Jesień 2019 - przedstawiamy 5 nowości z naszej oferty

Urzekają niezwykłą barwą płatków, ciekawą formą kwiatostanów, oryginalnym zapachem. I są niekłopotliwe w uprawie. Posadzone jesienią, wiosną wystrzelą fontanną kolorów. Oto pięć niebanalnych roślin, które warto mieć w domu i w ogrodzie.
Czosnek (Allium) Violet Beauty - efektowne kule na grządkach i w bukietach
Charakterystyczne kwiatostany czosnków ozdobnych (Allium) wprowadzają interesujące formy do ogrodów i od kilku lat uprawiane są coraz chętniej. Odmiana Violet Beauty kwitnie w maju i czerwcu, tworząc okazałe, fioletowe kule kołyszące się na wysokich, sięgających 80 cm łodygach. Szczególnie efektownie zaprezentują się te czosnki posadzone w grupach, w towarzystwie traw i bylin, w łanach kocimiętki, turzycy, lawendy, szałwii. Ścięte, będą efektownym elementem bukietów, także zimowych, bo łatwo je zasuszyć. Co ważne, czosnek nie tylko wspaniale kwitnie, lecz także odstrasza ogrodowe szkodniki, wabi motyle i pszczoły. Jest też rośliną łatwą w uprawie. Posadzony we wrześniu czy październiku w żyznej ziemi, na słonecznej rabacie, fantastycznie przezimuje, a przy odrobinie uwagi przetrwa wiele lat.
Cebulica (Scilla) Dwulistna Blue - błękitna piękność wczesnej wiosny
Kobierzec delikatnych kwiatów o niezwykłym odcieniu jasnego błękitu będzie nas cieszyć już od kwietnia, i to przez wiele lat. Cebulice należą do najwcześniej rozkwitających wiosennych roślin. Niewysokie, wyrastające do 20 cm krzewinki najlepiej czują się pod drzewami czy krzewami, w wilgotnym podłożu. Mają tam dość światła, bo kwitną wcześnie, jeszcze zanim drzewa okryją się gęstymi liśćmi. Cebule sadzimy wczesną jesienią w żyznej, niezbyt ciężkiej glebie. Są mrozoodporne, ale podczas ostrej zimy warto zabezpieczyć im stanowisko gałązkami czy warstwą liści.
Zwartnica (Hippeastrum) Belladonna - czar tropików
Ma przepiękne, jasnoróżowe kwiaty w kształcie rozchylonego kielicha. Wyrastają one w grupach po 4 na gołej łodydze, na której dopiero później rozwijają się wąskie liście. W krajach o cieplejszym klimacie hippeastrum jest uprawiane w ogrodach, u nas tylko w doniczkach jako roślina pokojowa. Cebule zwykle sprzedawane są jesienią i najczęściej wtedy je sadzimy. Pamiętajmy, by zakrywać ziemią tylko połowę cebulki, a roślinie zapewnić słoneczne stanowisko. Z dużych cebul mogą wyrosnąć dwie łodygi, które wiosną rozwiną swoje imponujące kwiaty, przypominające nieco lilie. Grupując kilka roślin w dużym pojemniku, stworzymy wspaniałą ekspozycję, efektowną do połowy lata. W okresie jesienno-zimowego spoczynku zostawiamy cebule w doniczkach i podlewamy oszczędnie. Wystarczy im przesadzanie co trzy, cztery lata.
Smocza lilia (Dracunculus vulgaris) - powiew magii w ogrodzie
Intrygujący kształt tej rośliny zainteresuje miłośników nietypowych nasadzeń. Smocza lilia ma wyjątkowo oryginalny kwiatostan o nieco mrocznej urodzie. Składa się nań imponujący płatek w kolorze ciemnej purpury i wyrastająca z jego nasady strzelista, czarna kolba. Kwiat rozwija się w czerwcu z kępy efektownych, palczastych, ciemnozielonych liści nakrapianych na biało. Cała roślina jest dużą krzewinką, dorastającą do wysokości metra. Lubi lekko zacienione, osłonięte od wiatru miejsca i efektownie będzie wyglądać pod rozłożystym drzewem. Przetrwa zimę, choć warto przykryć ją warstwą ściółki. Smocza lilia lubi ciepło, w stanie naturalnym rośnie na Bałkanach i na Wyspach Egejskich. Tam też narodziła się jej legenda rośliny magicznej, do czego z pewnością przyczynił się niezwykły kwiatostan. Wierzono, że korzenie i liście smoczej lilii stanowią ochronę przed żmijami. Czy tak jest w istocie? Być może. Pewne jest za to, że jej zapach - raczej oryginalny niż piękny - świetnie odstrasza gryzonie.
Lilia drzewiasta Nightrider - tajemnicza królowa nocy
Niezwykła odmiana lilii o smoliście czarnych atłasowych płatkach okazałego kwiatostanu. Będzie wspaniale wyglądać posadzona w towarzystwie swoich kolorowych koleżanek, ale także wyeksponowana samodzielnie na tle krzewów o jasnych liściach, białego ogrodzenia czy ściany. Oprócz oryginalnego wyglądu odmiana Nightrider posiada wszystkie zalety lilii drzewiastych, dla których tak lubimy mieć je w ogrodzie. Są bowiem odporne na choroby, znakomicie znoszą mrozy i bujnie kwitną przez wiele lat. Tylko przesadzania nie lubią, więc po wybraniu im dobrego miejsca (w słońcu lub w półcieniu), pozwólmy liliom zadomowić się i spokojnie rozrastać na rabacie. Już w pierwszym roku wybujają na metr, a z każdym kolejnym liliowe drzewko będzie wyższe i gęściej obsypane kwiatami. Idealne rośliny dla tych, którzy kochają pachnące i kwitnące letnie ogrody.
Warto poświęcić kilka jesiennych dni na posadzenie cebul roślin, które zakwitną wiosną i latem. Najlepiej zrobić od września do października, ale jeśli jesień jest długa i ciepła, możemy sadzić także w listopadzie. To najlepszy pomysł na kolorowy, kwitnący ogród już od pierwszych dni wiosny.



