Hosty w donicach – jak uprawiać i aranżować funkie w doniczkach?
Hosty zachwycają kolorystyką i kształtami liści. Rosną w słońcu lub cieniu w zależności od odmiany. Nadają się do uprawy w pojemnikach – w ogrodzie, na tarasie i balkonie. Zapełnisz nimi puste miejsca przy krzewach i pod drzewami. Zobacz, jak uprawiać hosty w donicach i jak je aranżować z innymi roślinami ozdobnymi.
Czy hosty funkie można sadzić w donicach?
Większość host nadaje się do uprawy pojemnikowej. Jedynie odmiany wysokie (np. Midwest Magic, Blue Mammoth) sadzi się wyłącznie w gruncie, bo w donicach nie rozwiną się na miarę swoich możliwości.
Mniejsze znaczenie dla uprawy pojemnikowej ma średnica rośliny. Dla szerokich funkii bez problemu znajdziesz donice 150 cm i większe. Ograniczeniem w tym przypadku będzie brak możliwości aranżacji z inną rośliną w tej samej doniczce.
Jakie donice dla hosty będą odpowiednie?
Pojemniki już od początku dostosowuje się do ostatecznego rozmiaru funkii. Dzięki temu system korzeniowy rośliny rozwija się bez przeszkód. Najokazalsze odmiany (średnica 100-120 cm) rosną w dużych donicach – 60-litrowych i większych.
Funkie lubią wilgotne podłoże, dlatego już przy zakupie warto zwrócić uwagę na donice z automatycznym systemem nawadniania. Kosztują więcej niż zwykłe, ale ułatwiają opiekę nad tymi roślinami, zwłaszcza jeśli masz liczną kolekcję.
Hosty – jak sadzić i pielęgnować w donicach?
Funkie lubią miejsca półcieniste (odmiany o ciemnych liściach) i takie, do których bezpośrednie promieniowanie słoneczne dociera przed południem, a potem staje się rozproszone (odmiany o jasnych liściach). Służy im wystawa wschodnia, zachodnia i północna.
Podłoże dla funkii w pojemniku
Hosty rosną w żyznym i średnio wilgotnym podłożu, którego pH wynosi ok. 6,0. Dno donicy wysypuje się keramzytem, a do ziemi można dodać zmieloną korę, kompost, piasek lub torf, co rozluźni jej strukturę i lepiej ją napowietrzy. Dobry start funkiom zapewnia mieszanka ziemi ogrodowe, kory sosnowej i torfu w równych proporcjach.
Podlewanie i nawożenie funkii w doniczkach
Rośliny podlewa się co 1-2 dni miękką odstaną wodą. Najlepiej czują się w wilgotnej, ale nie przelanej glebie. Wybieraj donice z otworami odpływowymi, które zapobiegają zastojom wody.
Funkie to żarłoczny gatunek, dlatego już od początku potrzebują przekompostowanej ziemi, zasobnej w składniki odżywcze. Od maja do lipca zasila się je nawozami w płynie.
Jak sadzić hosty w donicach i pojemnikach?
Długie korzenie rośliny skraca się i umieszcza bryłę korzeniową w podłożu. Przysypuje się ją ziemią i podlewa. Ziemia sięga maksymalnie do 2 cm poniżej krawędzi doniczki, tak żeby przy obfitym nawadnianiu woda się nie przelała. Funkie przesadza się co 3-5 lat do większych donic w miarę rozwoju systemu korzeniowego.
Zimowanie funkii z uprawy w pojemnikach
Liście host utrzymują się od maja aż do przymrozków. Na zimę rośliny przycina się, a następnie zimuje na jeden z poniższych sposobów:
- przenieś donicę z karpą do chłodnego pomieszczenia – np. do garażu, na korytarz lub zamykaną werandę,
- wyjmij karpę z donicy i zakop w ogrodzie – wykopiesz ją na wiosnę i umieścisz z powrotem w donicy,
- zakop donicę z karpą w ogrodzie i przykryj ściółką z kory,
- owiń donicę z karpą agrowłókniną i postaw na kawałku styropianu lub kilku warstwach kartonu.
