Jakie prace czekają nas w ogrodzie w czerwcu?
Czerwiec to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku, zaczyna się astronomiczne lato, kwitną byliny, hortensje, róże. Jednym słowem to intensywny czas wzrostu roślin. Z roku na rok jest coraz cieplej, a w ogrodzie mamy sporo pracy. Od czego zaczynamy i jakie prace czekają nas w ogrodzie w czerwcu?
Kontrola, prześwietlenia i podlewanie
Na początku czerwca dobrze jest skontrolować występowanie mszyc na roślinach. Bowiem czerwiec to miesiąc pojawiania się tych szkodników. Atakują głównie róże, kaliny, jaśminowce. Wysokie temperatury i wilgotność powietrza sprzyjają występowaniu mączniaka na roślinach ozdobnych koniecznie sprawdzajmy czy na górnej stronie liści nie ma białego, mączystego nalotu jeśli jest wykonajmy oprysk odpowiednimi środkami ochrony roślin.
Czerwiec to także najodpowiedniejszy czas na prześwietlanie roślin, które kwitły wiosną np. forsycji. Usuwamy także kwiatostany różaneczników i azalii. W czerwcu zaczynają kwitnąć róże pamiętajmy zatem o ścinaniu zwiędłych kwiatów i ich regularnym podlewaniu sprawdzajmy też czy nie pojawiły się na nich wspomniane mszyce lub czarna plamistość róż.
W czerwcu najważniejsze jest regularne podlewanie ogrodu. Nie podlewajmy roślin w pełnym słońcu. Najlepiej robić to wcześnie rano lub wieczorem. Pamiętajmy o ściółkowaniu gleby np. korą ogrodniczą, które pomaga utrzymać stały poziom wilgotności.
W czerwcu możemy też rozmnażać krzewy z sadzonek zielnych i półzdrewniałych w ten sposób można rozmnażać takie rośliny jak: tawuły, hortensje, wiciokrzewy, pięciorniki i forsycje.
Czas kwitnienia, wysadzania i wykopywania
Czerwiec to także miesiąc wykopywanie cebul np. tulipanów. Kiedy ich liście zwiędną należy je wykopać i przechowywać w osłoniętym miejscu, przykryte piaskiem. We wrześniu ponownie posadzić do gruntu. W ten sposób postępujemy także z hiacyntami i narcyzami, które wykopuje się nieco później niż tulipany. Zabieramy się do tego, gdy ich liście zaczną więdnąć, żółknąć i zasychać. Oprócz cebul tulipanów wykopujemy zimowity, zawilce, szafirki, krokusy wiosenne i jesienne, te które kwitły najwcześniej wykopujemy w pierwszej kolejności, a w puste miejsca można posadzić lewkonie czy lwie paszcze.
W czasie sprzyjającej pogody można podzielić i przesadzić niektóre byliny takie jak żagwin, zawciąg, macierzanka, czyściec, barwinek, rojnik, rozchodnik czy płomyk szydlasty. Czerwiec to także czas wysadzania rogownicy, goździków, orlików, rudbekii, dzwonków karpackich czy łubinów.
W czerwcu zaczynają kwitnąć mieczyki a wraz z intensywnym wzrostem pędu kwiatostanowego następuje silny przyrost bulw zastępczych dlatego zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe jest stale wysokie. Zatem pamiętajmy o nawadnianiu oraz nawożeniu kwiatów. Jeśli uprawiamy mieczyki na kwiaty cięte to kwiatostany ścinamy wraz z całym pędem z liśćmi zaraz po przekwitnięciu pierwszego kwiatu w kwiatostanie.
Na rabatach regularnie obcinamy przekwitłe kwiaty. Cięcie pobudza je do tworzenia pąków kwiatowych i przedłuża ich żywotność. Wysiewamy popularne rośliny dwuletnie: stokrotki, niezapominajki, bratki, dzwonki, naparstnicę.
Podczas całego miesiąca regularnie podlewamy rośliny w pojemnikach jeśli taras lub patio są bardzo słoneczne chronimy donice przed nagrzaniem. Kwestia podlewania roślin tyczy się zarówno roślin ozdobnych jak i owocowych.
Nawożenie, odchwaszczanie i wysiewanie
W czerwcu ogrodzie warzywnym oprócz regularnego podlewania roślin, odchwaszczamy grządki. Możemy wysiewać do gruntu ogórki, dynie, buraki na zbiór jesienny. Dosiewamy fasolę szparagową czy marchew na zbiór jesienny. W czerwcu warto wysiać także koper ogrodowy, pietruszkę, rzeżuchę i cieszyć się świeżymi roślinami przez całe lato.
Drzewa owocowe warto zasilić specjalnymi nawozami wieloskładnikowymi, bo właśnie w czerwcu formują się zawiązki owoców. W czerwcu dojrzewają wczesne odmiany czereśni, aby uchronić je przed ptakami najlepiej okryć drzewa specjalnymi siatkami.
W sadzie dojrzewają także poziomki i truskawki. Pamiętajmy, by zebrać je w odpowiednim czasie, nie podczas deszczu i tuż po nim, ponieważ dłużej zachowają swoją świeżość.
Na końcu warto wspomnieć też o trawniku. Jednym z najważniejszych elementów naszych ogrodów. W ciepłym czerwcu w trawniki wymagają regularnego koszenia więc jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej należy nawieźć trawnik wolno działającymi nawozami i kosić go co 3,4 dni. Możemy także skosić miejsca, w których rosły krokusy i inne cebulowe kwiaty.