Jakie kwiaty wykopujemy na zimę?
Posiadanie pięknego ogrodu wiąże się z przeprowadzaniem wielu zabiegów w ciągu roku. Mowa tu nie tylko o podlewaniu, pieleniu i nawożeniu, ale także o stosownym zabezpieczeniu przed zimą. Niektóre rośliny z powodzeniem można zostawić w gruncie i wiosną na nowo się odrodzą, czyli tzw. gatunki mrozoodporne. Inne z kolei, gatunki niezimujące, koniecznie należy wykopać i zapewnić im właściwe warunki podczas przechowywania. Jakie gatunki należy wykopać, kiedy trzeba to zrobić, a także jak powinno się zadbać o wykopane części rośliny?
Gatunki mrozoodporne i niezimujące
Rośliny cebulowe dzielą się na mrozoodporne i niezimujące. Te pierwsze z powodzeniem mogą być pozostawione w gruncie w okresie zimowym. Z kolei niezimujące wymagają odpowiednich czynności opierających się na usunięciu ich z gruntu, właściwym przechowaniu, a następnie ponownym zasadzeniu w okresie wiosennym.
W grupie roślin, które zaliczają się do niezimujących znajdują się m.in.:
- Begonie - bardzo popularne rośliny ozdobne. Posiadają niewielkie wymagania i zdolność dostosowania do niekorzystnych warunków. Dominująca część odmian kwitnie aż do późnej jesieni. Begonie bulwiaste należy przezimować.
- Mieczyki - rośliny bulwiaste, które mogą osiągać wysokość do 70 do 120 cm. Posiadają nierozgałęzione łodygi, na których znajdują się kłosowate kwiatostany (od 12 do 24 kwiatów). Kwiaty mogą reprezentować całą gamę kolorów: biały, żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, fioletowy, niektóre odmiany posiadają nawet dwa kolory.
- Lilie orientalne - rośliny cebulowe, które kwitną od czerwca do września. Ich cebule nie akceptują nadmiernego nagrzewania, dlatego korzenie powinny znajdować się półcieniu. W zależności od odmiany mogą osiągać wysokość od 40 do 150 cm.
- Śniedki - roślina cebulowa, która posiada białe i delikatne kwiatki, kształtem zbliżone do gwiazd. Okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec, choć zdarza się, że ma to miejsce w kwietniu. Jej wysokość waha się pomiędzy 30 a 50 cm.
- Dalie - byliny, które rozkwitają w drugiej połowie lata i trwają w tym stanie aż do pierwszych przymrozków. Występują w ogromnej ilości odmian. Preferują stanowiska słoneczne lub delikatnie zacienione.
- Jaskry - roślina cebulowa, która występuje w ponad 400 gatunkach. Są charakterystyczne dla okresu wiosennego. Lubią stanowiska nasłonecznione oraz te, które znajdują się w półcieniu. Są to rośliny wymagające.
- Szczawiki - roślina cebulowa, która dorasta o maksymalnie 30 cm. Posiada charakterystyczne liście, które są skrętoległe i występują po cztery na ogonku odziomkowym. Każdy z nich ma delikatnie sercowy kształt. Tuż po zajściu słońca ulegają złożeniu. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia.
- Pacioreczniki - byliny, określane także jako kanna. Osiągają nawet 100 -150 cm wzrostu. Wytwarzają kłącza, które posiadają mięsiste pędy z dużymi liśćmi, mogą mieć kolor zielony lub czerwonobrunatny. Z kolei kwiaty zachwycają swoim wyglądem, mogą mieć różny kształt i kolor.
Termin wykopywania rośliny
W pierwszej kolejności należy wykopywać mieczyki, jaskry azjatyckie, a także szczawiki, lilie orientalne oraz tygrysówki. Termin wykopków rozpoczyna się już w połowie września. W następnej kolejności, na początku października, należy zadbać o wykopanie acidenter czy eukomisów. W połowie października należy z gruntu usunąć krokosmie i śniedki. Do pierwszych przymrozków można zaczekać z begoniami, daliami i paciorecznikami.