Wiele odmian funkii jest mrozoodpornych, ale bywa, że donice ceramiczne i terakotowe pękają pod wpływem niskich temperatur. Powyższe metody pozwalają zabezpieczyć zarówno rośliny, jak i pojemniki.
Hosty – aranżacje w doniczkach i z innymi roślinami
Hosty mają masywne liście, dlatego najlepiej komponują się z delikatnymi roślinami. Bardzo dobrze wyglądają również aranżacje złożone z samych funkii.
W donicach sadzi się najczęściej drobne odmiany host. Jeśli chcesz stworzyć kompozycję z innymi gatunkami roślin lub pomieszać kilka rodzajów funkii w jednym pojemniku, zwróć uwagę na te odmiany:
- Blue Mouse Ears o niebiesko-zielonych liściach, wysokości 15 cm i średnicy do 30 cm. Posadź ją razem z jasnotą plamistą i runianką japońską.
- Captain's Adventure o żółto-zielonych lub jasnozielonych liściach, wysokości 15 cm i średnicy do 60 cm. Skomponuj ją z kosaćcami, żurawkami i smagliczką.
- Blue Cadet o niebieskawych liściach, wysokości do 50 cm i średnicy do 40 cm. Rośnie w cieniu, dlatego dobrym towarzystwem dla niej będą tawułki i języczki.
- Lakeside Little Tuft o liściach bladożółtych z zielonymi brzegami, wysokości do 30 cm i średnicy do 50 cm. Zestawisz ją z kocimiętką, tojeścią rozesłaną i kosaćcami.
- White Feather o białych liściach, które z czasem stają się jasnozielone o kremowym żyłkowaniu. Dorasta do 40 cm wysokości i 15 cm średnicy. Rośnie w cieniu, rozświetla ciemne zakątki, komponuje się z hostami Blue Cadet i Blue Mouse Ears.
Aranżacje z hostami w donicach na tarasie, balkonie i w ogrodzie tworzy się na dwa sposoby:
- w jednej dużej donicy sadzi się kilka gatunków roślin, które razem tworzą kompozycję,
- każdą roślinę sadzi się w osobnej doniczce i wspólnie ustawia w jednym miejscu.
Druga metoda pozwala zmodyfikować układ, jeśli np. okaże się, że stanowisko przestało służyć jednej z roślin. Daje też więcej swobody pod względem wyboru wysokości i szerokości donic, co pozwala na kompozycje piętrowe.
Duże hosty w donicach – solitery na tarasie, balkonie i w ogrodzie
W doniczkach sadzi się również okazałe odmiany funkii. Zwykle jedna roślina zajmuje cały pojemnik, zwłaszcza jeśli jej średnica przekracza 100 cm. Do najciekawszych dużych host należą:
- August Moon o lekko karbowanych i sercowatych liściach w kolorze od złocistego, przez bladozłoty, aż po bladozielony, osiągająca 40-50 cm wysokości i 80-110 cm szerokości,
- Snake Eyes o trójbarwnych liściach w odcieniach zieleni – ciemnych na brzegach, jasnozielonych w centrum blaszki i z najjaśniejszym akcentem między obiema strefami; ma wysokość 40 cm i do 100 cm średnicy.
- Elegans, która dorasta do 80-120 cm wysokości i 100 cm szerokości. Ma okazałe pomarszczone, grube, sercowate liście w kolorze zielonym i kwitnie na biało z nutami fioletu. Na stanowiskach cienistych liście wybarwiają się na niebiesko, a tam gdzie jest więcej słońca, stają się szarozielone i zielone.
Rośliny w pojemnikach ustawisz w dowolnym miejscu przy domu czy mieszkaniu: na balkonie, tarasie i schodach do drzwi wejściowych.
Hosty w doniczkach dla miłośników ogrodnictwa
Uprawa w donicach to rozwiązanie w przypadku, kiedy gleba w Twoim ogrodzie nie nadaje się do host. Zapełnisz puste miejsca pod drzewami, gdzie np. z powodu rozległych korzeni nie da się nic więcej posadzić. Jeśli dysponujesz tylko balkonem lub tarasem, różne odmiany host w donicach pomogą Ci stworzyć dziki zielony zakątek w samym sercu miasta.