Czy znasz wszystkie zastosowania lawendy?
Lawenda to roślina o niesamowitych właściwościach. Jest chętnie hodowana w ogródkach na grządkach. Pełni nie tylko ozdobną funkcję - cieszy też wyjątkowym zapachem, jest również stosowana w zwalczaniu niektórych dolegliwości. Czy jesteś w stanie wskazać wszystkie z nich?
Jak stosowano lawendę w minionych stuleciach?
Lawenda już od czasów średniowiecznych była znana ze swojego moczopędnego działania. Używano jej także jako preparatu pobudzającego poród oraz miesiączkowanie. W ramach zewnętrznego zastosowania lawenda była dodawana do kąpieli oraz do nacierania w skórę.
Zasuszona lawenda pełni funkcję ozdobną
Dobrze ususzona lawenda może cieszyć oko przez długie lata. Ozdobne bukiety i wianki to przykłady dekoracyjnego zastosowania tej rośliny. Mogą z powodzeniem uświetniać wazony lub drzwi w postaci wianków.
Relaksująca aromaterapia
Olejek lawendowy wcierany bezpośrednio w skórę dostaje się do krwiobiegu przyczyniając się do ukojenia układu nerwowego. To prosty sposób na relaksację w zaciszu własnego domu. Po olejek lawendowy można także sięgać podczas kąpieli - wystarczy dolać kilka lub kilkanaście kropel, aby cieszyć się kojącym działaniem lawendy w ramach wyciszającego relaksu. Wzbogacenie o dodatkowe liście tej rośliny przyczyni się do wyrównania kolorytu skóry.
Aby wzmocnić terapeutyczne działanie, można dodać kilka kropel lawendy do kominka zapachowego, aby cieszyć się pięknym zapachem w pomieszczeniach.
Przetestuj przeciwbólowe działanie lawendy
Lawenda może także zmniejszać bóle głowy - wystarczy, że kilka kropel olejku wetrzesz w skronie oraz kark. W przypadku bólu gardła zaleca się z kolei zalanie wrzątkiem łyżeczki takiego suszu i zaparzanie przez okres pięciu minut. Powolne picie takiego naparu może przynieść zadowalające rezultaty przed rozwinięciem infekcji.
Lawenda w kosmetykach?
Hydrolat lawendowy pomaga też minimalizować swędzenie spowodowane ukąszeniem owadów - systematyczne zraszanie tych miejsc powinno przynieść upragnioną ulgę. Taki płyn z powodzeniem posłuży także w naturalnej pielęgnacji jako tonik odświeżający skórę. Sympatycy domowej produkcji kosmetyków mogą także sięgać po lawendowy olejek lub susz dla nadania wytwarzanym preparatom ściągających właściwości.
Lawenda nie tylko pielęgnuje, ale i koi
Posiadacze w miarę świeżych blizn powinni także sięgnąć po olejek lawendowy - systematyczne wmasowywanie kilku kropel może skutkować zredukowaniem nierówności na skórze. Osoby cierpiące z powodu atopowego zapalenia skóry lub łuszczycy także powinni włączyć lawendę do swojego codziennego rytuału pielęgnacyjnego, aby spodziewać się wygaszenia zmian i szybszej regeneracji skóry.
Przetestuj lawendę w postaci przyprawy
Mało osób zdaje sobie sprawę, że lawenda stanowi jeden ze składników mieszanki ziół prowansalskich. Entuzjaści tego posmaku mogą go zintensyfikować dodając dodatkowo lawendę do potraw. Doskonale podkręci smak pieczonych ziemniaków! Wszystkie osoby, które zajmują się marynatami powinny także sięgnąć po niewielką ilość suszu, która podkreśli smak potrawy. Świetnie komponuje się ona z rybami oraz warzywami. W ramach kulinarnego eksperymentu lawendę można także dodać do ciast i innych domowych deserów.
Napary lawendowe dostarczą unikatowego smaku i wyciszenia
Lawenda stanowi również bazę do przyrządzania naparów i herbat - zarówno na ciepło jak i na zimno. Niemniej jednak zgodnie z tradycją medycyny ludowej najlepsze rezultaty przyniesie spożycie takiego ciepłego naparu przed snem - wówczas można oczekiwać spokojnego, kojącego wypoczynku. Takie lawendowe herbatki można także przygotowywać w ramach zmieszania z rumiankiem lub lipą. Warto sięgnąć po lawendę ze sprawdzonego źródła, aby w pełni cieszyć się jej korzyściami.
Lawenda - również dla ducha!
Saszetki umieszczane w pobliżu łóżka będą pomagać w zasypianiu - dla uzyskania jak najlepszych efektów należy ulokować je bezpośrednio pod poduszką. Lawenda stanowi także składnik sprayów do spryskiwania pościeli - odświeża ją i otula przyjemnym zapachem.
Ususzoną lawendę można także przechowywać w ozdobnych woreczkach w szafie - dzięki temu ryzyko pojawienia się moli zostanie mocno zredukowane. Warto sięgnąć po woreczki z naturalnych materiałów - dojdzie wtedy do stopniowego przepuszczania lawendowej woni.
Lawenda to roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Warto ją hodować nie tylko dla nieziemskiego zapachu i wyglądu - sprawdzi się także jako element podręcznej apteczki czy preparat relaksacyjny. Możliwości jest naprawdę wiele, jedynym ograniczeniem może być niewiedza dotycząca wykorzystania tej dobroczynnej rośliny.