Jaskry Ranunculus - czyli niezwykłe żabki w ogrodzie
Kwiaty z rodzaju jaskier (Ranunculus) to ponad 300 gatunków rozpowszechnionych po całym świecie. Kubkowate kwiaty jaskrów o wyraźnych środkach wypełnionych pręcikami pojawiają się wiosną lub latem. Jaskry to zarówno gatunki górskie jak i piękne rośliny ozdobne, które możemy sadzić w ogrodach. Łacińska naukowa nazwa rodzaju zdrobniale to „żabka”.
Charakterystyka i gatunki jaskrów
Wśród najpopularniejszych gatunków wyróżniamy jaskra azjatyckiego, tojadolistnego, ostrego, alpejskiego, rozłogowego i górskiego.
Jaskier tojadolistyny (Ranunculus aconitifolius) ma białe główki kwiatowe o średnicy 2 cm na rozgałęzionych łodygach wysokości 50 cm, rozkwita późną wiosną. Najatrakcyjniejszą odmianą tego gatunku jest odmiana ‘Pleniflora’ o kwiatach pełnych.
Kolejnym gatunkiem jest jaskier ostry (Ranunculus acris) to trwała bylina. Na szczytach łodyg wczesną wiosną wyrastają grupy złotożółtych kwiatów. Sztywne łodygi jaskra ostrego porośnięte są nielicznymi głęboko powcinanymi, ciemnozielonymi liści. Jaskier ostry jest nieinwazyjny i rośnie w formie gęstej kępy.
Jaskier alpejski (Ranunculus alpestris) dorasta do 12 cm wysokości, wiosną na łodygach zakwitają 3 białe kwiaty, a u podstawy łodygi wyrastają większe zaokrąglone, głęboko powcinane liście. Ta kępiasta roślina utrzymuje się w uprawie ok. 3 lat. Mimo to warto sadzić ją w słonecznych szczelinach lub na podwyższonych rabatach.
Klasykiem wśród jaskrów jest jaskier azjatycki (Ranunculus asiaticus), jest to gatunek zdecydowanie najpiękniejszy i najbardziej znany. Jego pojedyncze lub półpełne kwiaty rozkwitają późną wiosną lub wczesnym latem. Przypominają nieco kwiaty maków polnych.
Z kolei odmiany jaskra azjatyckiego tworzą pełne, kuliste kwiaty przybierając kolory czerwone, pomarańczowe, różowe, białe. Dzieli je się na grupy, takie jak np. francuskie, tureckie, perskie, peoniowe itp. Gatunek ten często spotykany jest w kwiaciarniach w formie kwiatów ciętych lub w centrach ogrodniczych jako wiosenne kwiaty doniczkowe.
Jaskier rozłogowy (Ranuncules repens) łatwo rozprzestrzenia się stanowiąc świetną roślinę okrywową na miejsca wilgotne. Jaskier rozłogowy ma jaskrawożółte kwiaty, pojawiające się późną wiosną i wczesnym latem.
Jaskier górski (Ranuncules montanus) tworzy kępę ciemnozielonych, głęboko powcinanych okrągławych liści. Ponad nimi zakwita do 3 intensywnie żółtych kwiatów. Ten górski gatunek nie lubi suchy miejsc. Nadaje się do słonecznego ogrodu skalnego.
Uprawa i pielęgnacja jaskrów
Jaskry zostały wyselekcjonowane z roślin dziko rosnących i należy pamiętać, że mogą się łatwo rozprzestrzeniać. Najlepiej czują się posadzone w grupie. Pięknie komponują się z funkiami, orlikami czy serduszkami.
Większość gatunków z rodzaju jaskier lubi słońce i żyzną glebę, najlepiej czują się w wilgotnych miejscach zwłaszcza w pobliżu wody lub mokrych obszarach leśnych, zatem doskonale będą rosły w ogrodzie klimatu leśnego. Jedynie gatunki o bulwiastych korzeniach preferują miejsca suche świetnie sprawdzając się na skalniaku.
Uprawa jaskrów wymaga zapewnienia roślinom przede wszystkich dobrych warunków wodnych oraz cieplnych. Uprawiając jaskry pamiętajmy o ich regularnym ale nie zbyt obfitym podlewaniu. Przy nadmiernym podlewaniu rośliny często atakowane są przez mączniaka lub szarą pleśń.
Jaskry jako rośliny bylinowe zimują w gruncie jedynie wyjątkiem jest jaskier azjatycki, jego bulwy wykopujemy jesienią.
Jaskry sadzimy od jesieni do wiosny w określonym dla gatunku stanowisku. Bulwy jaskra azjatyckiego wysadzamy od kwietnia do maja. Sadzimy je na głębokość 5cm w odległości co 12-15cm. Po kwitnieniu wykopujemy je z ziemi, czekając aż liście całkowicie wyschną. Oczyszczamy je i przechowujemy przez zimę pokryte trocinami w pomieszczeniu o temp. 15⁰C.