Amarylis po przekwitnięciu – co z nim zrobić?

Kiedy opadną ostatnie kwiaty, amarylis zaczyna przygotowywać się do spoczynku. To ważne, żeby zapewnić mu odpowiednie warunki, podczas których zgromadzi energię potrzebną do zimowania, a potem przechować go w bezpiecznym miejscu. Zobacz, jak zająć się amarylisem po przekwitnięciu, żeby mu nie zaszkodzić.
Co warto wiedzieć o amarylisach?
Amarylisy pochodzą z Afryki Południowej, a ich ojczyznę stanowi Kraj Przylądkowy. Istnieją tylko dwa gatunki amarylisa: Amarylis belladonna L. i Amaryllis paradisicola.
To rośliny cebulowe o wąskich szablastych zielonych liściach z wyraźnym nerwem głównym, które wyrastają z cebuli. Osiągają długość 30-50 cm przy szerokości 2-3 cm.
Cebula wytwarza jedną lub dwie bezlistne łodygi o wysokości 30-60 cm, z których każda rozwija od 2 do 12 lejkowatych kwiatów.
Typowy kolor amarylisa to biały z purpurowym żyłkowaniem, różowy i purpurowy.
Jak pielęgnować amarylisa, żeby zakwitł?
Amarylisy należą do roślin ciepłolubnych. Z tego powodu w Polsce najczęściej uprawia się je w donicach na balkonie i tarasie. W zachodniej części kraju na zacisznych i słonecznych stanowiskach udaje się też uprawa ogrodowa, bo panuje tu łagodniejszy klimat.
Jeśli amarylis nie kwitnie, oznaczać to może, że brakuje mu światła i ciepła, podlewasz go za rzadko lub za często, lub zapomniałeś o nawożeniu. Ważna jest też odpowiednia opieka po przekwitnięciu i przygotowanie cebuli do zimowego spoczynku.
Kiedy przestać podlewać amarylisa?
Amarylisy podlewaj umiarkowanie, tak żeby ziemia była wilgotna, ale nie mokra. Pilnuj częstotliwości nawadniania zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia.
Po przekwitnięciu kontynuuj podlewanie, ale zmniejsz ilość wody, którą podajesz na raz. Postępuj tak, aż zauważysz, że liście żółkną i zasychają. To znak, że cebula zaczęła gromadzić składniki odżywcze i staje się gotowa na zimowanie.
Czy obcinać liście amarylisa?
Liście obetnij, ale dopiero wtedy, kiedy samoistnie zaschną. Użyj ostrego i zdezynfekowanego narzędzia (nożyczek lub sekatora). Nie spiesz się z tym zabiegiem, bo cebula pobiera z liści substancje, których potrzebuje, żeby przetrwać zimę. Dopiero kiedy liście uschną, możesz być pewny, że wzmocniła się na tyle, że dobrze zniesie zimowanie.
Co zrobić z amarylisem po przekwitnięciu – przechowywanie cebuli
Wyjmij cebulę, oczyść ją i przenieś do chłodnego i ciemnego pomieszczenia (np. do piwnicy, garażu), gdzie panuje temperatura 10-15°C. Przechowuj ją do lutego, a następnie posadź w świeżej ziemi, w niewiele większej doniczce, postaw na jasnym, ciepłym parapecie i zacznij podlewać.
Jeśli sadzisz amarylisa w gruncie, poczekaj do drugiej połowy maja, kiedy ustaną przymrozki.
Ile razy i jak długo kwitnie amarylis?
Amarylis zakwita raz do roku w lecie. Kwiaty w odcieniach różu utrzymują się długo – przy odpowiedniej opiece cieszą oko nawet przez 2 miesiące. W okresie wzrostu i kwitnienia regularnie podlewaj roślinę i stosuj nawóz dla roślin kwitnących. Dawkowanie rozpocznij, kiedy tylko zauważysz, że pojawiły się pierwsze pąki kwiatowe.
Amarylis a zwartnica – dwie podobne, ale różne rośliny
Amarylisa (Amaryllis) bardzo często myli się ze zwartnicą (Hippeastrum), która pochodzi z Ameryki Południowej.
Rzeczywiście, na pierwszy rzut oka wygląd obu roślin jest bardzo zbliżony. Istnieją jednak znaczące różnice.
Amarylis ma podłużne jasne cebule i pełne łodygi. Liście pokazują się, zanim roślina zakwitnie. Latem wypuszcza od 2 do 12 kwiatów na jednym pędzie. Gatunkiem uprawianym w Polsce jest Amarylis Belladonna. Wyróżnia się delikatnymi, lejkowato rozchylonymi kwiatami o płatkach wywiniętych na zewnątrz. Wybarwiają się na różowo, ale środek pozostaje biały.
Cebule zwartnicy są bulwiaste i ciemne, a łodygi puste. Na jednym pędzie pojawia się 4-5 kwiatów, a liście rozwijają się dopiero po zakwitnięciu lub wraz z rozwojem pędów kwiatowych. To roślina popularna w uprawie doniczkowej z uwagi na czas kwitnienia (zwykle w okolicach Bożego Narodzenia) i dekoracyjność odmian (np. Red Lion, Rilona, Benfica, Minerva).
FAQ - amarylis bez tajemnic
- Jak głęboko sadzić cebule amarylisa?
Cebula powinna w połowie lub ⅔ swojej długości wystawać ponad ziemię. Zwykle potrzebuje dołka o głębokości 6-8 cm w zależności od swojej średnicy i wysokości. - Czy amarylis można uprawiać w ogrodzie?
Tak, amarylisa można uprawiać w ogrodzie, pod warunkiem że wybierzesz dla niego słoneczne i ciepłe stanowisko o żyznej przepuszczalnej glebie, która szybko się nagrzewa. Posadź cebule w drugiej połowie maja, tak żeby szyjka znajdowała się na poziomie podłoża. Odstępy między amarylisami powinny wynosić ok. 30 cm. - Jakie są najczęstsze choroby i szkodniki amarylisów?
Amarylisy są atakowane przez wciornastki, roztocza narcyzowe, wełnowce, udnice, pobzygi cebulówki i choroby grzybowe, w tym czerwoną plamistość. Nadmierne podlewanie skutkuje gniciem cebuli. - Czy amarylis jest trujący dla zwierząt?
Wszystkie części rośliny wykazują toksyczne działanie, a najbardziej cebule. Spożycie powoduje podrażnienie pyszczka, wywołuje ślinotok, wymioty, i biegunkę. Najostrzejszą formę zatrucia stanowią drgawki i spadek ciśnienia krwi. Oprócz tego zwierzę odczuwa ból brzucha, ma kiepskie samopoczucie, jest osłabione i traci apetyt. - Czy amarylis potrzebuje specjalnej doniczki?
Doniczka musi być większa od cebuli amarylisa tylko o 3-4 cm. Jeśli będzie szersza, to roślina zacznie rozwijać korzenie, zamiast spożytkować energię na rozwój kwiatów. Każda doniczka musi mieć otwory w dnie, żeby odprowadzać wodę, chroniąc cebulę przed gniciem.



