Cebulica (scilla) - odmiany, sadzenie i charakterystyka
Cebulica to roślina cebulowa i jest jednym z najwcześniej kwitnących kwiatów wiosennych. Do rodzaju cebulica zaliczamy nawet 50 gatunków. Najczęściej w naszych rodzimych ogrodach spotkać można cebulice syberyjską, ale popularnością cieszy się jeszcze kilka innych jej gatunków. O jakich gatunkach mowa i jak prawidłowo zadbać o cebulicę? Poniżej garść praktycznych wskazówek i informacji.
Jak wygląda Scilla Cebulica?
Cebulica to roślina z gatunku szparagowatych - pochodzi z Azji i wschodniej części Europy. Zachwyca niebieskimi, fioletowymi lub białymi kwiatami w kształcie drobnych gwiazdek, z kolei liście mają podłużny kształt z wyraźnie zaostrzonymi końcami.
To właśnie wspomniane kwiaty są głównym wyróżnikiem - dzwonkowate i delikatnie kierujące się ku dołowi kwiaty składają się z 6 listków okwiatu.
Scilla cebulica osiąga wysokość do maksymalnie 15 centymetrów, a okres jej kwitnienia przypada od marca do kwietnia. Jeżeli zatem zależy Ci na wprowadzeniu do swojego ogrodu odmian, które pojawią się wraz z początkiem okresu wegetatywnego - warto zainteresować się proponowaną rośliną.
Współcześnie cebulica jest chętnie uprawiana niemal na całym świecie - poza okolicami biegunów. Na uwagę zasługuje to, że jest całkowicie mrozoodporna.
Popularne odmiany cebulicy scilla
Cebulica występuje w wielu ciekawych odmianach. Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych, które warto rozważyć przy komponowaniu wiosennej rozsady. Mnogość dostępnych wariantów sprawia, że z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.
Cebulica peruwiańska (Scilla peruviana)
Prezentowane zestawienie otwiera jedna z najbardziej efektownych przedstawicielek tego gatunku - cebulica peruwiańska. Może osiągnąć nawet do 50 cm wysokości, zachwycając przy tym bujnymi kwiatami. Warto przy tym wspomnieć, że na jednym pędzie może pojawić się nawet 200 drobnych kwiatów w niebieskim lub fioletowym kolorze. Kolejną zaletą tej odmiany jest także długi okres kwitnienia. Włączając tę odmianę do swojego ogrodu możesz oczekiwać, że Twoje kompozycje nabiorą eleganckiego charakteru.
Cebulica syberyjska (Scila sibirica)
To niewysoka roślina, która może uzyskać maks. kilkanaście centymetrów. Świetnie sprawdza się w ogródkach skalnych i na rabatach. Jest jedną z najpopularniejszych odmian cebulic z uwagi na walory ozdobne - zwraca uwagę intensywnie niebieskimi kwiatami. Odnajdzie się zarówno w półcieniu jak i słonecznym stanowisku.
Cebulica dwulistna (Scilla bifolia)
Kolejną ciekawą propozycją jest cebulica dwulistna - w naturalnych warunkach występuje w Polsce dość rzadko, jest także objęta częściową ochroną. Urasta maksymalnie do 25 cm. Zgodnie z sugestywną nazwą jej pędy są otoczone dwoma liśćmi, z kolei drobne kwiaty przyjmuję formę luźnego grona.
Najlepiej prezentuje się w dużych grupach - wraz z upływem lat może zacząć się rozrastać i tworzyć tym samym błękitne dywany kwietne.
Cebulica hiszpańska (Scilla campanulata)
Hiacyncik hiszpański występuje także pod nazwą cebulicy hiszpańskiej lub dzwonkowatej. Zwraca uwagę nie tylko niebieskim ubarwieniem kwiatów - występuje także w kolorze białym lub różowym. Na jednym pędzie może pojawić się ich pojawić nawet kilkanaście! Roślinę zdobią długie, lancetowate liście. Odmiana hiszpańska zakwita nieco później, bo na przełomie kwietnia i maja.
Kiedy, gdzie i jak sadzić cebulice?
W trosce o zapewnienie jak najlepszych warunków do efektownego kwitnienia należy w pierwszej kolejności zadbać o spełnienie wymagań tej rośliny. Cebulice najlepiej odnajdują się w miejscach słonecznych lub delikatnie zacienionych - nie mogą to jednak być stanowiska zupełnie pozbawione promieni słonecznych.
Żyzna, próchnicza i przepuszczalna gleba to kolejne czynniki, które gwarantują oczekiwane rezultaty podczas rozwoju rośliny. Gdy cebulica zacznie kwitnąć, konieczne będzie regularne nawadnianie.
Po spełnieniu powyższych czynników można oczekiwać prawidłowego rozwoju rośliny. Przed umieszczeniem cebul warto na około 2 tygodnie przed planowanymi nasadzeniami przekopać ziemię. Cebulki cebulicy należy ulokować w podłożu na głębokości ok. 7 cm, w rozstawie od kilku do 10 cm. Optymalny termin sadzenia przypada we wrześniu i październiku.
Aranżacje i kompozycje z cebulicy
Z uwagi na nieduże rozmiary i intensywność koloru cebulica stwarza wiele możliwości aranżacyjnych. Sprawdzi się zarówno na rabatach w zestawieniu z niskimi i średnimi gatunkami, jak i samodzielnie, tworząc urokliwe połacie. Można je także wykorzystać przy komponowaniu ogródków skalnych. Z uwagi na wczesny okres kwitnienia warto po nie sięgnąć przy planowaniu wiosennych kompozycji, np. z hiacyntami czy szafirkami. Sprawdzi się nie tylko w gruncie, ale także w donicach na balkonach.
Jeżeli zaliczasz się do sympatyków drobnych kwiatów, albo szukasz mrozoodpornych propozycji, które zakwitają wczesną wiosną - cebulice powinny znaleźć się na liście Twoich zainteresowań.