Czosnki ozdobne - najpopularniejsze i najbardziej oryginalne odmiany
Czosnek ozdobny to popularna i łatwa w uprawie roślina, która coraz częściej gości w różnego rodzaju ogrodach. Choć ta prosta roślina uważana jest za dość pospolitą, mnogość jej odmian i nietypowy wygląd sprawiły, że z czasem zyskała ona prawdziwe rzesze zwolenników. Kwiatostany czosnku, przypominające różnokolorowe pompony lub fajerwerki sprawiają, że nie da się przejść obok niego obojętnie, a ich niezwykła forma i kolor już na pierwszy rzut oka potrafią wyróżnić go z całego bogactwa towarzyszących mu roślin.
Krótka historia czosnków ozdobnych
Czosnek ozdobny z łac. Allium należy do podrodziny roślin czosnkowatych będącej częścią amarylkowatych (Amarylidaceae). Pierwsze wzmianki o tej roślinie pojawiają się w księgach spisanych w 8000 r. przed naszą erą, co oznacza, że jest znana ludzkości od ponad 10 000 lat. Łacińska nazwa czosnku, pochodzi od starożytnych Rzymian, co w ich rodzimym języku oznaczało "cebula" lub "por". Nazwę tę przejął także, podczas opisywania tego rodzaju roślin, żyjący w XIX w. słynny przyrodnik i lekarz, Karol Linneusz, który nie tylko stworzył własny system klasyfikacji biologicznej organizmów, którym posługujemy się do dzisiaj, ale także upowszechnił zasadę dwuczłonowego nazewnictwa biologicznego.
Skąd pochodzi czosnek ozdobny?
Roślina ta pochodzi z Azji, a dokładniej z terenów obecnego Iranu, Afganistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu, jednak w wielu innych krajach jest uprawiany jako roślina ozdobna. Naturalnie możemy spotkać go rosnącego na terenach o umiarkowanej temperaturze w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Czosnek ozdobny potrzebuje bowiem odpowiedniej gleby, która musi być bardzo dobrze przepuszczalna, dlatego też w naturze spotkać go można jedynie na określonych terenach. W większości lubują się w dobrze nasłonecznionych miejscach, jednak kilka gatunków zdecydowanie woli przebywanie w cieniu i półcieniu.
Kiedy należy sadzić cebulki czosnku?
Sadzonki czosnku w postaci cebulek powinno się sadzić na jesień, w okolicach września. W Polsce zakres temperatur z powodzeniem pozwala na przezimowanie ich w gruncie. Latem po dwóch, trzech sezonach oddziela się sadzonki przybyszowe i jesienią wysadza je do ziemi. Rośliny z tych właśnie sadzonek, w zależności od wybranej odmiany będą mogły zakwitnąć już w następnym sezonie jak w przypadku czosnku złocistego lub też dopiero po dwóch lub trzech latach jak dzieje się to przy odmianach olbrzymich np. Czosnku Olbrzymim czy Czosnku Gladiatorze.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja?
Wymagania czosnku są na szczęście niewielkie, co czyni go wyjątkowo łatwym i wdzięcznym w uprawie. Najlepiej rosną w przepuszczalnej glebie np. piaszczystej lub piaszczysto-gliniastej i na dobrze nasłonecznionym stanowisku, dzięki czemu kwiaty będą pełniejsze i bardziej okazałe. Z reguły preferują raczej chłodną i wilgotną pogodę, dlatego w czasie upałów należy zawsze dbać o to, aby ich nie przesuszyć i obficie je podlewać. Dobrze jest również zasilić grunt nawozem wieloskładnikowym, dzięki czemu rośliny będą miały lepsze warunki do rozwoju i wzrostu.
Odmiany czosnku ozdobnego
Głównym podziałem, jaki można dokonać w przypadku czosnku ozdobnego, jest podział na odmiany olbrzymie oraz niskie. Pierwsze z nich nazywane są tak nie bez powodu - mogą bowiem z powodzeniem osiągać rozmiary nawet do 1,5m. Dumnymi przedstawicielami odmiany olbrzymiej są : Allium Giganteum - Czosnek Olbrzymi, Allium Czosnek Gladiator, Allium Czosnek White Giant, Allium Czosnek Ambassador, Globemaster, Pinball Wizard, His Excellency oraz Mount Everest, posiadający kwiaty białe jak pokrywający ten szczyt śnieg. Do odmian niskich (mierzących do 40cm), nadających się do uprawy także w doniczkach należą natomiast czosnek Ostrowskiego, Gracefull, neapolitański, niedźwiedzi i summer drummer. W rodzinie czosnkowatych można spotkać także odmiany o niebanalnym, oryginalnym wyglądzie, czego przykładem może być Czosnek Krzysztofa o niezwykle srebrzących się w słońcu kwiatach, odmiana Hair, której główka wygląda jak pokryta włosami, Czosnek Szuberta posiadający długowypustkowe kwiatki lub Red Mohican, który przykuwa wzrok pięknym, purpurowym kolorem.
Jak widać, czosnek ozdobny jest bardzo wdzięczną rośliną nie tylko ze względu na wyjątkową łatwość uprawy, ale również z uwagi na swój oryginalny i przykuwający spojrzenia wygląd. Potrafi świetnie wkomponować się w krajobraz ogrodu, stając się nie tylko jego dopełnieniem, ale także prawdziwą ozdobą, koło której nie można będzie nigdy przejść obojętnie.