Jak zaplanować piękną wiosenną rabatę bylin?

Bylinowe rabaty to jedne z największych atutów kwiatowego ogrodu. Obsadzone wieloletnimi roślinami, odradzają się co roku, krzewiąc się coraz bujniej. Podpowiadamy, jak skomponować taką rabatę i jak dobrać gatunki roślin, by już od wczesnej wiosny cieszyć się atrakcyjną, kwitnącą grządką.
Zaplanuj kształt i wielkość rabaty
Warto wziąć pod uwagę nie tylko dostępne miejsce, lecz także styl ogrodu. W nowoczesnym dobrze będą wyglądać proste formy geometryczne (koła, romby, prostokąty). Z kolei w ogrodzie wiejskim czy w stylu angielskim postawmy na nieregularne, miękkie, falujące kształty rabaty. Ważna jest także jej szerokość - nie powinna przekraczać 2 m, by zabiegi pielęgnacyjne nie przysparzały nam kłopotów.
Posadź rośliny piętrowo
Taki układ pozwoli podziwiać wszystkie rośliny, co ważne zwłaszcza wtedy, gdy zakwitają w tym samym czasie. Na rabatach graniczących z murem czy płotem sadzimy wedle drabinki - z przodu niskie gatunki, potem średnie, w głębi wysokie. Z kolei na grządkach otwartych, usytuowanych np. w centrum trawnika, wysokie rośliny wędrują do środka i obsadzane są coraz niższymi. Można oczywiście przeplatać wysokość gatunków, choć to zadanie wymagające sporego wyczucia, jeśli więc obawiamy się chaosu, wybierzmy najprostszy patent.
Wybierz gatunki o różnych porach kwitnienia
Aby nasza rabata zachwycała całą wiosnę, skompletujmy gatunki o różnym terminie kwitnienia. Już pod koniec zimy możemy cieszyć się kępami przebiśniegu, przylaszczki, zawilca i rannika. Wczesną wiosną, w marcu, rozkwitną sasanki, krokusy, tulipany, cebulice, pierwiosnki. W początkach kwietnia dołączą do nich tulipany, narcyzy, szafirki i hiacynty, a pod koniec kolorowe irysy i szachownice. Ale zanim jeszcze wszystkie te kwiaty wczesnej wiosny rozwiną się w ogrodzie, cieszyć nas mogą kolory zimozielonych ciemierników, które kwitną wtedy, kiedy inne rośliny głęboko śpią, czyli w pełni zimy. Koniec wiosny to istna feeria kolorowych bylin. Rozkwitają wtedy goździki pierzaste, floksy szydlaste, orliki, bodziszki, czosnki ozdobne, do których u progu lata dołączają m.in. ostróżki, piwonie, lilie i liliowce.
Wykorzystaj byliny o ozdobnych liściach do wypełnienia
Warto łączyć na rabacie gatunki rozwijające się w różnym czasie, bo wówczas cały czas będzie kolorowa i atrakcyjna. Unikniemy też brzydkich, pustych miejsc, gdy najwcześniej kwitnące rośliny obumrą. Luki na rabacie pomogą też wypełnić byliny o dekoracyjnych liściach, takie jak hosty, żurawki czy paprocie, które są atrakcyjne przez cały sezon wegetacyjny. Podobną rolę spełnią ozdobne trawy - imperaty, kostrzewy, miskanty. Osłonią miejsca po przekwitłych kwiatach, a grządce dodadzą lekkości.
Stwórz miłą dla oka kompozycję barw
Wiosenna rabata powinna być kolorowa, warto jednak uniknąć wrażenia pstrokacizny. Można zdecydować się kwiaty w odcieniach jednej czy dwóch barw, choć wtedy warto zadbać o różnorodność gatunków i odmian. Jeśli wolimy układ bardziej dynamiczny, wybierzmy zestawy kolorów leżących naprzeciwko w kole barw - żółty łączy się tam z fioletem, a niebieski z pomarańczą. Można też stworzyć udaną kompozycję z kolorów sąsiadujących, np. zestawiając czerwień z żółcią i pomarańczą. Nie warto - zwłaszcza w małych ogrodach - przesadzać z nadmiarem barw. Najlepiej zdecydować się na jedną główną, dominującą, wzbogaconą o dwie dopełniające. Tę samą zasadę warto zastosować jeśli chodzi o różnorodność gatunków czy odmian. Lepiej wybrać ich mniej, za to posadzić rośliny w większych grupach. Efekt wizualny będzie dużo bardziej efektowny i wyrazisty.
Warto poświęcić parę chwil na staranne zaplanowanie kwiatowych rabat, bo to one przesądzają o urodzie ogrodów. Najpiękniejsze powstają wtedy, gdy na tle drzew czy krzewów rozkwitają wielobarwne kwiaty bylin. Pozbawiony ich ogród jest jak obiad bez deseru. Warto zbudzić go do życia, dodając kolorów i efektownych kontrastów.



