Jeżówki w ogrodzie - wymagania, uprawa i kompozycje
Żyjesz w mieście i chcesz stworzyć namiastkę wsi w swoim ogrodzie? A może mieszkasz z dala od cywilizacji i marzy Ci się ogród angielski, który będzie przedłużeniem łąki za Twoim płotem? Poznaj potrzeby jeżówki w ogrodzie i w uprawie doniczkowej. Ta roślina bez dwóch zdań wprowadzi swobodny nastrój do Twojego otoczenia.
Jeżówka w ogrodzie - dlaczego warto posadzić tę roślinę?
Uprawa jeżówki to sama przyjemność. Nie ma większych wymagań i wystarczy dobrze wybrać stanowisko, by poradziła sobie nawet w trudniejszych warunkach (np. podczas suszy). Z tego powodu stanowi dobry wybór dla początkujących ogrodników i osób, którym zależy na kolorowym ogrodzie, ale nie mogą poświęcić mu wiele czasu.
Jeżówka komponuje się z różnymi gatunkami roślin: innymi bylinami, trawami i krzewami. Nadaje się do ogrodów wiejskich, angielskich, preriowych i na łąki kwietne.
Wabi pożyteczne owady, takie jak pszczoły, motyle i żuki, co wpływa na kondycję całego ogrodu. Co więcej - sama jeżówka wykazuje odporność na szkodniki i choroby.
Jeżówka na rabacie - uprawa w gruncie
Jeżówka najlepiej rośnie w pełnym słońcu i nawet lekkie zacienienie może skutkować jej słabym wzrostem. Potrzebuje żyznej, bogatej w próchnicę gleby przepuszczalnej o pH obojętnym lub lekko zasadowym.
Podłoże dla jeżówki powinno być piaszczysto-gliniaste lub gliniaste. Podlewa się ją rzadko, ale należy pamiętać, że nie lubi suszy. Nie radzi sobie również z zastojami wody, które doprowadzają do gnicia korzeni.
Jeżówka w Polsce jest mrozoodporna. Zimuje w glebie i przed nastaniem mrozów wystarczy ściąć łodygi, a następnie położyć ściółkę, żeby wilgoć nie odparowała z podłoża.
Czy jeżówka jest wieloletnia?
Tak, jeżówka to bylina, więc rośnie przez wiele lat w tym samym miejscu. Nie znosi przesadzania, ponieważ jej system korzeniowy silnie się rozrasta. Żeby nie zagłuszyła innych roślin, warto ograniczyć jej stanowisko przy pomocy barier korzeniowych.
Z zasady kwitnie w lipcu i sierpniu, jednak jeśli usuniesz przekwitłe kwiatostany, zakwitnie drugi raz i będzie zdobić Twój ogród aż do października.
Wyższe odmiany jeżówek, jak White Swan i klasyczne purpurowe dorastają do 100 cm. Warto je podwiązać, żeby silny wiatr ich nie połamał. Niekiedy kwiatów jest tak dużo, że roślina ugina się pod ich ciężarem - wówczas również warto ją podeprzeć.
Jeżówka w donicy - na co zwrócić uwagę?
Jeżówkę posadzisz w pojemniku na słonecznym balkonie lub tarasie. W tym przypadku potrzebuje jednak więcej uwagi, niż w uprawie ogrodowej. W donicy podłoże szybko wysycha, więc należy ją regularnie podlewać. W dodatku wymaga przesadzania, bo jeśli cały czas rośnie w jednym miejscu, w końcu zanika.
Zimuje na zewnątrz. Żeby roślina przetrwała, należy osłonić donicę - np. włożyć ją w większy pojemnik, a przestrzeń pomiędzy nimi zaizolować gazetami lub tekturą. Dla zabezpieczenia dna, całość stawia się na kawałku styropianu. Doniczkę z jeżówką można umieścić również w ziemi i obsypać od góry ziemią, a potem przykryć ściółką.
Do odmian, które często wybiera się do uprawy pojemnikowej, należą m. in. pomarańczowa Julia i Vintage Red o barwie różowo-czerwonej.
Jeżówki: kompozycje ogrodowe - z czym sadzić jeżówki?
Jeżówki najkorzystniej wyglądają posadzone w grupach - np. w różnych odmianach kolorystycznych lub z innymi roślinami. Osiągają wysokość 40-100 cm w zależności od rodzaju. Niższe umieszcza z przodu rabaty, a wyższe z tyłu, żeby nie zasłaniały pozostałych roślin.
Jeżówki w ogrodzie angielskim. Naturalne piękno jeżówek
Do jeżówek w ogrodzie wiejskim lub angielskim wybierz naparstnice, rudbekie, floksy i słoneczniki. W tle posadź pęcherznicę, a z przodu znajdź miejsce dla niskich odmian cynii.
Zależy Ci na roślinach lekarskich w ogrodzie? Niebiesko ukwiecone przetaczniki i hyzop również pasują do naturalistycznych, swobodnych ogrodów. Razem z nimi posadź błękitną kocimiętkę i biały krwawnik.
Jeżówki w ogrodzie preriowym. Powrót do naturalnego środowiska
To właśnie prerie Ameryki Północnej stanowią ojczyznę jeżówki, dlatego warto odtworzyć ten krajobraz. Możesz pokusić się o posadzenie całego łanu różnokolorowych jeżówek (np. Honeydew, Delicious Candy i Big Kahuna) w towarzystwie traw ozdobnych - kostrzewy popielatej, rozplenicy japońskiej, mozgi trzcinowatej, owsicy wiecznie zielonej lub miskantu cukrowego.
Dodaj do nich dziką marchew, liatrę kłosową, perowskie, przegorzany, dzielżany i pysznogłówkę kropkowaną.
Łąki kwietne z jeżówkami
Jeżówka to roślina obowiązkowa na łąkach kwietnych w mieście. Komponuje się z makami, chabrami, faceliami i krwawnikiem. Występuje w różnych odmianach kolorystycznych - od bieli, przez róż, fiolet, aż po purpurę. Ma w sobie wszystko, czego potrzeba, by odtworzyć radosny chaos dzikich łąk, wprowadzić nieco natury do miasta i zadbać o pożyteczne owady.
Jeżówka nie wymaga wiele uwagi, za to pozwala stworzyć dowolne kompozycje roślinne. Jeśli posadzisz ją w swoim otoczeniu, odwdzięczy Ci się na co najmniej kilka sposobów. Twój ogród nabierze kolorów i zamieszkają w nim pszczoły, a ich obecność przełoży się na jakość i ilość warzyw i owoców, które zbierzesz w kolejnym sezonie. I to wszystko przy minimalnym nakładzie Twojej pracy!