Najładniejsze byliny o niebieskich kwiatach
Błękit, niebieski, lazurowy – kolory kojarzące się z latem, niebem, wodą. Odcienie niebieskiego są przyjazne dla oczu, eleganckie i pięknie się komponują z innymi barwami – znacznie zwiększają możliwości tworzenia barwnych kompozycji w ogrodzie.
Drobne, liczne kwiatki w zdecydowanych barwach delikatnie podkreślają zieleń łodyg tworzących kobierzec. Niebieski kolor najlepiej współgra z kwiatami kwitnącymi na biało, żółto i różowo. Choć zestawienia kolorystyczne wydają się nieoczywiste, każdy może wypróbować w swoim ogrodzie, które z nich utworzy najbardziej malownicze lub eleganckie zestawienie. Byliny o niebieskim kolorze można polecić do każdego ogrodu – czy to w roli głównej, czy w formie barwnego akcentu.
Łubin - efektowny kwiat na słabą glebę
Łubin ogrodowy należy do bylin z rodziny motylkowatych. Obecnie uprawiane rośliny mogą wyrastać nawet do 120 cm. Charakteryzuje się grubymi, sztywnymi łodygami oraz liśćmi złożonymi z kilkunastu mniejszych listków. Okres kwitnienia łubinów przypada na czerwiec i lipiec. Kwiaty o motylkowatym pokroju znajdują się na szczytach pędów tworząc grona lub kłosy. Należy pamiętać o usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów – umożliwi to drugie kwitnienie roślin jesienią. Łubin ogrodowy można sadzić na każdej glebie – także na piaszczystej jednak najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, dobrze uprawionej o odczynie obojętnym lub nieco kwaśnym. Lubi lekko wilgotną ziemię oraz stanowisko położone w pełnym słońcu. Najlepiej wygląda w grupach oraz rabatach z bylin. Po nasadzeniu kwitnie 4-6 lat. W naszym sklepie można kupić kłącza łubinu w różnych odmianach.
Mak niebieski – znany kształt niezwykły kolor
Mak niebieski jest niezwykle urodziwym kwiatem – pokrojem podobny do maku, lecz kolor płatków może być ciemnoniebieski lub jasnobłękitny. Pylniki są w kolorze żółtym i piętnie kontrastują z kolorem płatków. Roślina jest bardzo ozdobna – odmiana mekonops bukwicolistny wiosną wyrasta jako spora kępa dużych liści o karbowanych brzegach, spomiędzy których wyłania się później pęd kwiatowy. Pędy kwiatowe są ulistnione i mogą osiągnąć nawet ponad metr wysokości. Zazwyczaj są ozdobione kilkoma kwiatami o średnicy do 10 cm. Inna odmiana to mekonops wielki – ma jeszcze większe kwiaty o czerech płatkach, które rosną pojedynczo na wydłużonych szypułkach. Okres kwitnienia przypada na czerwiec-lipiec. Niebieskie maki występują również jako mieszańce powyższych gatunków. Mekonopsy wymagają żyznej, próchnicznej ziemi o kwaśnym odczynie i zacienionego stanowiska – jeśli nie zostanie im to zapewnione to po wydaniu nasion giną. Mają kilka wymagań dotyczących pielęgnacji – wiosna i latem muszą mieć wilgotną ziemię, natomiast zimą całkiem suchą. Najlepiej kwitną w chłodniejsze i wilgotne lata.
Tawułka – ozdoba także po sezonie
Tawułka jest wieloletnią rośliną zielną o ciekawym krzaczastym pokroju. Ma lekko wydłużone liście i kwiatostany w formie wiech o kolorze niebiesko-fioletowym. Kwiatostany są bardzo trwałe i jeśli nie zostaną usunięte, będą ozdobą ogrodu nawet zimą. Tawułka lubi gleby wilgotne, żyzne, dobrze uprawione, a stanowiska muszą być częściowo zacienione lub typowo cieniste. Przy glebie suchej należy byliny tawułki mocno podlewać – szczególnie w początkowym okresie wzrostu. Rośliny łatwo krzewiące się, kilkuletnie ale bardzo wrażliwe na nawozy sztuczne, które ewidentnie im szkodzą. Najlepiej nawozić torfem lub kompostem, a przed zimą okryć rośliny suchymi liśćmi.
Orlik – wielopłatkowe kwiaty ozdobą klombu
Orlik pełny jest byliną o wzniesionym pokroju, pędy są proste, a na ich wierzchołkach występują kwiaty o licznych drobnych płatkach. Roślina dorosła rozrasta się w kępy o intensywnie niebieskich kwiatach. Kłącza orlika lubią ziemie żyzną, umiarkowanie przepuszczalną oraz umiarkowanie wilgotną. Na wilgotnym stanowisku może rosnąc w pełnym słońcu, przy bardziej suchej glebie wskazany jest półcień. Roślina kwitnie w okresie wiosenno-letnim od maja do lipca. Roślinę należy obficie podlewać, a w przypadku ubogiej gleby - stosować odpowiednie nawożenie. Orlik jest roślina kilkuletnią, pozostająca w tym samym miejscu przez kolejne sezony.
Ostróżka – idealna ozdoba ścian i płotów
Jej liście tworzą ozdobną rozetę dłoniasto pierzastych, liści rosnących na długich ogonkach. Liście ostróżki delphinium są brzegami miękko owłosione. Pędy kwiatowe są wysokie od 80 do nawet 200 cm. Pędy są ulistnione i zazwyczaj rozgałęziają się a każdy z nich jest zwieńczony groniastym kwiatostanem w jasnoniebieskim kolorze. Delphinium kwitnie wiosną w kwietniu i maju, ale jeśli podetniemy przekwitłe kwiatostany to drugi raz zakwitnie jesienią. Kłącza ostróżki wymagają dobrze uprawionej, pulchnej ziemi o średniej wilgotności. Nadają się na stanowiska słoneczne lub częściowo zacienione. Należy pamiętać o obfitym podlewaniu na wiosnę oraz nawożeniu nawozami wieloskładnikowymi.
Byliny w ogrodzie to mnóstwo dodatkowych możliwości aranżacyjnych. Na ich stanowiska można wykorzystać nieużywane zakątki np. zacienione miejsca, w których inne rośliny nie dałyby sobie rady. Rośliny są wieloletnie, więc można się nimi cieszyć przez wiele lat, bez konieczności dokonywania ponownych nasadzeń.