Begonia bulwiasta zwana ukośnicą - recepta na piękny balkon
Bujnie rosną na rabatach, ale jeszcze lepiej czują się posadzone w pojemnikach. Oszałamiająco kwitną przez całe, długie lato, a w dodatku nie potrzebują do tego wiele słońca. Begonie to idealne rośliny na północny balkon, który dzięki nim nabierze słonecznych kolorów wakacji.
Barwne bukiety z tropików
Są to bylinowe rośliny pochodzące z ciepłych terenów Ameryki Południowej, należące do wielkiej rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W naszych ogrodach uprawiamy odmiany begonii bulwiastej (Begonia ×tuberhybrida), czyli efektowne mieszańce powstałe w wyniku krzyżowania naturalnych gatunków. Są wśród nich begonie najróżniejsze: o pędach wzniosłych i zwisających, wielko i drobnokwiatowe, o płatkach w całej gamie kolorów, kształtów i układów. Kwiaty niektórych odmian bywają bardzo efektowne - jednym przypominają róże, innym kamelie, jeszcze innym piwonie. Są w niemal wszystkich barwach - od pomarańczu i złota, przez odcienie bieli, kremu, po róże i nasycone czerwienie. Osadzone na kruchych, niezbyt wysokich pędach (20-40 cm), rozwijają się od wiosny aż do późnej jesieni. Atrakcyjne są także mięsiste liście roślin - w kształcie wydłużonego serca, ząbkowane i asymetryczne. Jedna ich połowa jest zawsze większa od drugiej. Właśnie tym nieregularnym kształtom liści begonia zawdzięcza swoją polską nazwę - ukośnica.
Do wyboru, do koloru, czyli bogactwo odmian
Odmian begonii bulwiastej jest tyle, że podzielono je na kilka grup, różniących się pokrojem, wielkością, formą oraz kolorem kwiatów i liści. Oto kilka najbardziej atrakcyjnych:
- begonie dwukolorowe - mają duże, efektowne kwiaty w przenikających się barwach: płatki odmiany Camelia są różowo-kremowe, Marmorata jest purpurowo-biała, a Picotee pomarańczowo-żółta;
- begonie zwisające - odmiany o dość długich, wyginających się pędach i gęstych, zebranych w wiechy kwiatach; idealne do obsadzania wiszących koszy i balkonowych skrzynek;
- begonie strzępiaste - ozdobione pełnymi kwiatami o postrzępionych, ufryzowanych płatkach w soczystych, żywych barwach;
- begonie podwójne - kwiaty mają niewielkie, za to o wyjątkowym układzie licznych, owalnych płatków, przypominającym róże;
- begonie kaskadowe - ich wiotkie pędy ozdobione są ząbkowatymi liśćmi i wyrazistymi kwiatami na długich ogonkach; świetnie wyglądają w kompozycji z kilku różnokolorowych odmian posadzonych w jednym, wiszącym pojemniku, tworząc pienistą, wielobarwną fontannę kwiatów.
Wybieramy stanowisko uprawowe dla begonii
Najlepsze będzie miejsce widne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Mięsiste liście begonii w ostrym słońcu mogą ulec poparzeniu. Powinno to być także miejsce osłonięte od wiatru, bo kruche pędy łatwo może złamać gwałtowny podmuch. Roślina najlepiej będzie rosła w żyznej, przewiewnej i próchniczej glebie, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Bulwy begonii sadzimy w lutym do doniczek, a z końcem maja możemy już przenieść je do ogrodu czy na balkon.
Pielęgnacja begonii na grządce i w pojemniku
Roślina rośnie intensywnie i szybko, potrzebuje więc sporo składników odżywczych i regularnego (choć niezbyt obfitego) podlewania. Ziemia zarówno na rabacie, jak i w doniczce, powinna być wilgotna, jednak nie mokra - zalane begonie szybko nam zgniją. Pamiętajmy też, by przy podlewaniu nie zraszać liści ani kwiatów. W czasie wzrostu i kwitnienia warto roślinę zasilać nawozem przeznaczonym specjalnie dla begonii albo kwitnących roślin balkonowych.
Ochrona przed zimowym chłodem
Begonia to bylina, jednak pochodzi ona z tropików, nie zniesie więc naszej zimy pozostawiona na grządce. Z tych względów begonię często traktujemy jak roslinę jednoroczną i po przekwtnięciu wyrzucamy. Niesłusznie. Wystarczy jej zapewnić bezpieczny okres zimowego spoczynku, a będzie nas cieszyć długie lata. Późną jesienią, przed pierwszymi przymrozkami, bulwy begonii należy wykopać, oczyścić z ziemi i pędów, lekko przesuszyć. Przesypane piaskiem lub suchym torfem, ułożone w ażurowym pojemniku, zdrowo przezimują w piwnicy do kolejnego sezonu.
Kwiaty begonii są tak efektowne, że doniczki z tymi roślinami lubimy ustawiać także w mieszkaniach. Latem jednak warto wynieść je na świeże powietrze - wtedy będą rosły bujniej i rozkwitną najpiękniej.