Jak wykopać cebulki przed zimą?
Bardzo ważne jest odpowiednie przystąpienie do wykopywania cebulek przed zimą. Konieczne jest zachowanie właściwej ostrożności. Podczas wykopywania należy wbijać szpadel z odpowiednim zapasem, który pozwala na uchronienie cebulek rośliny. Później należy dokładnie przejrzeć zawartość wykopanej gleby, ponieważ łatwo pozostawić w niej zalążki przyszłej rośliny w postaci malutkich cebul.
Co zrobić po wykopaniu (cebulki, kłącza i bulwy)?
Tuż po wykopaniu roślin z gleby należy dokładnie przejrzeć podziemne części rośliny i dokonać selekcji chorych lub uszkodzonych. Zdrowe rośliny, po wykopaniu powinny być przez tydzień pozostawione w suchym i przewiewnym miejscu, które umożliwi przeschnięcie. Po tym czasie należy pousuwać resztki ziemi, a także obsuszone nadziemne elementy i suche korzenie. Zarówno bulwy, cebule jak i kłącza powinny być układane warstwami w skrzynkach posiadających ażurowe otwory. Skrzynie mogą być plastikowe lub drewniane. Na rośliny należy nałożyć trociny, torf lub suchy piasek. Z kolei te mniejsze kłącza lub bulwy można przełożyć do papierowej torby i zasypać torfem.
Posiadacze roślin z mięsistymi korzeniami (lilia, eukomis, nerina) muszą pamiętać, że nie można ich pozostawiać do oschnięcia. Tuż po wykopaniu i oczyszczeniu powinny być od razu przysłonięte torfem lub trocinami. W przeciwnym wypadku korzenie rośliny ulegną wyschnięciu.
Jak prawidłowo przechować?
Każda roślina preferuje inny rodzaj materiału służącego do okrycia podziemnych części. Piaskiem, torfem lub trocinami można okryć następujące rośliny: begonie, cantedeskie, cynobrówki, tygrysówki, a także dalie. Z kolei stosowania piasku należy unikać w przypadku okrywania eukomisów, mieczyków, lilii orientalnych, pacioreczników, a także jaskrów azjatyckich. Wówczas należy posiłkować się wyłącznie torfem lub trocinami.
Temperaturę przechowania także powinno dostosowywać się do gatunków. Zdecydowana większość preferuje temperatury z zakresu od 5-10°C. W tej grupie roślin znajdują się: begonie bulwiaste, dalie, eukomisy, pacioreczniki, mieczyki, jaskry azjatyckie, a także krokosmie. Z kolei w temperaturze oscylujące wokół 5°C powinno przechowywać się tygrysówki, szczawiki czterolistne, a także lilie i neriny. Z kolei w temperaturze pomiędzy 12 a 15°C powinno przechowywać się śniedek, cantedeskii i acidentery. Miejsce przechowywania powinno być suche.
Nie można zapomnieć o tym jak ważna jest profilaktyka przeciwgrzybowa. W trakcie przechowywania roślin należy systematycznie je przeglądać, aby na bieżąco usuwać chore rośliny, na których dostrzegalne są zmiany grzybowe. Pozwoli to uniknąć przenoszenia na inne rośliny. Rośliny należy przechowywać wyłącznie w oczyszczonych i odkażonych pojemnikach.
Kiedy wsadzać do gruntu ponownie?
Termin wsadzenia roślin do gruntu należy uzależnić od poszczególnych gatunków i panujących warunków pogodowych. Z pewnością należy przeczekać okres występowania przymrozków. Na przełomie kwietnia i maja należy sadzić: begonie, mieczyki, pacioreczniki, jaskry, śniadki, lilie, szczawiki. W drugiej połowie maja zalecane jest sadzenie dalii. Takie postępowanie pozwala na stworzenie roślinie komfortowych warunków do rozwoju.