5 czosnków ozdobnych w białym kolorze
Czosnki ozdobne należą do rodziny amarylkowatych i pochodzą z Azji. Ze względu na swój rodowód preferują słoneczne stanowiska oraz są roślinami świetnie tolerującymi mróz. Wszystkie czosnki ozdobne należą do roślin o niewielkich wymaganiach, za to sprawiają imponujące wrażenie w ogrodach. Zachwycają kwiatostanami, które najczęściej przypominają wybuchające fajerwerki lub puchate pompony. A oto 5 odmian w kolorze białym, które są warte uwagi.
Allium czosnek Cameleon
Roślina o niezwykle urokliwym wyglądzie. Pastelowe pąki występują w dużym zagęszczeniu, przez co czosnek będzie stanowił niewątpliwą ozdobę każdego ogrodu.Dużą zaletą jest wielkość tej odmiany czosnku ozdobnego, dzięki czemu prezentuje się niezwykle imponująco. Dorasta on od 50 do 70 cm wysokości.
Kwiatostany o nietuzinkowym, zmiennym ubarwieniu. Na początku kwiaty są ciemnoróżowe, a w miarę upływu czasu ich barwa staje się mniej intensywna, wręcz pastelowa, aż w końcu przechodzi w biel.
Czosnek Cameleon wymaga stanowisk w pełni nasłonecznionych lub chociażby półsłonecznych. Wymagania glebowe sprawią, iż tego rodzaju czosnki powinniśmy być uprawiane na glebie dobrze przepuszczalnej, próchniczej oraz odpowiednio wilgotnej. Roślina jest odporna na niekorzystne warunki zewnętrze w tym mróz.
Czosnek Cameleon nie posiada znaczących wymagań pielęgnacyjnych. Sadzi się go w miesiącach wrzesień - październik. Należy go regularnie odchwaszczać, a także podlewać w czasie suchszych okresów. W czasie intensywnego wzrostu kwiaty warto nawozić preparatami wieloskładnikowymi.
Allium czosnek Ivory Queen
Roślina posiada sztywny pęd zakończony sporych rozmiarów kulistym kwiatostanem. Charakterystyczne dla niej są także duże, szerokie i rozłożyste liście koloru niebieskozielonego, które zdobią nie mniej niż same kwiaty.
Ivory Queen jest niewysoką odmianą czosnku, najczęściej dorasta do ok. 30 cm. Kwiatostany mają kształt kuli o średnicy 6-8cm, przypominają swoim wyglądem dmuchawce. Kwiaty są srebrzysto-białego koloru. Stanowiska uprawy powinny być dobrze nasłonecznione, ewentualne półcieniste. Im więcej słońca otrzyma roślina, tym wyda okazalsze kwiaty. Odmiana ta preferuje żyzne oraz wilgotne gleby. Powinny być dobrze przepuszczalne np. piaszczysto-gliniaste.
Czosnek Ivory Queen sadzi się zazwyczaj jesienią w początkowych dniach października. Należy podlewać go w okresie suszy i wzmacniać nawozem wieloskładnikowym w okresie najintensywniejszego wzrostu. Po przekwitnięciu warto usunąć kwiatostany, a na okres zimowy cebulki najlepiej zabezpieczyć warstwą ściółki.
Czosnek neapolitański
Jest to niezwykle atrakcyjna bylina, która z powodzeniem może ozdabiać skalniaki czy obrzeża rabat. Na sztywnym, nagim pręcie rozwija się kulisty kwiatostan, który składa się z licznych małych kwiatków. Liście natomiast są wydłużone i lancetowate, a w miarę rozwoju rośliny zamierają.
Wysokość czosnku neapolitańskiego waha się od 20 do 50 cm. Czosnek neapolitański posiada białe gwieździste kwiaty ze znamiennym wąskim, różowym paskiem biegnącym wzdłuż płatków. Występują licznie i tworzą kulę o średnicy 7-10 cm. Pełne słońce to najlepsze stanowisko do wysadzenia rośliny. Dobre nasłonecznienie przekłada się także bezpośrednio na wielkość kwiatostanu.
Ta odmiana tak jak i każdy czosnek wymagania ma niewielki, potrzebuje gleby dobrze przepuszczalnej, piaszczystej lub piaszczysto-gliniastej i niezbyt suchej. Czosnek neapolitański sadzi się na początku października i podlewa w czasie suszy. Roślina kwitnie w maju i czerwcu i może być uprawiana na tym samym miejscu co 2-3 lata.
Czosnek ozdobny Triquetrum
Jest to niezwykle urokliwa odmiana. Posiada długie, dwa lub trzy wąskie liście, które zamierają w trakcie kwitnienia oraz dzwonkowaty kwiatostan. Okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec.
Odmiana Triquetrum osiąga wysokość ok. 20 cm. Kwiaty w postaci dzwonków. Wydłużony ku dołowi kielich o zdecydowanie białej barwie z zielonym paskiem wzdłuż płatka. W przypadku tej odmiany idealnie sprawdzi się stanowisko o intensywnym nasłonecznieniu.
Czosnek ozdobny Triquetrum wymaga systematycznego odchwaszczania oraz podlewania w okresach suszy. Dodatkowo wskazane jest nawożenie, gdy roślina jest w trakcie intensywnego wzrostu.
Czosnek White Giant
Jak sama nazwa wskazuje, odmiana ta należy do jednych z największych wśród czosnków ozdobnych. Dodatkowo tworzy przepiękne, kuliste kwiatostany. Z tego względu niezwykle często wybierany jest do przydomowych ogródków. Liście są pojedyncze wąskie i spłaszczone.
Czosnek White Gigant może dorastać nawet do 120-150 cm wysokości. Kwiaty przypominają kulę o średnicy ok. 15 cm. Kwiatostany są gęste o śnieżnobiałym kolorze. Stanowisko dla czosnku odmiany White Gigant bezwzględnie musi być dobrze nasłonecznione, gdyż w półcieniu nie będą aż tak okazałe. Roślina dobrze znosi mrozy nawet do -30°C. Czosnek ten preferuje gleby żyzne, dobrze przepuszczalne i próchniczne o umiarkowanej wilgotności. Jest rośliną mrozoodporną.
W okresach bezdeszczowych nie można zapominać o intensywnym podlewaniu tych kwiatów, a także nawożeniu w trakcie ich wzrostu. Idealne będą do tego nawozy wieloskładnikowe lub kompost. Po okresie kwitnienia należy obciąć kwiatostany, aby roślina wykorzystała wszystkie związki na budowę cebuli. Po przekwitnięciu kwiatostanów należy je usunąć, aby roślina mogła zająć się tworzeniem cebuli.
Wszystkie czosnki oprócz niewątpliwego uroku łączy również łatwość uprawy i pielęgnacji. Z tego względu niezwykle często goszczą w przydomowych ogródkach, zachwycając swoimi kwiatostanami i pięknie współgrając z rozmaitymi kwiatami czy krzewami.