Łubin w ogrodzie - kompozycje. Jakie rośliny pasują do łubinu?
Co łączy lato w Prowansji, angielski romantyzm i ognistą Hiszpanię? Kompozycje z łubinem w roli głównej! Poznaj odmiany roślin, które lubią się z nim najbardziej. Sprawdź, w jakiej kolejności je sadzić, które wybrać na tło i jak zaaranżować stanowisko w słońcu oraz półcieniu.
Łubin w ogrodzie - podstawowe zasady kompozycji z innymi roślinami
Do ogrodowych zestawień z łubinem wybieraj rośliny o podobnych potrzebach. Najlepsze warunki do uprawy to:
- gleba lekko kwaśna lub kwaśna,
- stanowisko zaciszne: słoneczne lub lekko zacienione,
- umiarkowane podlewanie.
Łubin osiąga 60-120 cm wysokości w zależności od odmiany i nie lubi przesadzania. To wpływa na układ pozostałych roślin na rabacie, w którym łubin zwykle znajduje się w tle lub na przedostatnim miejscu - przed wyższymi od niego pnączami, krzewami i drzewkami.
Kwiaty przybierają kolor biały, kremowy, żółty, pomarańczowy, łososiowy, czerwony, purpurowy, niebieski, fioletowy i zielonkawy. Istnieją też odmiany dwukolorowe. Zestawiaj je z roślinami o podobnej tonacji i kontrastowymi, jeśli sadzisz ciemne odmiany łubinu.
Łubin w ogrodzie angielskim i wiejskim
Pastelowe odmiany łubinów: Governer Lupin, Chandelier, Noble Maiden, hybrydy Russel i Minarette, pasują do ogrodów angielskich i wiejskich.
Na słonecznej wystawie (południowej lub zachodniej) dobrym tłem dla nich będą nasturcje pnące się po ścianie domu lub murze. Obok łubinów znajdź miejsce dla wysokich odmian wielokolorowych irysów bródkowych i maków. Przed nimi umieść jarzmianki Moulin Rouge i Ruby Wedding, lwie paszcze, zimozielony bodziszek czerwony Album lub Roseum, cynie, chabry (wielkogłówkowy i górski), lawendę oraz krwawnik.
W półcieniu posadź łubin na tle białego jaśminowca wonnego, w towarzystwie kopru ogrodowego, czosnku ozdobnego, rudbekii, floksów Tequila Sunrise, jarzmianek Alba i Florence, nagietków, rezed, nachyłków, przywrotnika ostroklapowego, żurawek i funkii Halcyon.
Łubin w ogrodzie śródziemnomorskim
Łubin rośnie naturalnie m. in. w basenie Morza Śródziemnego. I choć niektórych roślin południowoeuropejskich nie posadzisz w swoim ogrodzie, to bez problemu zastąpisz je takimi, które lepiej znoszą klimat umiarkowany, a jednocześnie przywodzą na myśl beztroskę prowansalskich łąk, grecką sielankę czy hiszpańską fiestę.
Ogród w stylu greckim
Ogrody w Grecji cechują się intensywną kolorystyką, która kontrastuje z białą architekturą. W roli tła sprawdzą się oliwniki, cisy i jałowce. Jeśli wolisz posadzić łubin przy ścianie, puść na niej milin o pomarańczowych kwiatach lub powojniki Purple Dream i Purple Suprise.
Wybierz czerwone i pomarańczowofioletowe odmiany łubinu, takie jak Red Rum lub Salomon. Na pierwszy plan wybierz zawilce Rosea i Bowles Purple oraz pelargonie bluszczolistne.
Łubin daje się uprawiać również w pojemnikach na tarasie. Żeby odtworzyć klimat Grecji, latem postaw obok nich donice z drzewkami cytrusowymi i powieś doniczki z petuniami oraz pelargoniami wielkokwiatowymi.
Ogród włoski
Wspomnienia z wakacji we Włoszech zatrzymasz na dłużej dzięki roślinom w słonecznych kolorach. Na bukszpanowym tle zaprojektuj rabaty z łubinem Desert Sun, któremu towarzyszyć będą rudbekie, nachyłki, dzielżany i słoneczniki. Dodaj do nich aksamitki i gazanie. Przy pergolach i kratkach posadź milin i winorośl. Wszechobecne żółcie i pomarańcze przełamiesz dzięki srebrzystym liściom fioletowego karczocha zwyczajnego i kocanki włoskiej.
Ogród prowansalski
Tutaj królują pastelowe kolory, dlatego spośród łubinów najlepsze będą odmiany Chatelaine, Masterpiece i Polar Princess. Tłem dla nich staną się białe, różowe i błękitne hortensje oraz glicynie liliowe. Na pergolach, drabinkach, trejażach lub kratkach puść róże pnące odmian Lykkefund, Alchymist i Zéphirine Drouhin.
Lekki styl południowej Francji podkreślą: lawenda, kocimiętka, perowskia, białe i różowe tawułki, jeżówki i pysznogłówka cytrynowa. Na pierwszym planie warto posadzić dąbrówkę rozłogową, która stworzy różowe i fioletowe kobierce.
Ogród hiszpański
Zazielenione tarasy i patia oraz intensywna kolorystyka roślin to znak rozpoznawczy ojczyzny flamenco. Do uprawy wybierz więc łubin odmian My Castle (rubinowoczerwony) i Manhattan Light (purpurowożółty). Jeśli planujesz uprawę w pojemnikach tuż przy wyjściu do ogrodu, zestaw je z innymi roślinami w doniczkach: kamelią japońską, oleandrami, kaktusami i cytrusami.
Chcesz uprawiać łubin w gruncie? Posadź obok niego jukę karolińską (zamiast agawy), a z przodu portulakę i aksamitki. Obrzeża ozdobisz fioletowymi i żółtymi rozchodnikami oraz rojnikami. W roli tła sprawdzą się jałowce (w miejsce ciepłolubnych cyprysów) i róże szkarłatnej odmiany El Toro. Ważnym akcentem hiszpańskich ogrodów są trawy - do łubinu pasują kępiasta kostrzewa, palczatka oraz smukłe miskanty.
Kompozycje roślinne z łubinem na cały rok
Nasze propozycje obejmują rośliny o różnym czasie kwitnienia, w tym rośliny zimozielone, dzięki czemu Twoje rabaty będą kolorowe przez większość roku. Żeby Twój ogród tętnił życiem, wybraliśmy takich towarzyszy łubinu, którzy pomogą mu zachować zdrowie i odstraszą mszyce (aksamitka, lawenda) oraz ślimaki (nasturcja, przywrotnik, bodziszek).
Strzelisty pokrój łubinu dodaje lekkości rabatom, a bogata kolorystyka pozwala stworzyć niepowtarzalne zestawienia. W dodatku przyciąga on pożyteczne owady, jak pszczoły i motyle, na czym skorzystają wszystkie rośliny w Twoim ogrodzie. Wiesz już, która kompozycja podbiła Twoje serce? Zatem do dzieła!