie wyglądać w oprawie młodej, delikatnej zieleni wiosny, tworząc efektowne plamy barw na rabatach. I odrodzą się każdego roku, jeszcze piękniejsze.